Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Od marzeń, projektów, wizualizacji do ...


mirela99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za duże chcesz zrobić te skrzynie :no: Jak się dostaniesz do środka? Kręgosłup Cię będzie bolał. No, chyba, że masz 175 wzrostu, to może jakoś to zniesiesz.

Moje mają 120 x 120 i wysokie na jakieś 40 cm. Są ze zwykłych tartacznych desek zabezpieczonych i z zewnątrz pokrytych lakierobejcą. Na narożnikach nabiłam w ziemię kantówki i do nich są przyśrubowane deski. Przyśrubowane, bo gwoździe puszczają i wszystko się rozłazi. Pośrodku mam zrobione drugie piętro – mniejsza skrzynka. To bardzo wygodne i ładne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirela, wklejam starsze zdjęcia z początków mojego warzywnika. Teraz mam demolkę, bo wojujemy z pozostałościami po jesiennym pożarze kompostowników.

 

Bazant(25maj)-o_swicie.jpg 2009-21VI_warzywnik.jpg

 

To był pierwszy eksperymentalny z byle jakich desek i niezbyt starannie zrobiony. Jak widzisz nawet wysokości nie miały jednakowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój taras ma 5x4 m. Jeżeli nie planujesz dużych imprez na tarasie (np na 20 osób) to w zupełności wystarczy. My takowych nie organizujemy.

Jednam nasz taras nie jest osłonięty przed słońcem (od strony południowej jest) więc jest problem wysiedzieć w lato. Nie chciałam go zadaszać żeby nie ograniczać światła w salonie. Więc zapragnęło nam się poszerzyc taras i tą nową powierzchnię zadaszyć. Będzie połowa zadaszona a połowa nie (np. jak zechce mi się opalać).

Niestety nie zrobiliśmy tego (pomysł mnie naszedł zimą) a teraz ziemia jest zamarznięta. Mam nadzieję, że uda nam się wtym roku go powiększyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki :)

Zastanawia mnie jeszcze ta wysokość ... i jak to zrobić żeby nie zbytnio nie było suszy (chyba jak się zmiesza ziemię, przekopie to lepiej sie będzie od ziemi nawadniać, a jak na obecną darń nasypie tylko ziemi to chyba będzie wysychała ?),

 

Skrzynie możesz postawić na istniejącej trawie. Na dno połóż siatkę przeciw kretom tak, żeby lekko wchodziła na boki. Uwierz, inaczej przekopią Ci ogródek dokładnie. Pierwsza warstwa to drobny żwir z piaskiem. Po to, żeby wnętrze skrzyni można było wyłożyć folią i żeby nie stykała się ona z tą siatką na krety, bo inaczej ją uszkodzą. Folia ochroni przed wymywaniem ziemi podczas podlewania. Teraz możesz wsypać urodzajną ziemię. Ja na początku do ziemi pobranej mojego ogrodu dodałam dużo przekompostowanego obornika. Możesz tez użyć ziemi ogrodniczej. Teraz dodaję już mój własny kompost. Na sam wierzch dobrze jest wsypać warstwę kory - chroni przed przesychaniem. Możesz też położyć czarną agrowłókninę tam, gzie będziesz sadzić truskawki, poziomki, sałatę - nie będą się brudziły ziemią. Włóknina też chroni przed przesychaniem.

Sprawę podlewania załatwiłam jak dotąd wbijając centralnie w najwyższe piętro skrzyni rurkę do wody. Znakomicie się w niej trzyma końcówka zraszająca. Węże wodne ze wszystkich skrzyń są podłączone do jednego rozdzielacza. Mogę część podlewać, gdy inne tego nie potrzebują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki kochana :). A wysokość... myślisz, żeby conajmniej na 30 cm zrobić ? Bo skoro nie będe przekopywać darni to niecałe 15 cm nasypanej nowej ziemi może byc za mało (rośliny będa mieć za płytko ?).

A możesz jeszcez to rozwinąć:

" Pierwsza warstwa to drobny żwir z piaskiem. Po to, żeby wnętrze skrzyni można było wyłożyć folią i żeby nie stykała się ona z tą siatką na krety, bo inaczej ją uszkodzą."?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki kochana :). A wysokość... myślisz, żeby conajmniej na 30 cm zrobić ? Bo skoro nie będe przekopywać darni to niecałe 15 cm nasypanej nowej ziemi może byc za mało (rośliny będa mieć za płytko ?).

A możesz jeszcez to rozwinąć:

" Pierwsza warstwa to drobny żwir z piaskiem. Po to, żeby wnętrze skrzyni można było wyłożyć folią i żeby nie stykała się ona z tą siatką na krety, bo inaczej ją uszkodzą."?

 

C.D. z doświadczeń mojego warzywnika :)

piaskownica Andrewex.jpg To na fotce ma 120cm x 120cm i 28cm wysokości. Ładnie wygląda :rolleyes: Ale jest za niskie dla mojego kręgosłupa i dla roślinek też. Dla mnie akurat jest 40 cm – mogę sobie uklęknąć i wygodnie opielić. Mogę też pracować siedząc na niskim stołeczku. Wszędzie sięgam.

RADA – trzeba dostosować rozmiary, szerokość i wysokość do swojego wzrostu i tego jak daleko możesz bez wysiłku sięgnąć rękami.

 

Przekrój warstw w skrzyni:

  1. siatka na krety;
  2. żwir z piaskiem lub sam żwir 7–10 cm. Chodzi o to, że jeśli bezpośrednio na siatce na krety położysz agro, to krety, czy nornice mogą ją poszarpać i ziemia będzie wypływała ze skrzyni. Dlatego trzeba odgrodzić siatkę od agro.
  3. folia – napisałam folia, lepiej jednak użyć agrowłókniny, bo jest przepuszczalna, ale drobinki ziemi nie przelatują; tę agro można położyć podwójnie dla pewności;
  4. ziemia – tyle, żeby do szczytu desek obudowy pozostało jeszcze z kilka centymetrów, żeby było gdzie dosypać korę i żeby nic się nie wysypywało ze skrzyni.

 

Policz, musi być skrzynia min. 40 wysokości, żeby zostało ze 20 cm ziemi. Rośliny muszą mieć miejsce na korzenie, nawet takie rzodkiewki. Zioła np. mam w tych mniejszych, górnych skrzynkach postawionych centralnie. Tam już nie ma nic położonego na ziemi wsypanej do dolnej skrzyni.

 

Wszystkie zamki miały wspaniałe ogrody warzywne. Na Wawelu jest taki Wooden_Flower_planter-Wawel.jpg

 

INSPIRACJE:

Succulent_dresser_1.jpgWooden_Flower_planter-01.jpgTe są świetne na truskawki i zioła

Wooden_Flower_planter-02.jpg

Wooden_Flower_planter-Wawel.jpg

Succulent_dresser_1.jpg

Wooden_Flower_planter-01.jpg

Wooden_Flower_planter-02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...