Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

woda w kominku


paj

Recommended Posts

spotkał się ktoś już z takim problemem? Właśnie wdarła się korozja i woda zaczęła się mi wlewać do paleniska. Użytkuję go 5-6 lat. Turbo kominek formy Makroterm, czekam na przyjazd fachowców, twierdzą oni, że to pierwszy taki przypadek. Chciałem zapytać czy ktoś z Was miał taką historię. Średnio mi się chce wymieniać kominek co kilka lat za 8-9 tys. PLN i rozbierać całą obudowę..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma krótki obieg, spuściłem wodę z kominka, zakręciłem zawory i "jadę" na olejaku, natomiast interesuje mnie czy po tak krótkim czasie mogą wystąpić w/w problemy z kominkiem z płaszczem wodnym. Jeżeli tak, to jest to bezsensowne i drogie rozwiązanie.

Czekam na fachowców z Makrotermu co powiedzą, gwarancja już dawno minęła .....

Ciekawy jestem czy u innych producentów kominków też występują takie zjawiska jak korazja w palenisku?

 

Mój kominek nie ma szamotki

Edytowane przez paj^
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No to zaczęło się.

To znaczy po tych właśnie kilku latach kominkowego szału na "płaszcze wodne", zaczęły się jak widać (nie jesteś pierwszym wypadkiem jaki poznałem) reklamacje wynikające z niewiedzy samych producentów tych urządzeń jak i instalatorów bezmyślnie je montujących. A także niewłaściwego ich użytkowania przez właścicieli.

Brak zaworu mieszającego na powrocie, brak wyłożeń paleniska podnoszących temperaturę spalania, wymienniki w środku paleniska ("bardzo mądry" pomysł m.in. rzeczonej firmy), palenie niedosuszonym drewnem (nie zakładam Paj, że akurat takim paliłeś, ale podaję to jako przykład) i ... po tych kilku latach blacha grubości 5-6 mm zostaje zjedzona przez "Rudego".

Paj - niechcący stałeś się w pewnym sensie ofiarą swego rodzaju rynkowego trendu do produkowania i sprzedaży w gruncie rzeczy nieprzemyślanej konstrukcji wkładów z płaszczem wodnym. Byle więcej zarobić bo jest "ssanie" ... tak bym określił podejście wielu polskich firm produkujących "pudełka oblane wodą".

Teraz abstrahując od tego co powiedzą ci marketingowcy - jeżeli nie chcesz żeby się to powtórzyło (bo może wcale nie jest za późno), postaraj się o wyłożenia szamotowe lub wermikulitowe paleniska, o zamontowanie zaworu mieszającego na powrocie do paleniska, tak aby temperatura wody nie spadała w nim podczas użytkowania poniżej 50-ciu stopni i pal suchym drewnem (2-3 letnim).

Dbając o powyższe można spokojnie każdy kocioł stalowy (bo takie coś posiadasz de facto) użytkować spokojnie ze 20 lat. Albo i dłużej ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest właściwa, z reguły jak najmniej udziwniona konstrukcja. Właściwa blacha. Okładzina paleniska podnosząca temperature spalania, czyli zapobiegająca nadmiernemu odbieraniu ciepła z paleniska. Właściwe zabezpieczenie ścianek metalowych między tym właśnie wyłożeniem.

Absolutnie żadne ruszta wodne...

Zasadą numer jeden instalacji jest krótki obieg, który nie dopuści do zbyt zimnego powrotu i wykluczy zjawisko "rosy". Rozwiązań tego jest sporo.

 

Optymalna temperatura wody w płaszczu to 70 - 80 stopni. Dlatego zalecany bufor.

Nie przewymiarowywanie wkładu sprawa istotna i niezwykle ważna. Wkład ma chulać, a nie kisić ogień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Mam kominek bez płaszcza wodnego. Dzisiaj, po nocnej ulewie, w palenisku była woda, sączy się też dołem przez szpary w obudowie. Nie wiem do kogo zgłosić problem, do tego co budował dom, do tego co instalował wkład, czy do tego co instalował obudowę? W zeszłym roku też mi się to zdarzyło, ale jakoś rozeszło się po kościach, teraz chyba muszę coś z tym zrobić. Kominek ma 3 lata.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tita_judziki

 

napisz może jaki masz komin , generalnie w każdym kominie powinienna być wyczystka oraz coś do opływu kondensatu

 

zobacz sobie tutaj na schemat poglądowo ( nie napisałeś chyba jaki masz komin , ułatwiło by to diagnozę i jaki jest tam dostęp do wyczystki o ile wiesz , że takie coś istnieje )

 

http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-rondo-plus/schemat/

 

reasumując twój brak wiedzy w tym zakresie i przy dużym pechu zapewne i ten co stawiał komin i ten co robił obudowę zlali temat a Tobie przy deszczach wypływa woda gdzieś tam gdzie powinien odchodzić kondensat z komina a w samym kominie zapewne masz gnojówkę , jeśli masz jakiś dostęp do komina i jest podobnie wykonany jak na schemacie to możesz wyciąć otwór pod dodatkową kratkę i to coś podstawić pod skraplacz i co jakiś czas po opadach wylewać ...ale nikt wróżką nie jest i nie wie co tam masz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...