Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt rekuperacji


nodan

Recommended Posts

dajesz projekt architektowi a ten a w projekcie domu wrzuca adnotację że będzie went. mech. i to pokazujesz by uzyskać pozwolenie

Większość urzędów będzie wymagała projektu wentylacji mechanicznej wraz z pieczęciami

Należy zrobić jak Henry22 pisał w poście wyżej

1. Wykonywany jest projekt budynku z wentylacją grawitacyjną.

2. Otrzymuję pozwolenie na budowę.

3. Kupuję projekt wentylacji mechanicznej (taniej, bo bez pieczątki).

4. Zaczynam budować dom.

Kierownik budowy wpisuje w dziennik budowy zmianę wentylacji grawitacyjne na mechaniczną jest to zmiana mało istotną w rozumieniu prawa budowlanego.

mówisz o instalacji do reku??

Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie zrozumieliśmy się. W moim przypadku:

1. Wykonywany jest projekt budynku z wentylacją grawitacyjną.

2. Otrzymuję pozwolenie na budowę.

3. Kupuję projekt wentylacji mechanicznej (taniej, bo bez pieczątki).

4. Zaczynam budować dom.

 

Jak widać nie ma tu mowy o żadnych przeróbkach. Jeśli w moim myśleniu jest coś nie tak proszę o zwrócenie uwagi.

 

pozdro

 

henry

 

Dołączasz go do projektu i informujesz budowlańców,aby pomineli fundamenty pod kominy wentylacyjne i tyle.

Musisz nie zapomnieć o jednym szybie wentylacyjnym dla kotłowni czy garażu(nie jestem pewien).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T Mój projekt jest właśnie w adaptacji, nie wiem jak gość sobie z tym poradzi bo mu mówiłem że komina ma nie być - powiedział że da się zrobić.

 

Pewnie poradzi sobie z tym tak:

 

1. Klik-zaznacz

2.Klik-usuń

 

I po kominach.Chyba,że mu się myszka popsuje podczas klikania,albo bateria padnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko że. W moim przypadku do projektu domu nie można było dokupić projektu wentylacji mechanicznej, biuro projektowe nie ma tego w ofercie. Dlatego do pozwolenia na budowę idzie projekt z wentylacją grawit a kominów po prostu nie budujemy. Powinno załatwić sprawę. Mój projekt jest właśnie w adaptacji, nie wiem jak gość sobie z tym poradzi bo mu mówiłem że komina ma nie być - powiedział że da się zrobić.

 

jak jest w adaptacji to niech kominy zostawi, później je usuniesz

 

pozdro

 

henry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest w adaptacji to niech kominy zostawi, później je usuniesz

 

pozdro

 

henry

 

Właśnie dzisiaj przy okazji rozmawialiśmy i poruszyłem temat kominów went. Moje obawy "gdy usuniemy kominy went.grawitacyjnej potrzebuję projekt went.mechanicznej z czerwoną pieczątką a to koszt podobno pod 2tyś zł." gość powiedział, że kominy już usunął i to nie pierwszy taki raz i nigdy problemów nie miał. Po prostu w opisie technicznym projektu robi się adnotację, że będzie wentylacja mechaniczna i wszystko przechodzi. Później tylko przy odbiorze kominiarz musi potwierdzić skuteczność tej wentylacji. Jeśli mieści się w normach problemu niet. Polak potrafi bo każdy wie jak jest z naszymi przepisami, każdy interpretuje je na swój sposób, ważne żeby inwestor nie płacił za nic ekstra.

 

A i jeszcze jedno. Nie wiem czy można (ale pewnie tak), od tak sobie usunąć kominy w czasie budowy. W końcu to ma wpływ na wygląd zewnętrzny budynku. A skoro solary, okna dachowe i wszystkie przeróbki tym podobne trzeba zgłaszać przy adaptacji to dziwne że komina można sobie od tak nie robić

Edytowane przez fuzja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem że do usunięcia kominów z projektu potrzebny jest architekt, majster na budowie nie ma nic do gadania w tym temacie, taki projekt zanosi się do pozwolenia a na nim adnotacja że będzie went mech i wszystko gra

 

p.s. o jaką czerwoną pieczątkę za 2 tysiące chodzi, co ma być na niej napisane?

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś chce pieczątki to niech sobie załatwia, za 2 tysiące to na takiej może być napisany dowolny tekst i w dowolnym kolorze

Większość urzędów będzie wymagała projektu wentylacji mechanicznej wraz z pieczęciami

bo większość urzędów wymaga tego bo tak każe jakiś przepis a mniejszości tenże przepis nie dotyczy.,kto ma postawić taką pieczątkę może wyższy urząd górniczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto ma postawić taką pieczątkę może wyższy urząd górniczy?

 

Może wyższy a może niższy. Nie trzeba od razu szydzić, wystarczy odpowiedzieć. Ludzie pytają bo nie wiedzą. A pieczątkę może postawić uprawniony projektant od wentylacji, tak jak podczas adaptacji projektant od adaptacji. Ale skoro można bez z odpowiednią adnotacją w opisie technicznym to problem sam znika i został wyjaśniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegoś takiego jak uprawniony projektant do wentylacji, są projektanci, są tacy co nimi być próbują i tacy ci udają ze nimi są :),

każdy z nich może posiadać jakąś pieczątkę, nawet z literkami inż. przed nazwiskiem, żaden jednak nie bedzie posiadał uprawnień z tej prostej przyczyny iż nie ustnieje urząd wspomniane uprawnienia nadający, jedynie kominiarze mają uprawnienia do odbioru a to nie to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo! Potrzebuję pilnej pomocy!!!

Dzisiaj zaskoczyła mnie ekipa, która niespodziewanie pojawiła się na budowie i zaczęła kończyć, przerwane z powodu mrozu, prace.

Mieli się zjawić dopiero na wiosnę (ale "zapotrzebowali" kasy i chcą ukończyć etap piwnic). Ustaliłam z Kierownikiem, że ok, niech robią jeśli pogoda się utrzyma.

Ale pozmieniało mi to plan działań:-(

Miałam mieć czas do wiosny na wybór firmy od rekuperacji i na projekt, a tu się okazuje że w czwartek chcą wylewać strop żelbetonowy!

Ups... do tego czasu muszę wiedzieć jak przewidzieć wentylację!

Z projektem się nie wyrobię. Potrzebuję porady.

Czy można zrobić profilaktycznie więcej otworów na wentylację (a może nie trzeba), żeby się później nie okazało, że zabraknie i spokojnie przygotowywać projekt, a potem w te otwory wprowadzić odpowiednie rury? Mówimy o 1 stropie - między piwnicą (w której jest kotłownia i dwa pomieszczenia do ewentualnego zamieszkania) a parterem.

A może wystarczy jeden otwór?

Gdzie i jak go przeprowadzić?

Cholercik! Nie chcę tego schrzanić...

Musi być reku - bo mamy silkę.

Proszę o POMOC.

 

PS informowałam ekipę, że chcę mieć wen-mech i żeby to uwzględnili podczas wylewania, ale jak widać nie można się na nich całkowicie zdać:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tylko u nich projekt,jestem na etapie stanu surowego.

Osoba,która poleciła mi ich miała od materiał i wykonawce z którego była zadowolona.

Były małe tylko kosmetyczne (wizualne)poprawki.Nie warte wspominania,które poprawili.

Wykonanie było poprawne,a te poprawki to widzi mi się inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany skołowaliście mnie maksymalnie. Wątek czytałem od początku do końca z 5 (słownie: pięć) razy i nadal nie wiem jak to zrobić. Chodzi o to jak najtaniej i zgodnie z prawem dostać pozwolenie na budowę. Projekt seryjny jest w adaptacji. Oczywiście wcześniej była wentylacja grawitacyjna a mi się zachciało mechanicznej z rekuperatorem. Chciałbym zrezygnować z maksymalnej ilości kominów wentylacyjnych. Wydaje mi się, że można skreślić je wszystkie. Pytanie kiedy to zgłosić? Podczas adaptacji czy już po otrzymaniu pozwolenia na budowę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany skołowaliście mnie maksymalnie. Wątek czytałem od początku do końca z 5 (słownie: pięć) razy i nadal nie wiem jak to zrobić. Chodzi o to jak najtaniej i zgodnie z prawem dostać pozwolenie na budowę. Projekt seryjny jest w adaptacji. Oczywiście wcześniej była wentylacja grawitacyjna a mi się zachciało mechanicznej z rekuperatorem. Chciałbym zrezygnować z maksymalnej ilości kominów wentylacyjnych. Wydaje mi się, że można skreślić je wszystkie. Pytanie kiedy to zgłosić? Podczas adaptacji czy już po otrzymaniu pozwolenia na budowę?

 

Co chesz zgłaszać?

Po uzyskaniu PNB poprostu pomiń budowe kominów i poinformuj o tym KB i wykonawce.Do projektu budynku dołacz projekt went.mech.Możesz ewentualnie poinformować projektanta przy adaptacji o twoich zamiarach to wszystko.

Z tego co pamiętam to musisz zostawić komin wentylacyjny dla kotłowni w zależności od sposobu ogrzewania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za niewiedzę ale jak mogę to się dopytam.KB to jest Kierownik Budowy? "Do projektu budynku dołacz projekt went.mech." Tego nie rozumiem, czy chodzi o dziennik budowy? Ogrzewać będę kotłem gazowym z zamknietą komorą gazową + kominek (z dystrybucja cieplego powietrza prawdopodobnie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...