Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w ocenie projektu


Recommended Posts

Witam,

Ponieważ zauważyłem, ze czym więcej czytam tym już mniej informacji jest dla mnie pewnych ;) proszę o pomoc i zapoznanie się z projektem wentylacji i ewentualne uwagi. Kupiłem projekt od jednej z polecanych firm, ale zanim zlecę im realizację chciałbym aby wypowiedział się o nim ktoś z forum. Teraz jest etap gdzie wszystko można poprawić, zweryfikować - za kwartał będzie już tylko można żałować, że się nie zapytało mądrzejszych od siebie.http://forum.muratordom.pl/images/smilies/ohmy.gif

 

Garść informacji

Powierzchnia użytkowa pietra 98,64 m2

Powierzchnia użytkowa parteru 172,3 m2

w tym

usługowa 63.47

mieszkalna 83.2

gospodarcza 25.6

 

Oto otrzymany projekt - wgrałem pdf, bo jpg były kiepskiej jakosci

http://hostuje.net/file.php?id=2d7953393125cfacb37828a297555bc5

http://hostuje.net/file.php?id=38a64e23893afff4f3c6c028f0973024

 

Dodam, że przewidziane są 2 instalacje dla domu i części usługowej.

 

Rozprowadzenie za pomocą sztywnych przewodów wentylacyjnych typu SPIRO.

Dla biura: "Obliczony strumień powietrza 280 m3/h zapewni w domu o kubaturze pomieszczeń wentylowanych ok. 171,4 m3 krotność wymiany k=1,63 [1/h]. Dobrano centrale wentylacyjną z odzyskiem ciepła ComfoAir 350"

 

Dla domu: "Obliczony strumień powietrza 380 m3/h zapewni w domu o kubaturze pomieszczeń wentylowanych ok. 485,8 m3 krotność wymiany k=0,78 [1/h]. Dobrano centrale wentylacyjną z odzyskiem ciepła ComfoAir 550"

 

Wszelkie uwagi mile widziane

Pozdrawiam

homer

Edytowane przez homer76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ta firma tania nie jest, poprawności nie ocenię bo nie wiem jak powiększyć te rysunki, sama reklama mówiąca że reku ma np 107% sprawności świadczy że bezrozumnie powielają bzdury pisane w reklamach przez producentów sprzętu którym handlują, wychodzi więc na to że nie bardzo wiedzą co mają w ofercie, inną opcją jest że robią to świadomie co jeszcze gorzej o nich świadczy

 

to by było na tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

połaczenie szeregowe dwóch anemostatów nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, tak samo jak robienie odejścia na trójniku bez ingerencji w opory kanału, przy spokojnym przepływie powietrza kanałem a taki będziesz miał na rurkach spiro, w gałąź tą popłynie minimalna ilość powietrza, sale konferencyjna 27m2 podłączają rurkami 160 x 2 a reku z maks wydajnością 350 m3 na cały obiekt który ma 164m2, rura o powierzchni 200 cm2 przy przepływie 2 m/s przewali 145m3 co jest juz połowa wydajności maks tego reku no i dlaczego z trójnika 160 odchodzą 2 gałęzie również 160, to jest przewymiarowanie, takich pytań można jeszcze więcej mnożyć ale doczepić się do cudzej roboty jest łatwo dlatego na tym koniec, ta instalacja będzie pracować chociaż nie tak jak powinna, instalacja jest przewymiarowana w stosunku do centrali

 

coś pokręciłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

redlum weź pomyśl jeśli już czytasz, 107% mówi nam jasno ze do domu wtłaczasz cieplejsze powietrze po wymianie ciepła niż masz w domu,

 

czy ja gdzieś przeoczyłem pompę ciepła?

 

to samo dotyczy kotłów kondensacyjnych, typowe marketingowe liczenie nie mające nic wspólnego z fizyką, im większy wynik tym lepiej dlatego trzeba dodać do siebie wszystko i będzie git, w ten sam sposób mogę "udowodnić" ze samochód ważący 1500 kg z napompowanymi kołami będzie ważył 400 kg więcej

 

zastanów się jak przebiega proces wymiany ciepła w wymienniku i skąd się ono bierze

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o to ile ciepła się wyciągnie - tylko jak się liczy te procenty. np przy piecach gazowych liczona jest wydajność tylko dla spalania gazu - więc zwykły piec nie będzie miał 100%. Kondensacja - daje kolejne parę/paręnaście procent więcej - temu wydajność wyszła >100% - wiem że to jest bez sensu - bo powinni obniżyć dla każdego kotła wydajność procentowo - tak aby max było 100% - ale to jest nie marketingowo - łatwiej i lepiej jest sprzedawać piece które mają wydajność > 100%. Coś takiego jest pewnie tez w rekuperatorach - więc pewnie niedługo nastąpi wysyp tych co w laboratoryjnych warunkach mają wydajność > 100%

 

EDIT: poczytałem właśnie trochę o rekuperatorach entalpicznych - i dochodzę do wniosku - że niezłą ściemę walą - ta kondensacja w piecach gazowych - to jeszcze da się logicznie wytłumaczyć - ale te ściemy firmy co się chwali sprawnością o 127% to raczej nikt nie łyknie... Bo jak to napisali na innej stronie

"Para wodna wykraplając się oddaje ciepło - w tym przypadku do powietrza nawiewanego do pomieszczeń. I zjawisko to zachodzi w każdym wymienniku w każdej centrali wentylacyjnej! Czy to jest wymiennik krzyżowy, czy przeciwprądowy, czy z tworzywa czy aluminium. "
Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widzisz, nie jest trudne dojść do sensownych wniosków, wystarczy trochę się zainteresować by dojść do prawdy że entalpiczny ma sprawność energetyczną mniejszą od zwykłego a nie większą bo co uzyskamy ciepła ze skroplenia to stracimy na odparowaniu a nie jest tego mało,

 

jakby do sprawności wymiennika dodać jeszcze sprawność wentylatorów a żeby było lepiej to jeszcze dorzućmy wymiary obudowy i rozmiar buta to sprzedać można genialny produkt do którego inni producenci długo jeszcze nie dorosną a klient kupi bo trzycyfrowa sprawność to już nie przelewki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wracając do tematu ;)

Otrzymałem kolejne oferty dla domu (nie usługa) oparte o centrale:

a) Bring 400B (6000PLN)

b) BERLUF DAYTONA 350 (5800)

c) RENOVENT HR 400 (5900) - ma chyba plastykowy wymiennik

d) Mistral 400 Duo (5500) - wentylatory AC

W sumie to podobny zakres finansowy. Nie wiem na co zwrocić uwagę przy wyborze - może cena filtrów, możliwość regulacji poszczególnych wentylatorów, itp? Na forum każdy z nich zbiera pozytywne opinie. Bądzcie ludzie i doradzcie. Wybrałem się do sklepów, ale raczej w nich ten jest promowany na którym jest największa marża. Jedno co jest stałe to montaż instalacji, dla cześci mieszkalnej to około7-9 tyś pln.

 

Mam jeszcze oferte na reku z wymiennikiem obrotowym REGO 400 (5600)

+

a) nie zamarza

b) brak odprowadzania wody (czyli tak nie wysusza pomieszczenia)

-

a) mieszanie się około 5% powietrza

b) silnik krokowy napedzajacy wymiennik - kolejny element, który może się zepsuć

 

Nie ma lekko ;)

 

Pozdrawiam

 

Pozdrawiam

Edytowane przez homer76
poprawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam.

Bardzo proszę o ocenę projektu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

Rekuperator JanGaz 350

Kubatura wentylowana coś koło 350m3

Planuje kanały giętkie

 

Poddasze

http://img573.imageshack.us/img573/5844/scan0001gs.th.jpg

 

Parter

http://img201.imageshack.us/img201/8953/scan0002ab.th.jpg

Edytowane przez michal_mlody
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...