Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Od marzeń, projektów, wizualizacji do ...


mirela99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mirela zrezygnuj z lawendy. Ja ją też kocham, ale ona u nas wymaga za dużo opieki i specjalnych warunków.

Perovskia, szałwia i armeria (zawciąg nadmorski) Perovskie+szalwia.jpg

Lazula nivea (kosmatka śnieżna) Luzula nivea-3.jpg trawka – lubi cień i wilgoć, więc świetna pod drzewa.

Pod drzewami, skoro chcesz na niebiesko, sadź Liriope spicata liriope-landscape1.jpgliriope.jpg wygląda jak trawa i kwitnie bardzo długo na fioletowo.

 

Dobre są też różne carex (turzyce). Niskie trawy pięknie się komponują z funkiami i żurawkami. W tle możesz posadzić paprocie.

Brachypodium sylvaticum Brachypodium sylvaticum w lesie.jpg to nasza leśna trawa, świetnie zadarni pod brzozami i pod sosnami.

 

NIE sadź wysokich traw przy drzewach, będzie fatalnie wyglądało. Poza tym pamiętaj, że Miskant cukrowy jest ekspansywny i to bardzo. Trzeba mu ograniczać przestrzeń, jest tak silny, że dusi inne rośliny.

Wydmuchrzyca zginie w cieniu i wilgoci – w nazwie ma nawet „piaskowa”.

Z brzozami pięknie skomponują się derenie elegantissima. Zimą będziesz pośród białych pni podziwiać czerwone gałązki, a latem pastelowe, biało obrzeżone liście. Derenie się co roku przycina i to mocno, żeby młode gałązki były, bo tylko one czerwienieją. Nie będzie więc problemu utrzymać je w odpowiedniej wielkości.

Sadź też małe krzewinki – trzmielina fortunea, można kupić w różnych wybarwieniach listków. Te biało lub żółto obrzeżone znakomicie rozświetlają cień.

 

Ja mam podobne zamierzenia, więc Ci „:Dsprzedaję”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brachypodium sylvaticum-04.jpgBrachypodium sylvaticum w lesie.jpgCarex morrowii 'Silver Scepter'.jpgCarex caryophyllea 'The Beatles'.jpgTRAWA-jaki gatunek.jpg

 

Dwa pierwsze zdjęcia to Brachypodium sylvaticum, potem Carex morrowii 'Silver Scepter' i Carex caryophyllea 'The Beatles'.

Na ostatnim jest COŚ, ale bardzo mi się podoba to zestawienie ze strzyżonym trawnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyższych traw efektownie wyglądają:

 

Miłka – Eragrostis spectabilis Eragrostis spectabilis-01.jpg

Nasza rodzima, a więc bezproblemowa Melica ciliata (perłówka) Melica Ciliata.jpg kwitnie od sierpnia do października.

Panicum virgatum 'Cloud Nine' (proso) Panicum 'Dallas Blues' or 'Cloud Nine'.jpg

Stipa tenuissima (ostnica) stipa_tenuissima_1.jpg Mnie najbardziej podoba się inna niż na zdjęciach 'Pony Tails'

 

Najlepiej w sprawie traw poczytaj w Ogrodach Traw. Tu http://ogrodytraw.eu/index.php?p853,poradnik-o-trawach-ozdobnych znajdziesz na dole strony artykuły o różnych trawkach do pobrania.

Jeśli jeszcze nie trafiłaś tu to poza sklepem są zdjęcia + pełne opisy traw – encyklopedia http://trawy.eu/encyklopedia/info.php?letter=B&trawa_id=560

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pesteczko - dziękuję, pomyślę nad tymi propozycjami. Też się boję tej lawendy ...

 

Ten mój lasek to problem także od strony finansowej - fajnie by tam wyglądało coś jednorodnego ale skąd kasa na tyle sadzonek ? Pogadam chyba z PAnem od traw i w jakieś nasiona może pójdziemy. Najwyżej kupię zwykłą trawę i nie będę kosić. Szkoda, że kostrzewa nie może być zacieniona - ona jest cudowna jak jest niecięta ....

 

Sprawa z fotelami się wyjaśniła. Byłam u innego tapicera i damy takie coś (tapik)

http://i.st-firmy.net/93fkttm/wezyk-tapik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mirelko :)

 

Mirela zrezygnuj z lawendy. Ja ją też kocham, ale ona u nas wymaga za dużo opieki i specjalnych warunków.

 

Pestko ja miałam lawende w Gdyni mam tutaj i nie narzekam :)

Dlazcego uważasz, ze wymaga za duzo opieki ????

Tylko lawendy szczepionej na nózkach i holenderskiej był nie polecała, nasza lawenda zupełnie dobrze sie zachowuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki ogrodnik nazywa się Łukasz Łuczaj (http://www.luczaj.com) – od niego możesz kupić łąkę kwietną jedyną gwarantowanej jakości, ale nie wiem, czy to pod drzewami się utrzyma. Musiałabyś go zapytać. Znajomy ma tę łąkę, ale pod wysokimi brzozami. W tej łące dosadził jeszczetrawy ozdobne, masę cebulowych i bylin – od wiosny do jesieni jest piękna. Kosi tylko 2 razy do roku. Widziałam też wysianą w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mirelko :)

 

 

 

Pestko ja miałam lawende w Gdyni mam tutaj i nie narzekam :)

Dlazcego uważasz, ze wymaga za duzo opieki ????

Tylko lawendy szczepionej na nózkach i holenderskiej był nie polecała, nasza lawenda zupełnie dobrze sie zachowuje :)

 

Emiranda ja poległam na lawendzie. :( Z 48 posadzonych krzaczków zostało mi 6. Może kupiłam złą odmianę?

Czy ta Twoja ma jakąś konkretną nazwę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emiranda ja poległam na lawendzie. :( Z 48 posadzonych krzaczków zostało mi 6. Może kupiłam złą odmianę?

Czy ta Twoja ma jakąś konkretną nazwę?

 

Ja generalnie kupowałam na targu i zupełnie nie wiem co to za odmiana, kilka nabyłam niestety holenderskich w Casto i one sa pierwszy rok będe je okrywała, bo sie boję, ze je stracę :yes: Jak przezyje to na wiosnę moge podac odmianę :) ale chyba mam kilka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestko - ja mam pana od traw - pomagał mi z moim trawnikiem. Od niego wiem, że kwietna pod sosny się nie nadaje. Będę w przyszłym tygodniu z nim gadać o jakiejś odmiane zielonej trawy w nasionach. Jak się z nim widziałam jakiś czas temu to mówił, że znajdzie mi coś.

Ja bym wolała ją całą w hostach, ale kasa ...

Na razie kolejną dostawę tych pięnych liściastych kwoatów będę miała w przyszłym tygodniu - od kuzynki mam coś jeszcze dostać. One sa takie piękne ...Mam min taką:

http://www.iglaki.agro.pl/dokumenty/grafiki/hosta/Blue%20Planet%20Special.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mirelko.

Polecam Johna Brookesa http://www.johnbrookes.com/portfolio.asp Kilka jego książek wydała Muza.

 

Projektowanie rabat i kompozycje ogrodowe, Noel Kingsbury – pokazuje kompozycje 6 ogrodników z rysunkami i rozpisanymi rabatami.

Rośliny okrywowe, byliny, pnącza i krzewy zamiast trawnika, Barbara Ellis

 

Też poproszę [email protected]

Zrewanżuję się skanami z mojej biblioteczki :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...