Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

efilo

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardzo u Was wcześnie te dekoracje świąteczne w domach. I choinki. Tydzień przed Wigilią, a u niektórych nawet wcześniej. Zastanawia mnie, czy to tylko u nas, na Podlasiu, taka tradycja, ze choinke ubiera się tuz przed Wigilią (zazwyczaj dzień przed). My tak zawsze robiliśmy. No góra dwa dni. A czasem to rano, w dzień Wigilii nawet. Potem choinka stała dłużej, do Trzech Króli. Ale też nie dlatego, zeby dłużej stała, a przede wszystkim ze względu na to, ze przecież teraz nie jest jeszcze czas Świąt Bożego Narodzenia. Takie wczesne dekoracje to raczej ze względów komercyjnych, w sklepach, ale w domu to przecież dopiero przygotowania do Świąt, jeszcze normalne dni pracy i w sumie czas Adwentu. Wydaje mi się, ze jak taka choinka tyle czasu przed Świętami stoi, to już nie ma to takiego uroku w Święta. Czy się mylę?

 

Zastanawiam się też, jak robicie w przypadku żywych choinek ubranych tydzień lub ponad tydzień przed Świętami? Jak one wytrzymują? Przecież takie drzewko w domu to czasem po 3 dniach zaczyna się sypać? No tydzień góra wytrzyma, ale potem to już miotła, a nie choinka. Rozbieracie od razu po Świętach?

Edytowane przez asizo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeszcze przygotowania do Świąt trwają, dopiero lukruję pierniczki i suszę pomarańcze - już roznosi się piękny zapach...

Mama dziś zaczęła bigos, paaaachnie grzybami i.. zaczyna być świątecznie.. Jutro marynujemy mięsko...

..a choinka? myślałam, by w czwartek ją ubrać, może w piątek, ale w piątek jeszcze mamy sporo roboty w kuchni, bo u nas w tym roku Wigilia, więc pewnie stanie na czwartku. Będzie oczywiście żywa w doniczce, i jak co roku.. wytrzymuje do końca stycznia i asizo wcale nie wygląda jak miotła ;)

..acha, nie jestem z podlaskiego a z mazowieckiego.. ;)

 

Pozdrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, Magduska, u mnie żywa choinka, po kilku dniach zawsze już mocno się sypie. Lepiej nie dotykać. Stoi w stojaku, w wodzie. Raz mieliśmy taką w doniczce, ale jeszcze, jak mieliśmy mieszkanie, bo duża choinka w doniczce, to musiałaby mieć wielką donicę i bardzo ciężko byłoby ją do domu wnieść. Jak jest mała donica, to znaczy, ze tam juzprawie korzenia nie ma. Poza tym, taka choinka w doniczce, jeśi chce się ją później w ogrodzie do ziemi wsadzić, może stać w domu maksymalnie tydzień, a potem trzeba na zewnątrz wystawić, jeśli nie chcemy drzewku zaszkodzić i chcemy, zeby się przyjęła.

 

Mazowieckie i Podlaskie to w sumie sąsiedzi. Ale moze to wcale nie od regionu zależy?

 

Jak dla mnie choinka tydzień przed Świętami to jednak duuuużo za wcześnie. Tak jakoś komercyjnie, a nie tradycyjnie się kojarzy. Przepraszam, jeśli kogos uraziłam.

Edytowane przez asizo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas choinka stoi już od tygodnia, żywa. To głównie "przeze mnie", bo uwielbiam grudzień i cały ten magiczny czas przed Świętami, mimo, że to adwent. Osobiście cieszę się, że w końcu uznano ten czas za radosny, a nie smutny i zbyt zadumany, w końcu to oczekiwanie na Narodzenie! W domu rodzinnym choinkę ubieraliśmy też 1-2 dni przed Wigilią, jak u asizo, ale teraz "roznosi" mnie już dużo wcześniej. Włączamy lampki na choince, dekorujemy pomału cały domek, puszczam obowiązkowo "Last Christmas" i "I'm driving home for Christmas" Chris Rea, które wręcz ubóstwia nasza starsza Córeczka:) Same Święta to u nas od 3 lat pakowanie pieluch i dzieci, wyjeżdżanie do jednych i drugich rodziców i objadanie się przy stołach. Nie ma muzyczki, a zamiast kolęd - "Sami swoi" albo Kevin sam w domu (brrr.....). Może jak dzieci podrosną (drugie ma 6 tygodni, więc to troszkę jeszcze potrwa:) ) i nie będziemy musieli za nimi biegać, sprawdzając, czy zjadły, czy nie biegają boso, itp., usiądę w końcu z Mężusiem na luzie przy Wigilijnym stole i pójdziemy razem na pasterkę. Póki co wolę nacieszyć się Świętami....przed Świętami:)

A żywą choinkę trzymamy nawet do drugiej połowy stycznia, najczęściej do odwiedzin księdza z kolędą. Sypie się przy wynoszeniu, ale wystarczy odkurzyć. Kilka lat temu, po odkurzeniu igiełek starym zwykłym odkurzaczem, ich zapach było z niego czuć jeszcze przez miesiąc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie choinka tydzień przed Świętami to jednak duuuużo za wcześnie. Tak jakoś komercyjnie, a nie tradycyjnie się kojarzy. Przepraszam, jeśli kogos uraziłam.

 

Mnie Asizo nie uraziłaś -) :no:

 

W moim domu, w dzieciństwie choinkę zawsze ubieraliśmy w Wigilię - taki był zwyczaj.:yes:

Teraz gdy mam małe dzieci, które od ponad dwóch tygodni wypytywały codziennie kiedy będziemy mieć drzewko w domu, bo u nich w szkole/przedszkolu już dawno jest, postanowiliśmy ubrać choinkę wcześniej.

Zresztą Wigilię spędzamy w tym roku u teściów, a w pierwszy dzień Świąt wyjeżdżamy do moich rodziców, gdzie moje babeczki zostaną na cały tydzień. Tak więc chciałam, żeby miały czas aby nacieszyć się troszkę własnoręcznie ubraną choinką! :cool:

 

Poza tym jeszcze nigdy choinka nie padła mi po tygodniu...:no:

Z reguły rozbieramy ją po święcie Trzech Króli - nie powiem, że jest pod koniec piękna i pachnąca, ale bombki bynajmniej z niej nie spadają...:rolleyes:

 

Ruby bardzo dziękuję -)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, Magduska, u mnie żywa choinka, po kilku dniach zawsze już mocno się sypie. Lepiej nie dotykać. Stoi w stojaku, w wodzie. Raz mieliśmy taką w doniczce, ale jeszcze, jak mieliśmy mieszkanie, bo duża choinka w doniczce, to musiałaby mieć wielką donicę i bardzo ciężko byłoby ją do domu wnieść. Jak jest mała donica, to znaczy, ze tam juzprawie korzenia nie ma. Poza tym, taka choinka w doniczce, jeśi chce się ją później w ogrodzie do ziemi wsadzić, może stać w domu maksymalnie tydzień, a potem trzeba na zewnątrz wystawić, jeśli nie chcemy drzewku zaszkodzić i chcemy, zeby się przyjęła.

powiem Ci tak - mam u siebie w mieście takiego dostawcę choinek (a i nie tylko choinek a różnych drzewek) i od lat od niego kupuję w doniczce, choinki zawsze stoją do końca stycznia, bo uwielbiam choinkę w domu i... wszystkie się przyjęły ;)

W tym roku mąż przywiózł może nie za wysoką, ale ma jakieś 170 moooże 180 (nie wiem dokładnie, bo jeszcze stoi na zewnątrz), noi z wniesieniem mam nadzieję, że nie będzie problemacji, bo.. mężuch to duży facet jest i.. da sobie z nią radę ;)

..w zeszłych latach na czwarte piętro tarabanił tę donicę to teraz to będzie PIKUŚ ;)

Mazowieckie i Podlaskie to w sumie sąsiedzi. Ale moze to wcale nie od regionu zależy?
może.., nie wiem..

Jak dla mnie choinka tydzień przed Świętami to jednak duuuużo za wcześnie. Tak jakoś komercyjnie, a nie tradycyjnie się kojarzy. Przepraszam, jeśli kogos uraziłam.
niech każdy ubiera sobie wtedy kiedy chce.. ;) Mam koleżankę, u której choinka już w mikołajki stoi.., a przed świętami z całą rodzinką wyjeżdżają w góry i.. wracają dopiero po nowym roku.. - po prostu czas świąteczny spędzają poza domem i świątecznie jest przed wyjazdem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie moze tak. Jak ktoś wyjeżdża na Swięta, to woli się wcześniej nacieszyć choinką w domu :) Ech, bez choinki jeszcze, ale mnie chyba też już się świąteczne zamieszanie udziela, bo nie pomyślałam, że to też moze być powód :)

Przepraszam, jeśli to, co napisałam wcześniej niemiło zabrzmiało.

 

Mój mąż ma jutro do nadleśnictwa skoczyć po choinkę. Więc jak juz będzie, to pewnie dzieciaki nie pozwolą do piątku czekać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koga podusie są stąd http://kremmerhuset.no/shop/results

U mnie ubranie choinki i przygotowanie dekoracji nie byłoby mozliwe w dniu Wigilii czy też tuż przed z oczywistych powodów. Przygotowań do Świąt jest tak dużo a dodatkowo mam 4 latka i niemowlę , że najzwyczajniej w swiecie czasu by mi brakło na wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario,

nigdy nie sądziłam, że fiolet to kolor Bożego Narodzenia - obejrzawszy Twoją choinkę, jestem już pewna, że tak :D BARDZO mi się podoba - zwłaszcza kobiece dodatki :yes:

tak, fiolet raczej kojarzy się z.. pogrzebem, śmiercią.. ale rzeczywiście u mario ładnie to wygląda - może to przez połączenie ze srebrem, bielą.., a może dlatego, że tego fioletu jest tak "w sam raz" ;)

Ładnie ;) choć nie w moim guście... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario - ale u Ciebie piękne te fiolety !!!

 

My choinkę też już mamy - zawsze żywa i zawsze kilka dni przed wigilią, żeby się nią nacieszyć - bo po nowym roku to ja już na wiosnę czekam i nie choinki mi w głowie ;)

 

Choinka w tym roku bieluśka - jak i reszta dekoracji ;)

 

http://img38.imageshack.us/img38/3049/dsc0105ntx.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

http://img819.imageshack.us/img819/1426/dsc0017gu.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img853.imageshack.us/img853/7717/dsc0034pxv.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img818.imageshack.us/img818/2765/dsc0119br.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wmoim domu rodzinnym (Zamość) zawsze choinkę ubierało się w Wigilię rano- oczywiście żywą, ale przygotowania ozdób, ciastk i dekorowanie domu zaczynało się z początkiem adwentu.

I przyznam, że niewiele się u mnie zmieniło(teraz Kraków)- poza tym że mam sztuczną choinkę- dekoracje w moim domu pojawiaja sie już od początku grudnia, ale choinki jeszcze nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też zawsze ubierało się w Wigilię, ale od czasu kiedy mieszkam w innym mieście niż rodzinka i Święta spędzam w domu rodzinnym, a nie u siebie, chce mieć chociaż trochę Świąt w moim własnym domowym wydaniu, więc ubieramy wcześniej, żeby się choinką w najzwyklejszy sposób nacieszyć.

Wigilię rano spędzę nie na ubieraniu choinki, ale w drodze do na Wigilię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...