Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oświetlenie zewnętrzne - więcej konfiguracji na jednym kablu?


Recommended Posts

Witam, jestem świeżo po nowej elewacji - elektryk wyprowadził 1 przewód na lampę wiszącą przed wejście do domu, teraz wyszło tak, że jest jeszcze potrzebne dodatkowe niezależne oświetlenie - czy da się wydusić coś jeszcze z jednego wyprowadzonego przewodu bez kucia i wiercenia? Sterowanie lampy włącz / wyłącz jest za pomocą włącznik klawiszowy jednobiegunowy (pojedyńczy)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile żył ma ten jeden przewód?

Jeśli dwie, to niewiele zrobisz i jest to niezgodne z przepisami.

Jeśli trzy, to zrobisz, ale będzie to niezgodne z przepisami

Jeśli więcej, to zrobisz, ale pewnie więcej nie ma.

Możesz jeszcze bawić się zabawkami dla hobbysty w jakąś formę przesyłania sygnału itd, teoretycznie to chyba można, a w praktyce :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Możesz jeszcze wyprostować prąd do stałego (DC) i sterować dwoma odbiornikami (żarówkami) przy pomocy zmiany polaryzacji. Wystarczą wtedy dwa przewody. A mając trzy przewody to można już cuda stworzyć, jednak przełącznik będzie już dość zaawansowany.

 

Bardzo dobry pomysł, ale ma ta istotną wadę, że ciężko będzie wtedy oba punkty naraz załączyć (znaczy można puścić prąd zmienny, ale wtedy oba będą chodziły na pół gwizdka, wyraźnie drgającym światłem, a w przypadku świetlówek energooszczędnych mogą wogóle nie odpalić).

 

Generalnie jest duża szansa na to, że jest tam przewód trójżyłowy i w takiej sytuacji chybabym kombinował z wykorzystaniem przewodu PE w sposób absolutnie nie polecany. Jesli zaś są dwie żyły, bądź bardzo chcemy być w zgodzie z przepisami, jedyne wyjście to zastosowanie radiowego zdalnego sterowania, są gotowe układy ("gniazdko z pilotem", tylko pilot musi być radiowy).

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Bo to się robi tak - plus na minus, reszta na masę. A co zostanie - do kupy.

tak myślałem. Jednak lepszym rozwiązaniem jest podłączenie plusem masy, uziemienie bez zmian, a zaoszczędzony przewód wykorzystujemy do sterowania.

 

Tak jarku, właśnie kolega z krzys i aga natchnęli nas do tego salomonowego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jedyne wyjście to zastosowanie radiowego zdalnego sterowania, są gotowe układy ("gniazdko z pilotem", tylko pilot musi być radiowy).

 

J.

 

to najlepsze rozwiązanie i zachowasz PE, ale tak czy owak bez ingerencji w elewację nie obędzie się. Można tylko zastanowić się z jakiego miejsca wyprowadzić zasilanie dodatkowych wypustów , by ta ingerencja była najmniejsza i najmniej widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...