Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł kondensacyjny a stara instalacja?


zbigor

Recommended Posts

Witam

Muszę niedługo wymienić żródło zasilania w swojej kotłowni. Obecnie jest to kocioł gazowy i piec węglowy. Instalator radzi mi żeliwny Saunier Duval z zasobnikiem CWU ok 100 litrów przystosowany do obiegu otwartego. Ja zaś zastanawiam się czy bez dużej przeróbki instalacji (bez wymiany żeberkowych grzejników i rur w ścianach) i da się podłączyć kondensata. Instalacja grawitacyjna, ma ćwierc wieku . Kotłownia jest w piwnicy. Dom 2 piętrowy Na strychu naczynko przelewowe tak z 8-9 metrów powyżej pieca. Zasilenia od pieców są na rurach grubości nadgarstka . Pomyślałem sobie żeby skasować wszystkie grube rury stalowe w piwnicy, dać w ich miejsce jakieś cieńsze z PCV i połączyć to z kotłem kondensacyjnym. Mam dobrze ocieplony dom wiec nie boje się ze niska temp zasilania z kondensata go nie ogrzeje. Przy -20`C temp na piecu węglowym była w okolicach 50`C Prosze o porade czy kondensat ma sens czy też posłuchać rady instalatora i brać kocioł który jest niby stworzony do takich jak moja instalacji.

 

pzdr

zbigor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamknąć instalację,

dobrze wypłukać instalację,

założyć porządny filtr na powrocie,

zaizolować porządnie rury w piwnicach,

powiesić kocioł kondensacyjny,

i nic więcej nie robić,

 

kondensat bardzo lubi duuuży zład instalacji,

rur jeżeli są dobre nie wymieniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za informację. Rury są ok wiec o nie sie nie boję. Instalator straszył mnie że kondensat będzie się zapychał i nic nie wspominał o żadnych fitrach na powrocie wiec pewnie w ten sposób chciał mnie przekonać do swojego pomysłu.

btw

Co sądzisz o kotłach Termet ? A dokładnie o dwufunkcyjnym Termocondens TEKA. MB24.35. Szukam czegoś z dużym wydatkiem CWU ale nie chce osobnego zasobnika. Chodzi o to by w 2 łazienkach można było brać jednocześnie prysznic. Ten kocioł ma 17 litrów na minute wiec powinien dać rade.

W grę wchodzi jeszcze Saunier Duval z wbudowanym zasobnikiem 42 litry ale jest droższy wiec pierwszym wyborem byłby Termet. Wybrałem te 2 firmy po lekkim rozeznaniu wśród znajomych bo uchodzą za nieawaryjne a Sauniera dodatkowo promuje instalator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...