Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pseudo "GWC" idące tym samym szachtem co wyprowadzenie spalin z pieca


homer76

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Planuje instalacje reku na nieużytkowym strych nad piętrem i zastanawiam się nad takim rozwiązaniem aby oprócz czerpni w podbitce dachu dać jeszcze rozgałęzienie z fi 200 z klapą i doprowadzić do tego miejsca GWC. Krótkie w ziemi około 5-10m i dalej szachtem kominowym zaraz przy odprowadzeniu spalin z pieca kondensacyjnego.

 

Teoretyczny plus:

+ możliwość ogrzania powietrza w rurze fi200 zanim dotrze do reku o kilka stopni od przewodu ze spalinami z pieca kondensacyjnego (tam jest stosunkowo niska temperatura około 45 stopni więc na odcinku 7 m powinno to mi dać około 4-5 stopni.

+ GWC poza budynkiem nie musi być długi, nawet nie wiem czy nie wystarczy czerpnia około 1m nad ziemią z syfonem na skroploną wodę

 

Minusy, wątpliwości

- jak zaizolować szacht z fi200 na całej długości do reku aby jednocześnie rura odbierała ciepło od spalin z kondensata ale nie wychładzała mi ściany

- jest to rozwiązanie proste dlaczego nikt o tym nie pisze i tego nie wykonuje

 

Z fizyki miałem 3 ;)

 

Proszę o uwagi do propozycji, a może ktoś już ma tak układ i może podzielić się opiniami.

 

Pozdrawiam

homer76

 

Kondensat i tak wypompowuje spaliny przez komin za pomocą wentylatora więc obniżenie temp spalin o kilka stopni nie spowoduje większych problemów dla pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, po napisaniu tego posta nawet wpadłem na ten sam pomysł aby wpakować rurę z kondensata w większą rurę PCV (są 400, 500 i 600). Poszukałem w instrukcji od pieca i znalazłem, że spaliny i zasilanie kondensata są realizowane za pomocą systemu rury w rurze (spaliny wylatują wewnętrzną, a powietrze wpada w przestrzeni między wew. a zewnętrzna.

 

I tu już widzę pierwszy problem gdyż wpadające powietrze systemu kominowego pieca będzie miało na wejściu w czasie gdy chciałem się na ten pseudo GWC przełączyć (czyli spore mrozy) pewnie z -20C i raczej przestrzeń między kominem od pieca a rurą PCV nie uzyska zbyt dodatnich temperatur i powietrze dotrze do reku w takiej samej temperaturze jak i bez tego systemu. Masz racje, że GWC działa cały czas, ale ponieważ chcę kupić reku z obrotowym wymiennikiem (REGO 400) lub Bartosza to nie grozi mu zamrożenie do -15C bez GWC i tylko poniżej tej temp. system miał się przełączać na wymyślone pseudo GWC.

 

Mam jeszcze 2 tygodnie więc popytam ludzi od pieca czy można np. dać komin na zasadzie oddzielna rura na wlot powietrza i oddzielna na wylot spalin, bo może tak musi być aby powietrze dotarło do pieca lekko ogrzane.

 

Dziękuje Ci Kangaxx za cenne uwagi i pozdrawiam

homer76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że do pieca może być dostarczone powietrze bezpośrednio z dworu już teraz wiem ;). Bartosz też jest moim faworytem gdyby nie ta droga elektronika , wentylatory na prąd zmienny i filtry w cenie 70 zł sztuka i montaż w cenie około 1000 zł

 

Poczekam na targi w ten weekend - może będzie jakaś promocja na targach ;)

Pozdrawiam

homer

Edytowane przez homer76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusy, wątpliwości

Jeśli dobrze rozumiem, to chcesz ogrzewać spalinami dopływające z zewnątrz do domu powietrze. Ja bym nie mieszał rury ze spalinami z dopływem świeżego powietrza. Wszystko będzie fajnie, gdy będzie fajnie, ale gdy się jakoś rura spalinowa rozszczelni (o ile jest w 100% szczelna), sparcieją uszczelki czy stanie się cokolwiek innego, to może być problem. Nawet minimalne ilości CO nie będą pozytywnie wpływały na Twoje zdrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...