Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

gdzie umieścić sterownik i czy zakładać pogodówkę


mjudu

Recommended Posts

mam prę pytań i swoją wizję a was proszę o doradzenie.

 

1. Mam dom 134m2 parter + poddasze. Na parterze mam samoą podłogówkę i tylko dawa małe kaloryfery po jednym w łazience i wiatrołapie. Na poddaszu mam same kaloryfery oprócz łazienk tam jest dodatkowo podłogówka. Jeżeli chodzi o piec to jest to piec gazowy kondensacyjny z palnikiem modulowanym. I teraz moje pytanie (wiem że było ich dużo na tym forum) gdzie umieśćić sterownik. Według mnie to sensownie było by go dać na parterze gdzie jest podłogówka a drzwi są tylko do łazieni i wiatrołapu, a nagóre grzejniki termostatami. Dlatego tak to widze że (narazie bez sterowania pogodowego) na piecu ustawiam sobie te 50 lub 55 stopni i jak bym miał sterownik na poddaszu to dajmy na to że na górze będę miał już żądaną temperaturę to podłogówka będzie napewno dalej zimna a piec będzie wyłączony z tego względu że na górze będę miał te 19C. Ale jak miałbym sterownik na dole to na górze sterowałbym sobie temperatute termostatami. Do podłogówki docierała by woda o tem. 55C którą mieszacz z rególatorem w pętle wpuszczałby np z tem. 30C. Piec by się wyłoączył dopiero po osiągnięciu w salonie (czyli na parterze) żądaniej temperatury.

 

2. Z pogodówką chodzi mi o to że podłogówka ma dużą bezwładność, a sterownik jak by miał byc na patrerze to woda w podłogówce reagowała by szybciej na zamiany tem. zewnętrznej dzieki pogodówce.

 

Dodam że sterownik mam przewodowy, wykańczam dom i już teraz musze wiedzieć gdzie będę miał sterownik a niechce do karzdego pokoju ciągnąć przewodu bo nie mam zabardzo jak.

 

A wy jak to widzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na dole masz ogrzewanie podłogowe, ( te dwa grzejniki nie rzutują na całość, a bardzo dobrze, że je zainstalowałeś w tych miejscach), to lepiej na dole i korygować temperaturę na górze zaworami termostatycznymi, lub lepiej dodatkowym termostatem ( masz kocioł gazowy, nagła zmiana wielkości obiegu zaszkodzi niczemu).

 

Można także na górze, w warunkach ustalonych temperatura i tak się wyrówna- ale w Twoim przypadku chyba lepiej na dole, w pomieszczeniu najbardziej reprezentatywnym dla domu (najczęściej o największej kubaturze)

 

Po drugie- warto zainstalować sondę zewnętrzną- dopasowanie mocy kotła do strat cieplnych domu to dobra rzecz. Ale uwaga- nie każdy sterownik z sonda zewnętrzną działa z wyprzedzeniem- to znaczy priorytet ma jednak termostat wewnętrzny, a zewnętrzny jedynie moduluje palnik. Niektóre modele kotłów z zintegrowaną automatyką mają sondę zewnętrzną podłączoną do termostatu wewnętrznego- i takie połączenie powinno dać efekt jakiego oczekujesz- ale nie jestem pewny, dokładnego działania nie znam ( zresztą 90 % sprzedawców nie zna).

 

Napisz jaki kocioł z z jaką automatyką, to może czegoś się dowiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że montować sondę zewnętrzną. Tak jak napisałem wcześniej- dostosuje to moc kotła do temp. zew.

 

Natomiast przeczytałem instrukcję- co prawda pobieżnie- ale nie widzę tam jakiejkolwiek wzmianki czy sugestii, że kocioł właczy się wcześniej przy spadku temp zewnętrznej aby utrzymać zadaną temperaturę wewnątrz.

 

Takie sterowanie miały duże kotłownie węglowe, każdy automatyk w technikum przerabiał ten temat na zajęciach z automatyki- sterowanie z mierzeniem zakłócenia.

 

Mimo wszystko warto to kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...