Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Buderus GB162 i inne kotły buderusa proszę o opinie użytkowników


Seluch

Recommended Posts

Odświeżę temat.

Użytkownicy GB162 - jakie macie ustawienia temperatury na swoim piecu? Największą sprawność osiąga się przy 40/30 C, ale za to 1,6l/h kondensatu wtedy trzeba odprowadzić. "Pochwalcie" się swoimi instalacjami. Wyboru pieca dokonałem, będzie to GB162 + zasobnik 160l, w całym domu podłogówka+2 drabinki w łazienkach. Interesują mnie pozostałe elementy instalacji, mieszacze, RTL-e, temperatury na piecu itp. Chętnie skorzystam z Waszego doświadczenia, aby dobrze zaplanować instalację z "sanitarnikiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Konkretnie: czytałem, że mając w całym domu podłogówkę nie ma potrzeby instalowania mieszaczy. Czy faktycznie tak jest? Jak rozwiązać problem podgrzewania wody użytkowej np. do 60C i podłogówki 40/30? Jeżeli kilka osób pokusi się o krótki opis własnej instalacji, będę miał o czym dyskutować z moim "sanitarnikiem". Jakie odstępy dawaliście pomiędzy rurami podłogówki dla temp 40/30 C? U mnie z nomogramu wychodzi co 225 mm, a "sanitarnik" nie znając zapotrzebowania W/m sugeruje co 125 mm. Takie dylematy....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dowiedzieć więcej na temat przezbrojenia pieca BUDERUS GB172 na propan-butan. Otóż posiadam ten piec, został on przezbrojony przez hydraulika co u mnie robił całe ogrzewanie. Mieszkanie 80m2, w zabudowie szeregowej, mieszkanie wewnętrzne. Ciepła mało co ucieka. Jednakże, czy to możliwe, że muszę wymieniać butlę 11kg co 3-4 dni?

Hydraulik przezbrajając przełożył ten panel przedni na piecu. To tylko wystarczyło? Nie wiem, ale mam dziwne wrażenie, że za dużo gazu "pije" mi ten piec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

witajcie,równiezplanujemy zakup tegopieca 9Buderus GB162+RC35)....jednak, chciałabym się zapytac o piec (bo tu nie mam wątpliwosi)aleozasobnik.

mam 3-osobowa rodzinę, domekma 300m, myjemy się regulatnie rano i wieczorem (hihihi :-) )ale raczejnie sa to długie kąpielea krótkieprysznice.

 

zastanawiam sie czy zainwestowac w 160l czy też 120 w zupełności wystarczy.

 

strasznie będę wdzięczna za wasze poraktyczne rady - szczególnie użytkowników120l -

 

z opini jakie słyszalam to:

120 l - jest OKalemoże byc problem jakzjedziesie rodzinka na weekend :-)

160 l - zdecydowanie za duży dla 3 osób na codzień ale za to nie zawiedziejakbęda goście

 

róznica w cenie took 1000 zł

jednakmnie bardziej interesuje oszczędności na codzięń,czy mająć 120l - znaczy że będe zuzywalamniej gazu na podgrzanie mniejszej ilościwody, czy też wręcz więcej bo piec będziesię cześciej właczał ?????

 

wiele pytań - ciekawe czy jest jedna odpowiedź ? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja finalnie nie zakupiłem Buderusa z uwagi na fakt przywiązania do jednego serwisanta. Poszedłem w Junkersa choć wiadomo, że to jedna firma o różnej polityce.

 

Jeśli chodzi o zasobnik mamy 120l i w zupełności wystarcza. Jestesmy modelem 2+1 będzie pewnie 2+2 niebawem :)

 

U nas zasobnik ładuje się dwa razy w ciągu dnia. Pierwsze ładowanie jest od 5.30 do 9.00 drugie od 16.00 do 21.00. W weekendy jest jeszcze pośrednie pomiędzy 12.00 a 13.00. Takie ustawienie ładowania zasobnika wprowadziło u nas bardzo dużą oszczędność zużycia gazu (wcześniej zasobnik ładowany był 24h/7dni) wybralismy bowiem godziny w taki sposób, aby zapewnić sobie optymalnie ciepłą wodę.

Dom około 280m z ogrzewanym podpiwniczeniem.

 

Dodam jeszcze, że mój znajomy ma immergasa z zasobnikiem wbudowanym 45l i dzięki temu, że piec automatycznie wchodzi na maks. obroty w przypadku zużycia wody z zasobnika nigdy nie nażekał na brak ciepłej wody (model rodziny 2+2).

 

Teraz trochę, żałuję, że nie poszedłem w immergasa gdyż miejsca dużo mniej zajmuje i ma 5 letnią gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Mam pytanie do osób posiadających piec kondensacyjny z ustawioną krzywą grzewczą pod ogrzewanie podłogowe. Mianowicie, jakie przesunięcie równoległe i jaką wartość tłumienia temperatury zewnętrznej zastosowaliście?

Mam RC35 z GB162 i wątpliwości, jaki rodzaj budynku wprowadzić (suporek + 16 cm "ciepłego" styro)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

GB 162 w połączeniu z RC35 jest w moim mniemaniu spełnieniem oczekiwań każdego użytkownika. Proponuje zassać instrukcję i zapoznać się z możliwościami.

W domu, gdzie w tej chwili utrzymuję 16*C (prace wykończeniowe) RC steruje wg temperatury zewnętrznej. Kiedy zaglądam do kotłowni, gdzie mam sterownik, najczęściej widzę modulowanie palnikiem w granicach 20% - 35%. Przy ustawieniu pomp (parter i piętro) na pierwszym biegu, ogrzewanie trwa długo (100% podłogówka), ale przy niskich parametrach zasilania - czyli oscyluje w granicach max efektywności pieca. Takie miałem założenie.Do regulowania temperatury w domu służą mi dwa bezprzewodowe eurostery, które sterują pracą pomp.

W Twoim przypadku, gdybyś nie potrzebował sterowania na piętrze może wystarczyła by jedna pompa wbudowana w piec i sam sterownik RC35 umiejscowiony w odpowiednim miejscu.

Moje średnie zużycie gazu w grudniu przy pow. 175m2 i temp. w domu 16*C wynosi 4,55m3/doba. Ostatnia doba przy -15*C na zewnątrz to 5,50m3.

Widzę tylko jeden minus - nie można ustawić, aby pompa w piecu działała inaczej, aniżeli na 100%, ale ja mam sprzęgło hydrauliczne innej marki. Pewnie gdybym poszedł w zestaw, a RC35 ma w ustawieniach podłączenie sprzęgła, pompa również modulowałaby.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam

Zastanawiam się nad instalacją tego pieca, dom 160 m i garaż lekko ogrzewany, 30% podłogówki, reszta grzejniki, dom 7 letni, dobrze ocieplony w nowej technologii, opcja gb 162-15 KW wchodzi w grę, boję się trochę serwisu i czy nie będzie problemu z częściami, jest to kocioł mało znany i mało popularny (pewnie chodzi o cenę) Jak sprawują się wasze piece i czy warto wchodzić w buderusa. Inna opcja dla mnie to wolf cgb 20 ale nie wiem. Ceny są porównywalne :) Buderus moduluje od niższych mocy i to jest zaleta ale czy między 2,7 a 5 KW minimalnej mocy to jest aż taka różnica??Pomóżcie.

Instalator, który prawdopodobnie będzie montował kocioł ma serwis autoryzowany i na wolfa i buderusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...