Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Baterie a twarda woda


Recommended Posts

Z bateri mieszakowej, która ma 4lata, leci stopniowo coraz mniejszy strumień wody, i to tak mały, że nie chce się włączać prysznic, bo ciśnienie jest niewystarczające. Hydraulik stwierdził, że to wina bardzo twardej wody (w instalacji wodnej ciśnienie jast dosyć duże). Powiedział, że głowice w mieszalniku się nadają tylko do wyrzucenia po kilku latach i że lepiej dać zwykłe baterie z dwoma pokrętłami (te faktycznie działają normalnie, wystarczy co jakiś czas wymienić uszczelkę).

W tym momencie lekko zgłupieliśmy z mężem, bo wychodzi na to, że w nowym domu zupełnie nie opłaca się montować drogich oszczędnych baterii (np. z zielonym przyciskiem albo termostatem), bo i tak będą do wywalenia. Nadal się upieram przy mieszalnikach, bo to wygodne, szczególnie dla dzieci, i może właśnie kupować najtańsze i wymieniać co 3-4 lata ?

Czy mieliście podobne problemy z bateriami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście baterie, o których piszesz są bardziej wrażliwe na twadą wodę. Powodem jest sama konstrukcja takiej baterii. Na ogół zawór stanowią płytki porcelanowe (w tych lepszej jakości), które mają wycięte otwory i w zależności od położenia otwierają lub zamykają przepływ. Jest to znacznie bardziej precyzyjny mechanizm niz typowy zawór grzybkowy w tradycyjnych bateriach.

Większość producentów zaleca stosowanie filtrów mechanicznych filtrujących mechaniczne zanieczyszczenia, które mogły by uszkodzić płytki porcelanowe oraz uzdatnianie wody powodujące usuwanie twardości lub ja ograniczające.

Ponadto często w instrukcjach obsługi tych baterii można znaleźć zalecenia okresowej konserwacji baterii polegające na oczyszczaniu i smarowaniu jej elementów.

Problem z utrudnionym przełączaniem się z wylewki na prysznic jest związany z zabrudzeniem trzpienia, na którym umieszczony jest grzybek do zmiany strumienia wody. trzeba rozebrać, oczyścić i posmarować specjalnym smarem do baterii.

Sam tak robię co kilka miesięcy.

Co jakiś czas trzeba oczyszczać perlator i prysznic. Małe otworki się zapychają kiedy nie ma filtrów mechanicznych.

Z tym też mam problem.

Na razie mieszkam w bloku, ale w domu planuję zastosowanie filtrów mechanicznych.

Te ostatnie polecam szczególnie tym, którzy czerpią wodę z własnych ujęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz mi powiedzieć, jak się rozkręca taką baterię? Perlator i prysznic czyszcimy regularnie, zwykła baterię też umiemy rozkręcić francuzem, ale jak rozkręcić mieszaczową???

Przełaczanie na prysznic wiąże się jednak z ciśnieniem; przełącznik chodzi lekko, ale prysznic się sam wyłacza...zauważyłam, że dzieje się tak przy małym poborze wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchwyt (rączka) zaworu ma otwór zaślepiony plastikowym korkiem czerwono-niebieskim (ciepła i zimna woda).Korek trzeba wydłubać i przez otwór dostaniemy się do śrubki którą przykręcony jest uchwyt do dźwigni mieszacza. Odkręcamy śrubkę, uchwyt zdejmujemy, a dalej to już zależy do konkretnej baterii - pokażą się sześciokąty to kluczem, śruby - to śrubokrętem. Być może klucz nastawny to za mało, mogą być potrzebne imbusowe i różne takie.

Należy zwrócić uwagę na kolejność i położenie elementów zaworu, bo to trochę bardziej skomplikowany mechanizm niż bateria z dwoma pokrętłami. Trzeba eksperymentować.

Zachęcam do eksperymentowania, bo kiedyś ostrożnie rozbierałem programator do pralki i po odkręceniu wszystkich widocznych śrubek trzymał się dalej kupy - podważyłem śrubokrętem jakąś część - i rozpadł się na stos kolorowych kółek, sprężynek, blaszek. Na szczęście najczęściej duże kółko ma grubą oś, gruba oś pasuje do większego otworu, cienka do mniejszego, do sprężynek są uchwyty. itd - jak rozwiązywanie rebusu. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alanta uważaj na wszelkiego rodzaju klucze nastawne. Każdy taki klucz ma ryflowane szczęki, które uszkadzaja delikatna chromowaną lub emaliowana powłokę. Do demontażu i montażu armatury należy używać tylko kluczy o stałym rozstawie, dotyczy to również ich montażu pierwotnego.

To, że przełącznik prysznic - wylewka przełącza się sam przy małym poborze wody jest całkowicie normalne i wynika to z konstrukcji baterii. Pod grzybkiem przełącznika jest sprężyna, której siła jest dobrana do określonego ciśnienia wody. Zatem, przy otwarciu baterii i pewnym założonym przez producenta wypływie wody powstaje w komorze baterii w okolicy przełącznika ciśnienie powodujące podtrzymanie pracy w pozycji prysznic. Jak ciśnienie nie jest w stanie równoważyć siły sprężyny następuje samoczynne przełączenie na wylewkę aby po ponownym korzystaniu z baterii nie zostać przypadkowo oblanym wodą z prysznica. Jeżeli nie chcesz mieć tego rozwiązania można sprężynę usunąć i sterować ręcznie. W większości baterii jest to możliwe. Ponadto każda bateria jest projektowana dla określonych warunków pracy czyli m.in. ciśnienia roboczego. Jeżeli ciśnienie w Twojej sieci znacznie odbiega od zakładanego przez producenta armatury mogą powstać zakłócenia powodujące utrudnienia przy jej eksploatacji.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnym smarem do konserwacji baterii. Nie wiem co można kupić na naszym rynku, bo ja kupiłem tubkę w Berlinie. Tubka ma pojemność ok 50 gr. i starcza na wiele lat.

Sądze, że nie można tego smaru zastąpić innym dowolnym, bo przede wszystkim nie może on reagować z gumowymi uszczelniaczani. Jest to dość specyficzny smar, bo jak palce nim ubrudzę to bardzo trudno juest je umyć nawet w goroącej wodzie. Czyli taki smar jest dość odporny na ciepłą wodę i szybko się nie wypłukuje.

Mogę w domu zerknąć na opakowanie i podać nazwę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-05-09 08:11, Anonymous wrote:

A patrząc na sprawe z drugiej strony: czy da sie w instalacji zamontowac "cos" co te wodę zmiękczy?

Tak da sie,

Generalnie dziala to na zasadzie wymiany jonowej zamieniajac

jony wapnia i magnezu (powodujacymi twardosc) jonami sodu

(latwo rozpuszczalnymi w wodzie).

Uzytkuje taki system od 4 lat i nie mam problemu z kamieniem

ani w bateriach, ani w pralce. Jedyna niedogodnosci to

fakt, ze przekroczylem w wodzie dopuszczalna zawartosc sodu,

wiec nie pije wody z kranu.

 

jt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK krysztofh

Uzylem skrotu myslowego, nie pije wody z kranu ani

bezposrednio, ani po przegotowaniu.

Po zainstalowaniu zmiekczacza zbadalem wode w Sanepidzie

i posa podniesionym poziomem sodu innych jej wad nie

stwierdzono.

Natomiast co do odwroconej osmozy, to trzeba pamietac

o stosownym namineralizowaniu wody po jej przefiltrowaniu

OO. Woda po OO jest praktycznie jak destylowana i jako taka

nie nadaje sie do spozycia.

 

jt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompeksowo zamontowane urządzenia O.O. posiadają na wyjściu moduły powodujące mineralizację wody (na życzenie).

O.O. do celów spożywczych jest odpowiednio zaprojektowana, tak aby nie pozbyć jej całkowicie ze związków mineralnych. Zupełnie inne rozwiązania stosuje się w przypadku O.O.stosowanej w elektrowniach i elektrociepłowniach do celów przygotowania wody jako uzupełnienie sieci ciepłowniczej lub jej przygotowanie jako wody wejściowej na wymieniacze jonowe, po których woda jest wykorzystywana do produkcji pary przegrzanej (suchej) stosowanej jako medium napędzające turbiny parowe. Taka woda ma przewodność 1-3 mikrosimensy (dla wtajemniczonych). Ale jest to zupełnie inna woda niz ta, z którą mamy do czynienia w naszych domowych oczyszczalniach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...