Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jakie ogrzewanie?solary, piec gazowy, kominek, wentylacja mech.?


carolinka

Recommended Posts

Dzięki Arturo72. Aby coś zrobić dobrze i sensownie nalezy rozważyć wszystkie aspekty i nie tracić niczego z oczu. tak podchodzę do każdego wyzwania (powiedzmy prawie każdego) wyzwania w życiu. Mam działkę ale nie mam jeszcze nawet projektu bo czas mnie nie nagli a chcę w głowie miec wszystko sensownie poukładane zanim wydam pierwszą złotówkę na realizację. Jestem w sytuacji, że jesli wezmę kredyt to tylko na okres przejściowy pomiędzy budową a sprzedażą domu, który mam . Zatem u mnie odchodzą koszty obsługi zadłużenia bo jesli je uwzględnić to najlepiej juz na wstępie zapomnieć o pompie ciepła i paru innych "wynalazkach". Decyzję podejmę zapewne nie wczesniej jak za rok. mam sporo czasu na wygaszenie emocji i zderzenie sie z realiami. Dziekuje Liwko za propozycję kontaktu. Zawsze warto pogadać z ludźmi, którzy coś wiedzą i chcą wiedziec więcej. Nawiążę kontakt nie wcześniej jak w styczniu. Do końca roku cięzko pracuję bo III kwartał dla mnie to jak żniwa dla rolnika. Co do kolektorów slonecznych, po prawie 11 lat doświadczeńczeń wygaszam wszelkie krakania sceptyków. To znakomita sprawa dla kogoś kto lubi robić uzytek z prysznica, wanny itp. . Dzisiaj w tej chwili na kolektorach mam temperaturę 41 stopni. Ogrzewam zasobnik 300litrów u podstawy kolektorami. Jesli kolektory sobie nie radzą to mam wężownicę na w górnej części gdzieś na 1/5 od góry i tę górna partie cwu dogrzewam gazem do oczekiwanej przeze mnie temperatury. Działa to znakomicie. Oczywiście bywa, że nawet w lipcu czy sierpniu nawet przy temperaturze 30 stopni na kolektorach mam też 30 stopni albo mniej bo slońca nie widać w ogóle. Innym razem w styczniu na dworze ok. 25 stopniu a na kolektorach prawie 70 stopni bo słońce pieknie grzało. Ja kolektory kupiłem wprost od producenta wystawiającego na targach po kosztach uwalniając go z przewozu z targów do swej firmy na drugi koniec Polski. Teraz słyszę o dotacjach. Sprawa do rozważenia zawsze dla kogoś kto ma mozliwości sfinansowania . Jesli nie zalecam chocby przygotowanie przewodów do i wyprowadzających kotłownia - połać nasłoneczniona by kiedyś móc ewentualnie je zamontować bez kucia w ścianach i dachu. Radzę wszystkim budującym z ograniczonymi funduszami aby pomimo wszystko przygotować budynek do nowych instalacji na czas kiedy być może pojawią się potrzeby i mozliwości finansowe. Ja w latach dziewięćdziesiatych za chyba 200zł samodzielnie rozprowadziłem orurowanie do centralnego odkurzania. Późnie już tylko wystarczy dokupić (dość drogi )odkurzacz. To samo z instalacjami TV, Internet, alarmowa itp., dla których kabelki naprawdę niedrogie kabelki każdy sam może rozprowadzić. Innych zapewniam, że nie promuję żadnej firmy, nie sprzedaję żadnego produktu materialnego. Rzeczywiście tylko swoją wiedzę, która nawet nie wiążę sie z promowaniem żadnej rzeczy materialnej lub jakichkolwiek usług.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Arturo po to jest to forum żeby każdy mógł się wypowiedzieć, moje zdanie na dzień dzisiejszy jest takie jak powyżej. Solary na tak ale z dopłatą ( niektórzy już mają możliwość), pompa na razie na nie (koszty) jak każda nowość kosztuje. Jeszcze nie dawno telewizor LCD za 25 tyś obecnie 1,5 tyś z nieporównywalnie lepszą matrycą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo po to jest to forum żeby każdy mógł się wypowiedzieć, moje zdanie na dzień dzisiejszy jest takie jak powyżej. Solary na tak ale z dopłatą ( niektórzy już mają możliwość), pompa na razie na nie (koszty) jak każda nowość kosztuje. Jeszcze nie dawno telewizor LCD za 25 tyś obecnie 1,5 tyś z nieporównywalnie lepszą matrycą.

 

A możesz napisać ile wynosi ta dopłata do solarów i ile kosztuje pompa ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz napisać ile wynosi ta dopłata do solarów i ile kosztuje pompa ciepła?

 

Myślę że dobrze wiesz jakie są koszty a jak nie to skorzystaj z wyszukiwarki to nie boli. Chyba w jednym z tematów dotyczących dofinansowania widziałem twoje wypowiedzi. Są jeszcze programy gminne. Mój kuzyn z Wodzisławia korzystał teraz z programu niskiej emisji spalin i dofinansowano 6 tysiaków do kociołka, taką samą kwotę można uzyskać do POŚ a do solarów w tej chwili nie pamiętam ale zadzwonię wieczorem i dopytam. Każdy chwali swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama napisałaś że spaliłaś latem 120kg węgla przez 6 tygodni. Twierdzisz że sezon bez grzania to 3 miesiące więc na CWU w tym czasie spalisz 240kg. Czyli koszt grzania tej wody wyniesie około 170zł. Praca pompki przy solarach w tym czasie to około 20zł więc zysk wyjdzie 150zł. Policz teraz sobie ile musiały by kosztować solary by było to w twoim przypadku opłacalne. Pomińmy fakt, że przy dotacjach roczne serwisowanie to około 150zł więc z zysku nici. Policz, proszę.

A teraz co do pompy. Piszesz że to gadżet i to drogi. Więc ja się pytam jak drogi? A jak wyjdzie podobna cena w porównaniu z twoim piecem to co napiszesz? Że nie bo nie? Jak byś miała jedno i drugie rozwiązanie dostać w prezencie to co byś wybrała???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuu, to chyba rachunki za wodę bolą. No chyba że masz z własnej studni, to co innego. Ja studnię sobie wywierciłem ale do domu ta woda nie za bardzo się nadaje. Zazwyczaj gdy nie jesteśmy rozrzutni (bo przecież o to chodzi) to zużywamy około 70l CWU na jedną osobę. No tak ale skoro mamy za "darmo"...

Jedyny argument dla solarów który jestem w stanie zaakceptować to bezobsługowość przez te kilka letnich miesięcy a opłacalność wyjdzie tylko wtedy gdy grzejemy CWU prądem i to tylko w I taryfie (wariant dla szaleńców) lub gdy mamy letni ośrodek wypoczynkowy albo bardzo dużą rodzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję odrobinę rozsądku i dystansu. Dla każdego koszty sa ważne nawet jesli wygrał w lotka bo nawet wygrana można bardzo szybko przetrwonic w bezmyslne inwestycje. Kazdy ma jswoje preferencje za które jest sklonny zapłacić więcej a inny ma ambicje oszczędzania wszędzie gdzie to mozliwe. Zatem jeden będzie wychwalał ogrzewanie torfem , drewnem, kora , groszkiem bo lubi oszczędząc lub ma czas i przyjemność w podtrzymywaniu ogniska. Nie wciskajmy pompy ciepła komus kto z trudem zamyka finansowanie swego domu bo bank ma obawy co do zdolność kredytową. Nie odmawiajmy innemu prawa do wydania więcej jak przeciętnie na nowinki. Pozwolmy wszyskim trochę pomarzyć wszak marzenie o pieknym , wygodnym i komfortowym mieszkaniu jest dośc powszechne pośród nas. Warto ztaem abysmy sie wszyscy uczyli. Bardziej doświadczeni powinni powinni podzielić sie ich doświadczeniami wszak wiemy, że służby marketingowe czynia cuda aby aby nas oczarować i wcisnąć nam towar, którego nie chcemy albo na który nas nie stać lub gorzej wisnąć nam towar złej jakości i po wygórowanej cenie. W wiekszości jesteśmy na Forum aby bronic sie przed nieuczciwą reklamą i korzystać z doświadczeń innych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Carolinka czeka na odpowiedź. Ma ogrzewanie podlogowe na parterze i kaloryfery na półpiętrze, poddaszu i w piwnicach. Dom znakomicie ocieplony a płace za gaz grogo a może nawet drogo pomimo tego, że mając solary w lecie płace tylko opłaty stałe za gaz. Dzieje się tak dlatego, że poza regulacja pogodową i regulacja krzywych grzewczych na piece nie bardzo samodzielnie mogę coś wyregulować bo kaloryfery wymagają wysokkiej temperatury a ogrzewanie niskiej. Oczywiście jak oblozysz wszystkie ściany kaloryferami to też nagrzeją pomieszczenia przy uzyciu niskiej temperatury. Musisz wiedzieć (taka jest moja wiedza na dzisiaj), że normalne ogrzewanie podlogowe wymaga niskiej temetratury i ma dużą bezwładność czyli jesli dzisiaj podkręcisz piec ofekty uzyskasz za kilka dni. Przy uzyciu grzejnika osiagasz efekt niemal natychmiastowy. Zatem połączenie opu systemów zawsze jest klopotliwe . Proponowałbym nie wyłączać podlogówki z ogrzewania podlogowego w sypialni wszak łóżka nie są przeszkodą (istotną ) dla przepływu powietrza z dołu do góry. OP pożesz instalować zarówno pod glazurą jak i panelami - są specjalne panela dla OP. Zyskujesz to, że piec najlepiej kondensacyjny ustawiasz na niska temperaturę co daje najlepszy efekt finansowy. Oczywiście jesli uprzesz się na łączenie obu systemów to nie ma technicznych przeszkód aby jedno i drugie działało właściwie tyle, że od strony ekonomicznej nie jest to najlepsze rozwiązanie. Co do suchego powietrza przy wymienniku ciepła rekuperatorze i kominku z płaszczem. Może być problem i nie musi bo np. wykonasz gruntowy wymiennik poprzez warstwę przygotowanego podloża w wilgotnym gruncie lub sprawę załatwisz poprzez doprowadzenie nawilżacza i może miec wilgoć pod dostatkiem. Niestety tematu nie rozwijam bo to imprezka dośc kosztowna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha dzwoniłem przed chwilą do kuzyna na śląsk zapytać o te dofinansowanie do solarów i też mają 6 tyś. a raczej mieli bo program kończy się wraz z bieżącym rokiem, warunkiem skorzystania z dofinansowania było posiadanie kotła z podajnikiem. Obecnie mają nowy program ale nie pamięta jak się nazywa (dopyta). Polega na tym że właśnie przez bank (jaki ma zapytać) bierzemy kredyt na tą inwestycję, po wykonaniu i odbiorze instalacji bank umarza 45 % a resztę spłacamy bez odsetek. Jak dowiem się więcej to napiszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku karolinki i jej wyborze gazu ziemnego odradzam solar i pompę ciepła, bo przy solarach i pompie ciepła woda jest za frii liczmy średnio 8 miesięcy ale pamiętajmy o opłatach stałych za gaz tj od 70-80 zł na m-c nawet przy zakręconym zaworze gazu, np. moja rodzina 4 osoby, lato c.w.u. zasobnik 100 lt temp. 45 stopni+gotowanie 240 zł na 2 m-ce, czyli 50 zł na miesiąc, w tym ok. 10 zł na gotowanie. Pytanie czy opłaca się wydawać kasę na solary lub pompę, każde z tych urządzeń wymaga przeglądów, konserwacji i napraw, fakt kocioł gazowy też ale wtedy tylko jedne urządzenie. W/w urządzenia zajmują miejsce i po co denerwować się czy wykonają wszystko dobrze. Karolinko według mnie dla ciebie wystarczy kondensacyjny kocioł gazowy z zasobnikiem z grzałką elektryczną ( w trybie awaryjnym ), oraz kominek jaki na tym nie znam się, ważne aby zawsze mieć dwa źródła ogrzewania. Zaoszczędzone pieniądze możesz wydać na inne materiały lub na szybszą wymianę starzejącego się kotła na nowy lub inny tańszy sposób ogrzewania domu. Nie jestem przeciwnikiem pomp ani solarów tylko obecnie jeśli jest się użytkownikiem gazu nie opłaca się, co innego jeśli gazu brak, tylko solar lub pompa dla bogatszych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak zwykle zaczęła się pyskówka:) A dziewczyna ma GZ i ani przez chwilę bym się nie zastanawiał nad rodzajem ogrzewania. W tym przypadku gaz ziemny i kropka. Pompy ciepła i solary można przeliczać do np. drogiego prądu a nie do GZ. Solary tak ale z dofinansowaniem. Inaczej to klapa finansowa. Sam liczyłem wielokrotnie i zwrot solarów przy gazie ziemnym prawdopodobnie nigdy się nie zwróci. Tylko jeden mój znajomy sobie chwali solary. Postawił w 100% za własną gotówkę, nie ma odsetek i zasilają CWU w domu i .....w salonie fryzjerskim żony. On wykorzystuje je w połowie roku na maksa. Wtedy ma to uzasadnienie. Przy domu w słoneczny dzień wyłączą się o 9-10 i przestaną pracować. W salonie fryzjerskim chodzą cały czas:)

Proponujecie jej II taryfę do ciepłej wody. To od razu jej napiszcie, że jak dzieci wychlapią ciepłą wodę to wykąpie się dopiero po 23 lub u sąsiada na GZ. Jeśli jej mąż oczywiście pozwoli:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dalej jak wczoraj miałem w ręku rachunek za gaz moich rodziców. W dwa miechy zużyli 123m3 gazu. Rachunek był na kwotę 330zł z czego tylko 145 za sam gaz a reszta na haracz dla gazowni. To prawda że przy gazie czas zwrotu PC się wydłuży do około 10 lat ale i prawdą jest że solary się nigdy nie zwrócą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale emocje. Każdy przy swoim. Może to oznaczać złe argumenty albo głuchotę tych co już coś mają albo o czymś zdecydowali i trwają w uporze. Każda opcja ma plusy i minusy. Nie ma opcji idealnej lub jakiegoś perpetum mobile. Opłacalność koncepcji jest różna dla każdego niemal domu i domowników. Jednemu zalezy na tym aby do kotłowni nie schodzić cały rok i ewentualnie tam wpuszczać servisanta a inny ma wiele czasu i może rozkoszować się utrzymywaniem paleniska . Jeden zamierza zainwestować w dom pasywny bo ma zacięcie ekologiczne i stać go na to. Inny do domu wraca na sobotę i niedziele i nie opłaci mu sie montować ogrzewania podlogowego, które ma zbyt dużą bezwładność i z duzym opóźnieniem poddaje sie nastawom i wybierze opcje , która pozwala mu precyzyjnie dobierać dawkować cieplo a poza tym utrzymywac tylko minimalną temperaturę . Kto zainwestuje we wszystkie nowoczesne (dzisiaj) bajery z pewnościa przepłaci ale będzie miał jak dobrze system zestroi niskie albo bardzo niskie rachunki ale koszt ogrzewania liczony z amortyzacją inwestycji z pewnością większy. Do tego wszystkiego dochodzi dynamiczny rozwój technologii. Coś co dzisiaj drogie albo bardzo drogie za lat kilka może być rewelacyjnie tanie. Lubię wszelkie nowinki w różnych dziedzina i zawsze one mnie zajmują i kuszą . Dzisiaj kuszą nadal i nie mogę się z tego wyleczyć tyle, że już nie rozbię szaleństw a jedynie czasami przekraczam nieco zdrowy rozsądek jak mnie w danej chwili stać. Co do sytemów grzewczych w domu jednorodzinnym skłaniam sie do spoglądania w przyszlość i tbudowanie domu z pewnością dobrze ocieplonego z dołu, z góry i od murów zewnetrznych bo to poza wszelka dyskusja jest najbardziej opłacalne ale tez gdzieś jest granica zdwowego rozsądku. Jak ktoś wejdzie bowiem w dom pasywny to musi uść za ciosem i zainstalować rekuperator z odzyskiem ciepła a wtedy może nawet ulozyć pod podlogę, w ściany lub na suficie niewielki ekranik zasilany prądem i będzie to w sumie całkiem oszczędny system. Mozliwości jest wiele a wszystkie nowości znajduja nabywcówi trudno ich wszystkich nazwać szaleńcami. Piersi kupią za duże pieniądze alr już nastepni zapłacą mniej . Pewnie za 20 lat wszystko o czym dzisiaj bpisujemy nie będzie miało sensu a nasze domy będa i tak nieoszczędne a urządzenia nawet jesli będą nadal sprawne technologicznie będą już tylko zlomem. Zatem może budowac dom przygotowane na łatwe wchłonięcie przyszłych wspaniałych i tanich technologii bez późniejszego kucia lub rozwalania ścian i podłóg. Niestety tez tego nie mozna zrobic bo nikt n z nas nie przewidzi gdzie postep będzie powolny a gdzie dokonana się rewoluchja techniczna. Budujmy zatem na miarę potrzeb i zamozności porfela byleby w sposób przemyślany a to najtrudniejsze bo tak jak na tym Forum każdy chwali swoje rozwiązania a niektórzy wręczx z obrzydzeniem odnoszą się do innych koncepcji tak kazdy producent czy wykonawca znajdący jakiś produkt lub będący jednocześnie dystrybutorem jakiegoś produktu będzie zaklinał się, że to co on proponuje deklasuje wszystko co inni mają do zaoferowania. Zauważcie, że kiedy oferują Ci rekuperator z odzykiem ciepła mało kto mówi o kosztach zuzycia prądu przez wentylatory na i wywiewne, kosztach filtrów itp. . Aby nie bylo tam smutno to jak ktoś bardzo chce to z czasem ma szanse znaleść dla siebie jakiś kompromis spełniający jego część oczekiwać. Perpetum mobile nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, każdy dom jest inny i każdy użytkownik ma inne wymagania ale co do nowinek to nie zawsze jest prawdą że są drogie. Takich przykładów tu na forum jest masa. Ważne jest aby je uwzględnić jeszcze przed budową to często wychodzą tyle ile tradycyjne rozwiązania. Nie można napisać że rekuperator jest drogim rozwiązaniem bo można już go mieć za tyle samo co wentylację grawitacyjną. Wiadomo że nie będzie on z najwyższej półki ale komfort na pewno będzie większy (no chyba że jest dość głośny). Tak samo jest z pompą ciepła. Wielokrotnie tu pisałem że można to mieć w bardzo podobnych pieniądzach co inne rozwiązania. Nie można od razu zakładać że coś jest drogie bo jest. Przede wszystkim dom budujemy po to żeby w nim mieszkać a najlepiej żeby mieszkać komfortowo. Fajnym przykładem na to o czym piszę jest mój kolega. Wybudował sobie dom 400m2 a w nim wszelkie bajery typu sauna, jacuzzi i tym podobne. Kasy ma jak lodu a ogrzewanie sobie zrobił na miał!!! Teraz na wiosnę chce to wywalić i założyć pompę. Razem się budowaliśmy i go zachęcałem od razu do pompy ale on się uparł i to jego uparcie będzie go bardzo dużo kosztować. Można zamiast wydawać na pompę zbudować bardzo oszczędny dom i grzać prądem. Trzeba tylko być naprawdę pewien tego co się robi bo może boleć. I przy takim rozwiązaniu pozostaje problem drogiej CWU. Można kombinować na wiele sposobów ale argumenty że systemy bezobsługowe są bardzo drogie są po prostu nie prawdziwe. Tak jak piszesz, każdy swoje chwali, ale ja np. mieszkałem w domu z piecem, mieszkałem z gazem i teraz mieszkam z pompą. I jakbym miał się jeszcze raz budować to 70% postawił bym na pompę, 30 na gaz a 0 na piec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...