Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile czasu trwało u Was budowanie piwnicy ?


petervdo

Recommended Posts

proszę o podzielenie się doświadczeniami posiadaczy piwnic, a mianowicie

ile czasu zajęło postawienie u Was piwnic ze stropem (stan "0")

od "wbicia pierwszej łopaty" do momentu, aż po stropie można chodzić :)

oczywiście wszystkie przerwy technologiczne zachowane

jaka różnica w przypadku różnych sposobów wykonania ścian piwnicy

warunki sprzyjające - np. piasek

próbuje na razie ogarnąć czasoprzestrzeń przyszłej budowy :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 dzień na wykopanie dziury koparą( w skarpie, to połowę mniej kopania raczej).

+2 dni i wylane ławy (w szalunkach z desek, beton nie był lany w ziemie)

+11 dni na układanie pustaków szalunkowych (takie zalewane betonem)

+3 dni na szalunek pod płyte (wylanie betonu - może ze 2 h)

+4 dni na izolacje ścian i drenaż

suma=21 dni roboczych (miesiąc kalendarzowy)

 

A tak naprawdę, to wszystko zależy od ekipy i ilości pracowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz80 - mozesz sie podzielic info, jak wygladalo u ciebie stawianie scian fund z pustakow szalunkowych. Ja mam wylane lawy fund i w przyszlym tyg bedziemy ruszac ze scianami fund. z pustakow szalunkowych/zasypowych.

Dzieki

porady mile widziane .. ciekawe rozwiązanie takie pustaki

Lukasz80 u Ciebie jak liczna ekipa stawiała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnie bywało od 4 do 6 osób. Dwóch układało, reszta przynosiła pustaki...

 

Nie mam fotek, bo akurat jestem poza domem. Układanie wygląda niezbyt skomplikowanie, układali jak klocki lego, nierówności niwelowali wsadzając drewniane kliny pomiędzy pustaki (jak beton związał to wyciągali). Pamiętajcie, żeby betonem zalewać max. 3-4 warstwy, nie więcej naraz. U mnie zbroiliśmy silnie ściany, tzn, poziomo po 2 pręty na każdej warstwie i pionowo w każdej celi pustaka przynajmniej 1 pręcie...(pustaki mają rowki na układanie zbrojenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopanie - 1 dzień

szalowanie i zbrojenie ław - tydzień

zalewanie ław, drenaż obwodowy, obsypanie, wyrównanie pod podłogę na gruncie - 2-3 dni

ściany piwnicy - tydzień

podłoga na gruncie - 1 dzień

szalowanie, zbrojenie i zalewanie stropu - tydzień

izolacje - styro, papa, itp., obsypanie ścian, równanie terenu wokół - tydzień

plus drobne przerwy m.in. technologiczne - kilka dni

po wylaniu stropu (tradycyjny) - 2-3 tygodnie przerwy przed rozszalowaniem

Dom 7x11 m, piwnica wewnątrz 2,2 m wysokości na gotowo. Robiły to dwie osoby po max. 10 godzin dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 dzień na wykopanie dziury koparą( w skarpie, to połowę mniej kopania raczej).

+2 dni i wylane ławy (w szalunkach z desek, beton nie był lany w ziemie)

+11 dni na układanie pustaków szalunkowych (takie zalewane betonem)

+3 dni na szalunek pod płyte (wylanie betonu - może ze 2 h)

+4 dni na izolacje ścian i drenaż

suma=21 dni roboczych (miesiąc kalendarzowy)

 

A tak naprawdę, to wszystko zależy od ekipy i ilości pracowników.

 

A nie było przerwy technicznej na wiązanie betonu ław ?

3dni na szalunek i na zbrojenie stropu, szalunki systemowe ? Szybka ta ekipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie było przerwy technicznej na wiązanie betonu ław ?

3dni na szalunek i na zbrojenie stropu, szalunki systemowe ? Szybka ta ekipa.

 

aa przepraszam, błąd w druku :/ Dobrze piszesz, wylano u mnie ławy pod koniec kwietnia w czwartek. Od maja zaczęły się b.intensywne deszcze i jak pamiętamy powódź - w tym czasie wstrzymano u mnie prace - przez to wynikła przerwa, lecz nie wiem jaka długa by była, gdyby pogoda była w porządku (przez taki przypadek losowy nie wziąłem tej przerwy pod uwagę w poprzednim poście; sorry)

 

Szalunki szły im bardzo sprawnie, do układania i wiązania zbrojenia przyjeżdżało dodatkowo kilka osób...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz80 - rozumiem ze zalewaliscie te pustaki z gruchy??? Czy byly jakies problemy w czasie wylewania, czy pustaki pekaly i ile m3 betonu wyszlo ci na sciany? Moja ekipa sceptycznie podchodzi do zalewania z gruchy, obawiaja sie ze popekaja...czy slusznie? i chca urabiac beton recznie tzn w betoniarce, jakos slabo to widze bo wychodzi ze potrza nam okolo 80m3 betonu. Pompiarz bedzie mial zamontowany spowalaniacz.

Dzieki za info

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz80 - rozumiem ze zalewaliscie te pustaki z gruchy??? Czy byly jakies problemy w czasie wylewania, czy pustaki pekaly i ile m3 betonu wyszlo ci na sciany? Moja ekipa sceptycznie podchodzi do zalewania z gruchy, obawiaja sie ze popekaja...czy slusznie? i chca urabiac beton recznie tzn w betoniarce, jakos slabo to widze bo wychodzi ze potrza nam okolo 80m3 betonu. Pompiarz bedzie mial zamontowany spowalaniacz.

Dzieki za info

Pozdr

 

nie było żadnych problemów. Zalewane było z gruchy - wyobraź sobie wożenie betonu z betoniarki i dźwiganie go w miare budowania ścian w górę :) ciężka praca...

Nic nie pękało, ani podczas zalewania ani podczas docinania. Nie wiem ilu jest producentów takich pustaków, ale może różnią się one jakością - te co u mnie są, były bez zastrzeżeń. Co do zalewania, pisałem to wcześniej, zalewane były max 3-4 warstwy naraz, nie więcej (budowlańcy mówili, że jak sie zalewa więcej za jednym razem to wtedy są probelmy - ale jakie to nie wiem). Nie jestem teraz w stanie powiedzieć, ile m3 betonu mi weszło, nie mam przy sobie faktur. Myślę, że na składzie sprzedawca powie ile wchodzi betonu na m2 ściany.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie było żadnych problemów. Zalewane było z gruchy - wyobraź sobie wożenie betonu z betoniarki i dźwiganie go w miare budowania ścian w górę :) ciężka praca...

Nic nie pękało, ani podczas zalewania ani podczas docinania. Nie wiem ilu jest producentów takich pustaków, ale może różnią się one jakością - te co u mnie są, były bez zastrzeżeń. Co do zalewania, pisałem to wcześniej, zalewane były max 3-4 warstwy naraz, nie więcej (budowlańcy mówili, że jak sie zalewa więcej za jednym razem to wtedy są probelmy - ale jakie to nie wiem). Nie jestem teraz w stanie powiedzieć, ile m3 betonu mi weszło, nie mam przy sobie faktur. Myślę, że na składzie sprzedawca powie ile wchodzi betonu na m2 ściany.

Pozdr

robiłeś może porównanie kosztu do ścian - monolit lany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie było żadnych problemów. Zalewane było z gruchy - wyobraź sobie wożenie betonu z betoniarki i dźwiganie go w miare budowania ścian w górę :) ciężka praca...

Nic nie pękało, ani podczas zalewania ani podczas docinania. Nie wiem ilu jest producentów takich pustaków, ale może różnią się one jakością - te co u mnie są, były bez zastrzeżeń. Co do zalewania, pisałem to wcześniej, zalewane były max 3-4 warstwy naraz, nie więcej (budowlańcy mówili, że jak sie zalewa więcej za jednym razem to wtedy są probelmy - ale jakie to nie wiem). Nie jestem teraz w stanie powiedzieć, ile m3 betonu mi weszło, nie mam przy sobie faktur. Myślę, że na składzie sprzedawca powie ile wchodzi betonu na m2 ściany.

Pozdr

 

Moje pustaki sa zrobione z B15 i 30cm szerokie. Bede mial takie samo zbrojenie jak ty czyli 2 na 2. Moj wykonwaca obawia sie ze przy zalewaniu z gruchy bedzie zbyt duze cisnienie szsybki naplyw betonu i ze te pustaki bede sie przesuwac przy zalewaniu???? Tak jak mowisz, tez nie wyobrazam sobie dzwigania tego betonu na wysokosc 2.5m do 3.0m - tj naprawde ciezka praca. Moga mi przed zima nie skonczyc przy recznym urabianiu. A tak uloza 3 warstwy zaleja, potem nastepne 3 i max 5 dni i wsio zalane. Zobaczymy co jutro powie wykonawca???

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pustaki sa zrobione z B15 i 30cm szerokie. Bede mial takie samo zbrojenie jak ty czyli 2 na 2. Moj wykonwaca obawia sie ze przy zalewaniu z gruchy bedzie zbyt duze cisnienie szsybki naplyw betonu i ze te pustaki bede sie przesuwac przy zalewaniu???? Tak jak mowisz, tez nie wyobrazam sobie dzwigania tego betonu na wysokosc 2.5m do 3.0m - tj naprawde ciezka praca. Moga mi przed zima nie skonczyc przy recznym urabianiu. A tak uloza 3 warstwy zaleja, potem nastepne 3 i max 5 dni i wsio zalane. Zobaczymy co jutro powie wykonawca???

Pozdr

 

...próbowałeś podnieść taki pustak? Ułóż je na 3-4 warstwy, może parcie poziome by je ruszyło, ale lejąc beton w pionie co ma je ruszyć....jednak na drugim zdjęciu widać, zabezpieczenie narożników deskami - ale tylko narożników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nio wlasnie dojrzalem te zabezpieczenie naroznikow, u mnie bedzie z tym problem bo ja mam miec co 3m slupy zelbetowe. Widze tylko 1no rowiazanie, trzeba bedzie zrobic szalunek na te slupu zelb oczywiscie odpowiednio zabezpieczajac i zalewac calosc???? Problem polega na tym ze ten system pustakow szalunkowych jest malo popularny na pomorzu i malo kto ma dosw w tym temacie a poza tym ledwie udalo mi sie kupic te pustaki. Moj architekt z Zakopca a tam na peczki producentow. Takze przestroga dla innych, aby kontrolowac materialy z jakich projektuja nam budynki i spr na bierzaco ich dostepnosc. Kolejny przyklad to bloczki betonowe, mam w projekcie 20cm a u nas na pomorzu sa albo 14 albo 25cm, 20ki owszem ale na poludniu kraju. Nigdy nie przypuszczalem ze moga byc z takimi rzeczami problemy.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...