Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jakie ogrzewanie?solary, piec gazowy, kominek, wentylacja mech.?


carolinka

Recommended Posts

Witam, jestem dopiero na etapie koncepcji domu (parterowy z poddaszem użytkowym, dach płaski około 150m2) Jakie rozwiązania warto zastosować? Myśleliśmy o podłogówce na parterze i grzejnikach na piętrze... co do samego ogrzewania - piec gazowy, kominek(może z płaszczem wodnym?),wentylacja mechaniczna,solary... Ja to sensownie połączyć, by było skuteczne i nie zrujnowało zupełnie? Poradźcie coś :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z gazem to jest ten kłopot że czy go używasz czy nie to płacisz przesyłowe. Pytanie ile u ciebie? Jeżeli mało i masz gaz przy działce to zakładaj.

Dlaczego nie chcesz podłogówki w całym domu? Tańsza instalacja ,większy komfort i niższe rachunki. Minusów brak.

Kominek bez płaszcza. Moim zdaniem kominek w domu powinien być dla nastroju. Rozpalam go kilkanaście razy do roku. Kominek z płaszczem to droższa instalacja i często brudna szyba więc z nastroju nici. Przy takim niedużym domu ciepło i tak się ładnie rozejdzie.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jak najbardziej- nie dla zysków na ogrzewaniu a bardziej dla komfortu. Zyski są tak przy okazji.

Solary sobie zdecydowanie w tym momencie odpuść. Płacić będziesz i tak za przesyłowe więc trzeba z tego gazu korzystać a przy solarach i tak dużo nie zaoszczędzisz a inwestycja duża.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zamiast teraz wydawać na inne rozwiązanie od razu zainwestować w pompę ciepła?

Poczytaj w wątku o pompach ciepła że wcale nie musi być to drogie rozwiązanie.

Jeżeli masz gaz w granicach działki to go zakładaj. Rachunki będą na pewno wyższe ale inwestycja stosunkowo mała. Ale jeżeli wymaga to doprowadzenia kilkaset metrów to już może to być mało opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I podaj mi choć jeden powód przy bezobsługowym systemie dlaczego solary?

 

Witam,

akurat gaz mamy w granicy działki - stąd też pomysł pieca gazowego. Kominek bo nie wyobrazam sobie domu bez kominka, a całe ciepło z kominka ma iść w komin to trochę szkoda. Solary kojarzyły mi się z dość sprawnym systemem dogrzewania wody użytkowej. Do pomp ciepła jakoś nie mam przekonania kojarzą mi się jako kosztowne i wymagające sporej przestrzeni ( przynajmniej te wykorzystujące grunt). Ale zerkne na wątki im poświęcone - dzięki za radę.

 

Mam jeszcze pytanie , co do ogrzewania podłogowego - myslałam o rozgraniczaniu strefy dziennej (podłogowe) i nocnej(grzejniki). Wydaje mi sie, że gdzieś czytałam że podlogówka nie jest najzdrowsza w pomieszczeniach, gdzie się śpi - wzbija nadmiernie pyłki z podłogi Ja co prawda lubię mieć czysto, ale maniakiem, który raz dziennie bedzie zmywał podłogi to nie jestem ;)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podlogówka nie jest najzdrowsza w pomieszczeniach, gdzie się śpi - wzbija nadmiernie pyłki z podłogi

 

Nie, nie i jeszcze raz nie. Więcej kurzu jest w powietrzu przy wysoko temperaturowych systemach (grzejniki). Podłoga nagrzewa się w takim stopniu że prawie nie czuć tej temperatury. O podłogówce to raczej źle piszą producenci albo sprzedawcy grzejników. Nie bój się tego rozwiązania, to są same korzyści.

Pzdr

 

A jakie jest u ciebie przesyłowe za gaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie i jeszcze raz nie. Więcej kurzu jest w powietrzu przy wysoko temperaturowych systemach (grzejniki). Podłoga nagrzewa się w takim stopniu że prawie nie czuć tej temperatury. O podłogówce to raczej źle piszą producenci albo sprzedawcy grzejników. Nie bój się tego rozwiązania, to są same korzyści.

Pzdr

 

A jakie jest u ciebie przesyłowe za gaz?

 

A mogę zapytać jak wygląda kwestia podłogi? Chciałabym dechy w sypialniach, a drewno raczej izoluje niż przepuszcza cieplo - kafle w sypialni mi się nie uśmiechają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wysokie i masz go w granicach działki to się nie zastanawiaj. Z kominkiem to się zastanów jak często jesteś gotowa w nim palić bo jak często to załóż z PW choć to już czasami może być mało przyjemne (ja jestem przeciwnikiem kominków z PW, kominki powinny być dla klimatu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę zapytać jak wygląda kwestia podłogi? Chciałabym dechy w sypialniach, a drewno raczej izoluje niż przepuszcza cieplo - kafle w sypialni mi się nie uśmiechają :)

 

Deska może być byle nie gruba (są odpowiednie gatunki drewna polecane do podłogówki). Ja osobiście w sypialniach mam wykładziny i to w jednej bardzo grubą i miłą włochatą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do matilde1 - trudno mi się odnieść do powyższych komentarzy, jednakże widziałam kominek z płaszczem wodnym u znajomych (jeszcze bez obudowy) i szczerze mowiąc nie wyglądal jakoś olbrzymio - nie dominował w salonie mimo ,że pokój wielki nie był.... nie wiem jak wygląda sprawa obslugi kominka - obecnie nie posiadam, ale raczej nie kojarzy mi się z dokładaniem do pieca, które kojarzę z dzieciństwa. Dzięki za radę, poczytam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem na etapie poszukiwania projektu do mojego nowego domu. Poprzedni zbudowałem ok. 10 lat temu tyle, że o wiele za duży i technologicznie mnie niesatysfakcjonujący. Rozważam sytem ogrzewania i wentylacji w następującym układzie: Zbiornik buforowy na ciepłą wodę do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody uzytkowej zasilany z pompy ciepła , kominka z płaszczem wodnym i ewentualnie solarów. To wszystko zsynchronizowane z ogrzewaniem podłogowym z uzyciem mat kapitarnych oraz mechaniczną wentylacją z rekuperatorem wrz z odzyskiem ciepła. Całość z dobrze zestrojona z czujnikami we wszystkich pomieszczeniach (dom parterowy ok. 120m2 bez garaży.)Dlaczego tak? Zbiornik buforowy na tyle duży aby pompę ciepła uruchamiac tylko i wyłącznie w czasie takiej taryfy a maty kapitarne dlatego aby uzyskać minimalną bezwładność regulacji i móc ogrzewać pomieszczenia tylko wtedy kiedy będę korzystał z pomieszczenia. To oczywiście założenie wymyslone przeze mnie i nie wiem jeszcze czy mozliwe do naprawdę dobrego zsynchronizowania i czy koszty mnie nie zwalą z nóg. Mam świadomość duzych kosztów i odległej czasu zwrotu nakładów . Mam do roztronienia kasę jaką otrzymam za swój dość duży dom i trochę zacięcia eksperymentatorskiego. Obawiam się tylko, że nie znajdę nikogo kto mi to wszystko zdroworozsądkowo zaprojektuje i wykonana aby działało skutecznie i naprawdę oszczędnie. W każdym razie lubie stawiać wysoko poprzeczkę . Mam gdzie mieszkać i nie spieszę sie . Może to wszystko jest mozliwe do sensownego wykonania i aby nie o kazało się kompletnym nonsensem od strony ekonomicznej a tylko mało sensownym spełnieniem marzeń . Pozdrawiam podobnych pioniorów i liczę na wymianę informacji. Jesli zaś Carolinka zamierza używać naprawdę w swoim domu kominek częściej jak przy pierwwszym rozruchu to płaszcz wodny działa z pewnością z połączeniu z rekuperatoprem wraz z wymiennikiem ciepła. Kominek grzeje w salonie a ciepło masz w całym domu. Działa to z powodzeniem u mojego przyjaciela od nieco ponad roku i żadne sensacje go nie spotkały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Arturo 72. Zapewniam, łatwo nie przyszło. Swój obecny dom budowałem etapami , systemem gospodarczym i w części własnymi rękoma od 1990 do 1999 roku kiedy to wreszcie przeniosłem się z 40 m2 z bloku. Zbudowałem dom wielopokoleniowy lecz syn ledwo studia skończył usamodzielnił się na tyle, że nie muszę mu pomagać. Niestety pracuje w dużej firmie , nie może zamieszkać w moim mieście a do tego skazany jest raczej na przemieszczanie się co kilka lat po Polsce a nawet świecie. Ja nadal cięzko pracuje. Mam już nieco ponad 50 lat . Mam świadomość, że będę na emeryturze . Wiem, że na emeryturze nie dostaje sie wystarczającej kasiorki . Jesli do tego zdarzy się , że Bozia żonie lub mnie pozwoli żyć długo a drugiemu z nas krótko to utrzymanie domu a głównie ogrzanie może być problemem. Z tego względu zamierzam pobudować dom parterowy i niewielki ale nie skromny. Nie chcę chadzać po schodach kiedy - byc może - sprawiać będzie mi to klopot. Dzisiej zamiast 12 godzin dziennie mogę pracować mając cel nawet 14 lub 16 (pracuje w domu). Jeśli moja koncepcja będzie miała trochę sensu zamierzam ją zrealizować by mieć pewność, że jesli coś w moim życiu potoczy sie gorzej nie będę zmuszony przeprowadzać sie do mieszkania w bloku czego bardzo bym nie chciał. Może to śmieszne dla kogoś kto nie patrzy jeszcze z tej perspektywy. Słowo roztrwonić wziąłeś dosłownie. Szanuje cięzko zarobione pieniądze ale jesli moja koncepcja będzie miała jakiś stopień sensowności to zrealizuje zamiar. Oczywiście ktoś inny mógłby duży dom sprzedać, a za niego pobudować połowę mniejszy i pieniądze zainwestować np. najprościej w fundusze inwestycyjnie a na emeryturze być rentierem (albo nie byc kiedy światowy lub chocby tylko polski system finansowy naprawdę się zagotuje). A do tego lubię nowości. Nie jestem informatykiem ale w mojej pracy komputer jest poddstawowym narzędziem. Kiedy różni informatycy kopali sie z moim sprzętem sam wziąłem sprawy w swoje ręce i dzisiaj sam sobie składam kolejne komutery, zbudowałem sieć, zająłem się programnowaniem bardzo specjalistycznego programu, który ciagle udoskonalam, który pozwala mi dzisiaj pracować wiele a nawet wielokrotnie wydajniej jak moi koledzy z branży bez programów lub zakupionych dedykowanych programach. Różnym ludziom różne rzeczy sprawiają przyjemność a dziwią lub śmieszą nielicznych. W każdym razie dziękuję za bardzo sensowny , świadczący o znajomości rzeczy, szacunek kosztów . . Aby Cie jeszcze bardziej rozśmieszyć podpowiem Ci, że jesli pompa cieplna to może ze źródłem pionowym w gruncie i do tego dokładnie wywierconym w miejscu posadowienia kotlowni (60-80 zł za 1mb z wkładem, zalaniem i sprawdzeniem) - tez nie wiem czy to mozliwe ale chyba tak. Policzyłeś koszty a ja liczę także na minus brak kominów dymnych i wentylacyjnych poza jednym od kominka, brak opłat przesyłowych, licznikowych itp. za gaz wszak kuchenka w kuchni na prrąd jest też całkiem niezłym i bardziej uzytecznym i czystym rozwiązaniem . Ktoś inny może liczyć na ogromne pokłady gazu łupkowego w Polsce i ponienie gazu i ogromny wzrost cen prądu ze wzgledu na koszty budowy elektrowni atomowych w Polsce. Te i podobne kwestie będę rozważał. Mam nadzieję, że jak już przestanę - jesli przestanę - byc śmieszny to może jeszcze skorzystam z Twojej wiedzy na tym lub innym Forum. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłbym tylko w podłogówkę po całości,bez grzejników,bez kominka z PW ale z DGP,oczywiście bez solarów,PCi powietrzna zdecydowanie jest lepsza do cwu,WM ok.

Nie wiem o co chodzi ze zrujnowaniem...

Przy słabo ocieplonym domu sensowna będzie PCi ale sama PCi to koszt 30tys.zl+osprzęt ale mniejsze rachunki (tylko pełna podłogówka)

Jeśli dom będzie dobrze ocieplony,okna dobrze wstawione,strop odpowiednio izolowany to rozważyłbym ogrzewanie prądem w II taryfie-koszt instalacji 4tys.zł-ale większe rachunki(zależne od ocieplenia)

Jeśli ma być WM z rekuperatorem to kominek z DGP podłączona do kanałów WM,PW tylko jeśli jest piec na paliwo stałe.

Jeśli cwu będzie z PCi powietrznej to jak najbardziej polecam II taryfę prądową do co :)

Gaz ma sporą opłatę stałą+drogie przyłącze także nie wchodziłbym w to...

 

 

Witam :) chciałbym to sobie trochę usystematyzować.

co do ocieplenia budynku - zamierzamy to zainwestować, więc ocieplenie można liczyć na (+)

Nadal nie jestem przekonana do podłogówki w części "prywatnej-sypialnianej", no ale zobaczymy....

Myślałam o piecu gazowym (co i cwu)- w obecnym domu też grzejemy gazem - a jest to typowy bliżniak z lat 70 tyle, że wstawione dobre okna i ocieplenie z zewnątrz i nie wychodzi jakoś tragicznie drogo... A w nowa działeczka jest usytuowana na starym osiedlu ze wszystkimi mediami - wszystko mamy za płotem ;) więc nie musimy niczego ciągnąć do działki.

Mam pytanie czysto użytkowe - jeżeli kominek jest z dystrybucją ciepłego powietrza - czy to nie powoduje, że powietrze w domu jest nadmiernie suche? Czy WM na na to jakiś wpływ?

Nie ukrywam ,ze jestem laikiem i dopiero się poduczam tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzisław D., Pompa dla twojego domu może się zamknąć w 25tyś razem z dolnym źródłem. Arturo72 poniekąd ma racje ale idę o zakład że więcej wydasz na lepsze ocieplenie i CWU nadal będziesz mieć drogą.

Nie pakuj się w kominek z płaszczem ani solary. Odpuść sobie bufor przy podłogówce.

masz do mnie 20km więc jeśli chcesz się do czegoś przekonać to zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy powiem wam tak: 120 kg najtańszego ekogroszku (jaret) po 680 pln za tonę, wystarczało mi tego lata dokładnie na 6 pełnych tygodni i trzy doby. Zasobnik 140 litrów. Przeliczcie sobie po jakim czasie wróci się wam pompa ? zakładając jej nawet bezawaryjną pracę przez cały okres użytkowania. Są to urządzenia na dzień dzisiejszy za drogie żeby można było mówić o ekonomice.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCi do cwu kosztuje ok.7-8tys.zł,Twój piec na ekogroszek coś koło tego,Liwko twierdzi,że przy PCi cwu miesięcznie to koszt 20-30zł,Tobie wyszedł 55zł...

 

Dla mnie są to gadżety dla młodych, bogatych ludzi którzy budują nowe i bardzo dobrze ocieplone domy. Przelicz sobie w takim razie po ilu latach wyjdziesz na swoje pakując 7 do 8 tyś w samą CWU. Zadaniem kotła na ekogroszek jest ogrzewanie CO a podgrzewanie CWU odbywa się tak jak to nazywam przy okazji. Jest dla mnie bezsensowne wydawanie takich pieniędzy tylko dla tego żeby zaimponować znajomym a jakieś oszczędności mam trzy miesiące w roku bo przez resztę czasu i tak pali się w kotle. Jest to tylko moje zdanie i myślę że wielu Kowalskich ale każdy robi to co chce jak chce za to płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...