Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w doborze wyposazenia kotłowni mam chyba 2 opcje ??? (gaz)


f.5

Recommended Posts

Witajcie poproszę o lekką podpowiedz w wyborze kotła gazowego i urządzen w kotłowni.

 

Kilka danych.

-kubatura 750 m3

-powierzchnia 230 m2

-zapotrzebowanie na ciepło w/g projektu to 9,3 kw

-sciany ytong 30 cm , dodatkowe ocieplenie wełna 10 lub 15 cm jeszcze nieocieplony.

-okna plastik rehau z pakietem 3 szybowym 7 komorowe.

-25 cm wełny w dachu

-rekuperator

2 newralgiczne miejsca to wykusz i przedsionek dobudowany.

 

na dole podłogowka 100 %

na piętrze podłogowka przedpokoj , garderoba , łazienka.

Dodatkowo 9 kaloryferów w pokojach przedsionku i garazu, drabiki w 2 łazienkach.

 

Na tą chwilę mam 2 instalacje pod kolektory i kominek z płaszczem wodnym.

 

Instalator pyta mnie o koncepcję i podaje 2 mozliwosci.

 

1 ON skłania sie ku tej - piec Viessmann vitodens 343-F z małym zasobnikiem 220 l i dodatkowo kolektory.

2 LUB tanszy piec zasobnik około 700 l i połączenie Go do instalacji kominka i kolektorów.

 

Instalator twierdzi ze nie będę często uzywał kominka z pw

Ja jednak myslę ze kupując kominek i paląc w nim w okresie zimowym chciał bym cos wiecej miec z tego niz ładny wygląd płomienia i uzyskac ciepłą wodę.

 

Czy kupując na początek wcale nie tani piec w pozniejszym okresie mogę dołożyc do instalacji zasobnik i połączyc go z kominkiem pw?

Piec kosztuje w granicach 18 000 tanszy wiszący piec plus zasobnik to to rowniez koszt w granicach 18 000.

 

na co radzicie się zdecydowac ?

jesli mogę prosic o jakies linki do podobnych postow bede wdzięczny.

pozdrawiam radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie kominka na PW ma sens wtedy, gdy będziesz z niego intensywnie korzystać. Bo kominek z PW jest drogi, ale daje tanie ciepło.

Kupowanie kominka z PW i kotła na gaz ziemny moim zdaniem mija się z celem. Kocioł na gaz jest relatywnie tani w eksploatacji i bardzo wygodny. Znaaaacznie wygodniejszy od kominka (nie robisz kotłowni z salonu), ale zauważalnie droższy.

 

Dlatego jeśli masz już kominek i chcesz go intensywnie eksploatować, ja bym teraz postawił na jakieś źródło tanie inwestycyjnie, ale droższe eksploatacyjnie.

 

Jaką masz moc tego kominka?

 

Pytam dlatego, że dobry (dość duży) zasobnik pozwoliłby Ci ogrzewać dom wyłącznie kominkiem nie robiąc sobie za dużego kłopotu. Bufor o pojemności 3 000 litrów pozwoli Ci zmagazynować ok. 200 kWh ciepła (zakładając, że ogrzewasz podłogówką). Jakbyś ten domek odrobinkę docieplił, mógłbyś nawet w największe mrozy palić tylko raz dziennie (dla kominka o mocy 20 kW to raz dziennie przez 10 godzin, ale nie byłoby problemu z rozpalaniem rano i wyziębionym domem). A przez większą część sezonu palić raz na 2-3 dni.

 

O ile ja dobrze patrzę, ten kocioł ma moc do 13 lub do 18 kW, a Tobie potrzebny jest znacznie mniejszy. Czy na tym nie można też przyoszczędzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominka jeszcze nie posiadam.

Robiąc instalację wodną zaprosiłem speców od kominka z pw aby wykonali samą instalację w miedzi.

Przyłącze gazu mam pod posesją wiec głównym zrodłem ciepła będzie napewno gaz i kocioł.

Nie wyobrazam sobie dziennego palenia w kominku.

pracuje często do 21 wiec palenie odpada po 10 godzin.

 

Pisałes w innym poscie aby pogonic instalatora - to zrobiłem i dzis miałem z nim spotkanie.

Na tym spotkaniu padło z jego strony pytanie jaki kocioł bo musi dopasowac do niego komin.

 

Niestety albo stety oferuje jeden z drozszych kotłów 343F ale wyposazony juz w 220 l zasobnik.

Dodając do tego zasobnik kominek z pw kolektory nie mozna mowic o oszczędnosci - niezłą sumka bedzie w kotłowni :).

Acha buduję na razie bez kredytu czytałem bloga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc instalację a w zasadzie budując dom przestałem myslec o oszczednosciach.

Mam gaz przy domu ale chciałem miec 2 alternatywy.

Pompą ciepła nie zainteresowałem się z uwagi na to ze jak narazie mam pecha do wykonawców i nie chciałem patrzyc jak ktos psuje zabawkę za dajmy na to 80 000.

Jesl iw moim regionie dostał bym 100 % gwarancje ze pompa bedzie działac to na tą chwilę brał bym pompę.

Dom dla mnie to inwestycja wiec na razie nie ma co oszczędzac.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...