Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wełna z Castoramy knauf 15cm


mpepe

Recommended Posts

Ja z ciekawosci przeliczylem dwa przypadki ocieplania welna 17cm 0.044W/mKi 0.032W/mk miedzykrokwiowo, i 10cm podkrokwiowo 0.032.

 

Zalozenia :

wysokosc krokwi 17cm

przewodnictwo sosny 0.16W/mk (polska sosna, kanadyjska ma ponoc 0.11)

dach 120m2

srednia roznica temperatur 25C ( na zewnatrz -5, przez caly dzien)

ilosc dni grzewczych 200 ( ekstremalny przypadek, trudno przez 200 dni w roku miec srednio -5C na zewnatrz)

Rozstaw krokwi 90cm

Szerokosc krokwi 8cm

10cm welny 0.032 podkrokwiowo - przewodnictwo cieplne 0.032, opor (3.125)

Cena welny 0.032 - 24PLN 17cm

Cena welny 0.044 - 9PLN 17cm

 

W nawiasach podano opor cieplny

przewodnosc cieplna welny 0.044 o gr 17 cm = 0.26W/m2K (3.85)

analogicznie dla sosny = 0.88W/m2K (1.13)

Przewodnosc cieplna polaci z jedna warstwa ocieplenia , 91.2%*0.26+8.8%*0.88 = 0.315W/m2K (3.175),

W tym przypadku 25% ciepla przenika przez wizbe, 75% przez welne.

Po dodaniu drugiej warstwy super welny, czyli 3.175+3.125 = 6.25m2K/W, czyli przewodnictwo cieplne dachu wynosi ok 0.16W/m2K

 

Analogicznie dla welny 0.032 stosowanej miedzykrokwiowo:

Przewodnosc cieplna polaci z jedna warstwa ocieplenia 0.275W/m2K (3.62)

tym przypadku 28.5% ciepla przenika przez wizbe, 71.5% przez welne

Po dodaniu drugiej warstwy super welny, czyli 3.62+3.125 = 6.75m2K/W, czyli przewodnictwo cieplne dachu wynosi ok 0.148W/m2K

Roznica dla calego dachu w stratach ciepla to 7.5%

Strata mocy w pierwszym wypadku wynosi 120m2*0.16*25C to 480W, z czego 7.5% jakie mozna zaoszczedzic stosujac welne 0.032 wynosi 36W.

Strata dzienna energi to 36W*24h to niecale 0.9kWh, co przy ogrzewaniu gazem daje jakies 20 groszy, rocznie (200 dni grzewczych) 40PLN. Roznica w cenie pomiedzy welnami 24-9 = 13PLN/m2 *120m2 = 1500-1600PLN, inwestycja w drozsza mate zwroci sie po 30-40 latach, przy zalozeniu ze ceny energii nie zmienia sie, i ze ogrzewasz drogim gazem. Przy tanszym paliwie okres zwrotu sie wydluzy.

 

Poza tym, dane dotyczace zimy sa bardzo zawyzone. Mozna tez policzyc na oko. Skoro zastosowanie lepszej welny poprawi wspolczynniki oporu ciepla dachu o 7.5%, a dach odpowiada za jakies 20-30% calkowitych strat ciepla budynku, to energooszczednosc budynku poprawi sie jedynie o te 1.5-2.5%. Kazdy wie jakie ma rachunki za ogrzewanie zima.

 

Ponadto 17cm welny 0.044 ma ten sam opor cieplny co 12.5cm 0.032 lub 14.3cm 0.037

 

Co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 98
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardzo łatwo policzyć sens kupowania wełny z lepszym współczynnikiem.

Dla zobrazowania policzyłem dla dachu 200m2, różnicy temperatur 20 stopni przez 5 miesięcy sezonu grzewczego i dla różnych cen kWh.

http://c.wrzuta.pl/wi496/7aafcbd60022dcc9504738dd/oblicz.jpg

Jeśli założymy, że właściwości zostają tak samo zachowane to przy tańszej energii nie ma to w ogóle sensu (40 lat zwrotu kosztów). Przy droższej ma to już większy sens.

oblicz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markaz:

 

Welna siadla, to fakt ale dlaczego to naprawde nikt nie wie. Na forum znajdziesz tysiace spiskowych teori na ten temat. Moze jakosc, moze miales zamoczona welne.

Nie twierdze, ze droższa jest gorsza od tanszej, pewnie ze jest lepsza. Jesli nie mialbym na co kasy wydawac kupilbym najlepsza i najdrozsza na rynku. Ale jako inwestor z ograniczonymi funduszami szukam rozwiazan 'ECO' zamiast 'POWER', najlepszy stosunek osiagnietych korzysci do wydanej kasy i biorac 20- czy 40 - letni zwrot kosztow inwestycji w droga welne, wybieram wersje tansza, bardziej efektywna ekonomicznie. Kazdy podejmuje inne decyzje, Ty wybrales wersje super energooszczedna ( patrzac z opisu), zwracajac mniejsza uwage na rachunek ekonomiczny. Kazdy ma inne priorytety. Tak czy siak gratuluje i zazdroszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markaz:

 

Welna siadla, to fakt ale dlaczego to naprawde nikt nie wie. Na forum znajdziesz tysiace spiskowych teori na ten temat. Moze jakosc, moze miales zamoczona welne.

Nie twierdze, ze droższa jest gorsza od tanszej, pewnie ze jest lepsza. Jesli nie mialbym na co kasy wydawac kupilbym najlepsza i najdrozsza na rynku. Ale jako inwestor z ograniczonymi funduszami szukam rozwiazan 'ECO' zamiast 'POWER', najlepszy stosunek osiagnietych korzysci do wydanej kasy i biorac 20- czy 40 - letni zwrot kosztow inwestycji w droga welne, wybieram wersje tansza, bardziej efektywna ekonomicznie. Kazdy podejmuje inne decyzje, Ty wybrales wersje super energooszczedna ( patrzac z opisu), zwracajac mniejsza uwage na rachunek ekonomiczny. Kazdy ma inne priorytety. Tak czy siak gratuluje i zazdroszcze.

 

spoko, nie chciałem nikogo urazić, chciałem tylko zwrócić uwagę na to że nie liczy się tylko współczynnik przenikania ciepła ale również to jak dany materiał będzie wyglądał po 10-20 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o skosy pod k-g to można myśleć o lepszej jakości (twardość), mniejszej grubości kosztem lepszego współczynnika.

Co do płaskiego stropu, miejsca gdzie zawsze można się dostać to w ogóle bym się nie zastanowił nad jakością i siadanie i kupowałbym 3 x 15 cm Knaufa z Castoramy za 21 PLN. To U ma 0,098. W Isoverze wełna 0.035 chcą za to jakieś 42 PLN ceny z Allegro jak weźmiesz min 5 czy 6 palet, a loco będzie na pewno ponad 45 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o skosy pod k-g to można myśleć o lepszej jakości (twardość), mniejszej grubości kosztem lepszego współczynnika.

Co do płaskiego stropu, miejsca gdzie zawsze można się dostać to w ogóle bym się nie zastanowił nad jakością i siadanie i kupowałbym 3 x 15 cm Knaufa z Castoramy za 21 PLN. To U ma 0,098. W Isoverze wełna 0.035 chcą za to jakieś 42 PLN ceny z Allegro jak weźmiesz min 5 czy 6 palet, a loco będzie na pewno ponad 45 PLN.

Ja wczoraj zakupiłem tego Knaufa z Catoramy - na strop nad garażem, ale zastanawiam się czy nie kupić również na ocieplenie stropu nad piętrem - u mnie właśnie jest taki wylewany betonowy, a nad nim taki lekko skośny daszek pod którym przewidziałem tylko pomieszczenie na bambetle i instalacje wentylacji. Powierzchnia do ocieplenia to 115 metrów. Po przeczytaniu Waszych postów dochodzę do wniosku, że nie ma sensu ładować się w jakieś hiper mega izolacyjne, ale za to drogie materiały. Kupię na razie 2 warstwy, a jak będzie kasa i jakaś okazja to dokupię jeszcze jakieś 10 cm czegoś lepszego. Tak się zastanawiałem czy jakimś styro tego od góry nie przykryć jako górna warstwa izolacji na 2 warstwach tej wełny z Castoramy- co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym jeżeli ktoś trzymał w ręku niskiej jakości wełnę i tą lepszą to wie o co chodzi.

 

Kolosalna różnica chociażby w sprężystości jest nawet pomiędzy dwiema dobrymi parametrowo URSA 32 (PLATINUM) a URSA 35 (GOLD) - Miałem też rolkę takiej taniej 44 na wypełnienia - puch totalny, nie ma co porównywać jeżeli chodzi o stabilność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam własnie jestem na etapie układanie w/w wełny powinienem napisać w/w/w :D

 

powiem tak .... kładzie się nieźle, mogła by być troszkę bardziej sprężysta = twardsza ale sznurki nadganiają niedogodność.

Zapach spoko, pylenie jest faktycznie duzo mniejsze niz przy droższych ale i tak bez kichania i smarkania sie nie odejdzie.

Puki co jestem zadowolony cena ws jakość. Bardzo ladnie sie rozpręża i fajnie wypełnia szczeliny.

Oczywiescie mowie o wełnie knauf a ciastoramy za 6,93 PLN

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markaz:

 

Welna siadla, to fakt ale dlaczego to naprawde nikt nie wie. Na forum znajdziesz tysiace spiskowych teori na ten temat. Moze jakosc, moze miales zamoczona welne.

Nie twierdze, ze droższa jest gorsza od tanszej, pewnie ze jest lepsza. Jesli nie mialbym na co kasy wydawac kupilbym najlepsza i najdrozsza na rynku.

 

Ja wybrałem skalną Rockwoola z uwagi na to, że NIE siada z latami jak inne wełny (szklane). Im większa gęstość tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam własnie jestem na etapie układanie w/w wełny powinienem napisać w/w/w :D

 

powiem tak .... kładzie się nieźle, mogła by być troszkę bardziej sprężysta = twardsza ale sznurki nadganiają niedogodność.

Zapach spoko, pylenie jest faktycznie duzo mniejsze niz przy droższych ale i tak bez kichania i smarkania sie nie odejdzie.

Puki co jestem zadowolony cena ws jakość. Bardzo ladnie sie rozpręża i fajnie wypełnia szczeliny.

Oczywiescie mowie o wełnie knauf a ciastoramy za 6,93 PLN

 

To ja za to jestem niezadowolony z tej wełny. Wszystko pięknie ale aż jedna rolka z 13 rozprężała się do 15cm. Większość miała 8-9cm. Na początku myślałem, że po prostu długo się rozpręża, ale to nie to. Dopiero jak doszedłem do tej jednej dobrej rolki to zobaczyłem jaka powinna być wełna.

 

Moim zdaniem sama wełna w remoncie/budowie domu cenowo nie gra aż takiej roli, żeby nie można było kupić trochę droższej i lepszej jakościowo.

I nie piszę tu o tym, że ma mieć lepszą lambdę tylko o tym żeby była sprężysta. Bo jak się rozpręży w połowie to tak jakby miała U jeszcze dwa razy gorsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...