Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jakie ogrzewanie?solary, piec gazowy, kominek, wentylacja mech.?


carolinka

Recommended Posts

Witam wszystkich !

 

Jestem w trakcie budowy i mam zamiar w przyszłym roku robić ogrzewanie i tu moje pytanie !

 

Czym polecacie opalać dom zastanawiam się nad kotłem na GAZ PŁYNNY (propan-butan) lub piecem na eko-groszek !

 

Czy ktoś z was ma może jakieś doświadczenia z gazem z butli jak wychodzi to cenowo czy warto opalać dom gazem płynnym z butli ?? a może lepiej olej opałowy ?

Dom ma pow 160m2 i ogrzewanie będzie podłogówka z grzejnikami prawdopodobnie

Proszę o jakieś porady i opinie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

A ja tak wracając do wątku to podobnie jak Carolinka myślę na dole podłogówkę zrobić u góry grzejniki ale też mam problem z kominkiem bo z PW raczej się nam nie kalkuluje natomiast z nawiewami znów straszą że czuć dymem w domku?I chyba zostanie tak tylko dla klimatu:)Ale wiem na pewno że mimo iż mam rurę gazową jakieś 25 m od domu to za droga sprawa może nie tyle sam gaz co opłaty stałe,wiem bo u rodziców(gdzie jeszcze mieszkam)mieliśmy takie,teraz zmienili na piec na paliwo stałe ale bez zasobnika,taniej ale trzeba się nachodzić...Więc my na bank kupimy z zasobnikiem.

Co do solarów??? Każdy mówi inaczej???Ale nie planuję.Natomiast co do Pc to chyba trzeba mieć jakieś spore pomieszczenie gospodarcze żeby mieć gdzie zamontować te wszystkie osprzęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co do Pc to chyba trzeba mieć jakieś spore pomieszczenie gospodarcze żeby mieć gdzie zamontować te wszystkie osprzęty.

Na 5m2 mam PC, dwa zasobniki CWU po 120l każdy, pralkę, suszarkę, kosz na brudy, zlew, uzdatniacz wody, miejsce na miotły, przejście do garażu i jeszcze tyle miejsca że się tam spokojnie poruszam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to praktycznie tyle samo co na kotłownię przy ogrzewaniu tradycyjnym tyle że po węgiel nie trzeba jezdzić:)

 

No nie bo w projekcie był jeszcze uwzględniony tam komin więc jeszcze trochę tego miejsca wygospodarowałem;)

Pod nr 5 http://projekty.muratordom.pl/projekt_ciekawy-wariant-i,317,1,.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielogodzinnej lekturze forum w kwestii kominkow/solarow/ogrzewania i przefiltrowania tego przez warunki finansowe i zdrowy (mysle) rozsadek, wybralismy gaz ziemny i kominek z PW jako awaryjne alternatywne zrodlo ogrzewania (mamy dostep do dobrego i taniego drewna). Nie potrafimy poki co zdecydowac sie na konkretny model i firme kominka;) . Podlogowka w salonie, jadalni, kuchni, lazienkach i korytarzach na gorze i dole, w sypialniach i gabinecie kaloryfery. Mamy nadzieje, ze nie bedziemy zalowac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wielu żałuje że nie zrobiło podłogówki wszędzie. Wydaj trochę więcej, zrób wszędzie podłogówkę i dodatkowo awaryjnie doprowadzenie do grzejników. Przekonasz się na własnej skórze i zadecydujesz. Dla wyrównania poziomów i tak będziesz kłaść styropian i robić wylewkę więc tylko wydasz więcej na 3-4 sekcje rurek i większy rozdzielacz. Oczywiście trochę robocizny do tego dojdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

l

iwko ja sie poprostu zastanawiam czy bym nie zrobił w całej chacie podłogówki, poprostu nie wiem ale w suszarni i łazience i tak bym dał drabinki

W łazienkach mam dodatkowe przewymiarowane grzejniki (drabinki) niskotemperaturowe. W zupełności starczają.

 

a grzejniki to juz wyższa temp wody, czyli musiałby być w kotłowni zawór trójdrogowy, i dodatkowa nitka do zasilania grzejników.

Nitka oczywiście tak i o tym piszę ale po co ta wyższa temp.i zawór trójdrogowy, przecież wystarczy powiesić ewentualnie przewymiarowany grzejnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można i tak... ale jaka temp wody idzie ci na podłogówke?? 25-27st?? grzejnik masz tylko lekko ciepły, a jak masz zawór trojdrogowy to masz temp wody na piecu....u mnie drabinka nie tyle dogrzewa łazienke co suszy np wilgotne ręczniki

 

29-30oC. Tak się robi dla np. pompy ciepła ale można i dla gazu i innego niskotemperaturowego ogrzewania. Wystarczy przeliczyć rozmiar grzejnika i efekt będzie podobny, bo przecież nie o to chodzi aby grzejnik był gorący tylko aby było ciepło w pomieszczeniu.

Drabinki u mnie mają za zadanie podnieść temp w łazienkach o 1-2oC i do suszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mpoplaw podłącza do kaloryferów mam już rozprowadzone,więc podłogówki na całości nie będzie. Ale i tak bym się chyba nie zdecydowała na podłogówkę w sypialniach bo faktycznie trudniej ją wyregulować niż kaloryfery i nie mam tu na myśli oszczędności tylko komfortu każdego domownika,niech każdy ma w sypialni jak lubi:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale i tak bym się chyba nie zdecydowała na podłogówkę w sypialniach bo faktycznie trudniej ją wyregulować niż kaloryfery

Zrobisz jak uważasz, jednak jak ja w zeszłym roku porególowałem podłogówkę przez dwa pierwsze tygodnie tak do dzisiaj jej nie ruszyłem. Jest ustawiona tak że temp. w sypialniach waha się między 20-20,5oC. W łazienkach 23 a w salonie i kuchni 21,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielogodzinnej lekturze forum w kwestii kominkow/solarow/ogrzewania i przefiltrowania tego przez warunki finansowe i zdrowy (mysle) rozsadek, wybralismy gaz ziemny i kominek z PW jako awaryjne alternatywne zrodlo ogrzewania (mamy dostep do dobrego i taniego drewna). Nie potrafimy poki co zdecydowac sie na konkretny model i firme kominka;) . Podlogowka w salonie, jadalni, kuchni, lazienkach i korytarzach na gorze i dole, w sypialniach i gabinecie kaloryfery. Mamy nadzieje, ze nie bedziemy zalowac.

Zastanówcie się, czy aby ma sens montowanie drogiego kominka z PW jako awaryjnego źródła. Gwarantuję, że nie będzie się Wam chciało robić kotłowni z salonu, gdy będziecie mieli kocioł na gaz ziemny.

 

Jeśli kominek jako alternatywne i awaryjne źródło, to raczej z rozprowadzeniem gorącego powietrza, albo w ogóle bez tego systemu. Ewentualnie jakaś hybryda dystrybucji gorącego powietrza i wentylacji mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanówcie się, czy aby ma sens montowanie drogiego kominka z PW jako awaryjnego źródła. Gwarantuję, że nie będzie się Wam chciało robić kotłowni z salonu, gdy będziecie mieli kocioł na gaz ziemny.

 

Jeśli kominek jako alternatywne i awaryjne źródło, to raczej z rozprowadzeniem gorącego powietrza, albo w ogóle bez tego systemu. Ewentualnie jakaś hybryda dystrybucji gorącego powietrza i wentylacji mechanicznej.

Kiedyś robiono jeden system grzania, gdy się popsuł to go naprawiano i tyle. Teraz często ludzie robią dwa a co niektórzy nawet trzy systemy! Kurcze, my nie idziemy naprzód, my się cofamy! A cała branża tylko zaciera ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze, że każde następne "awaryjne" źródło jest połączony z pierwszym automatyką, pompami itp. Wszystko to pracuje na prąd, więc w razie jego braku system za niekiedy 50 tyś. i tak nie działa. Prawdziwie awaryjnym źródłem ciepła w tym momencie staje się zwykły rekreacyjny kominek w salonie. Ludzie liczcie swoje pieniądze!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...