Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jakie ogrzewanie?solary, piec gazowy, kominek, wentylacja mech.?


carolinka

Recommended Posts

Ja też przymierzam się do założenia pompy ciepła i jestem z Twoich okolic. Szukam wykonawców i zastanawiam się czy Ty jesteś zadowolony z firmy, która dla Ciebie to robiła? Jakieś namiary możesz na nią podać? Napisz na prw, będę wdzięczny!

 

Pisałem już do Ciebie odpowiedź na innym wątku, ale chyba nie zaglądałeś tam. A prywatnej wiadomości coś nie mogę wysłać, cały czas dostaję zwrot. Tak, jak najbardziej jestem zadowolony ze współpracy z firmą, która dla mnie to robiła. Nie są najtańsi, ale dobrzy. Siedzibę mają w Bielanach Wrocławskich, nazywają się DPS.

 

A co do kominka, jako awaryjnego systemu, to też nie jestem przekonany. Zgodzę się z liwko, że dobra izolacja powinna wystarczyć na kilka dni, w ciągu których pompa już powinna zostać naprawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witamy podobnie jak autor watku stojimy przed wyborem ogrzewania

Naszym projektem jest Rozeta z domeny dach przerobiony na 2 spadowy dodatkowo kotlownia za garazem

dziealka 860m2 zanajduje sie w okolicy gdanska 20km na Pd-Zach

wjazd na dzialke od strony Pn w okolicy niema zbyt wielu drzew

ogrzewanie podlogowe wodne w calym domu

i nie planujemy wentylacji mechanicznej

 

Na biezacym etapie mamy kilka koncepcji ogrzewania

1. PC solanka odwierty pionowe + kominek ( ze wzgledu na klimat )

2 PC powietrze + kominek

3 Kociol kondensacyjny (bliskie przylacze gazu) + kominek

 

architekt sugeruje nastepujace rozwiazania

" Zalecam ścianę 2warstwową (może być 3 warstwowa, ale jest bardzo droga –bardzo rzadko to projektujemy -1% -to taki mercedes wśród rozwiązań, lepiej tą różnicę w kosztach przeznaczyć na coś innego). Nie polecam ścian 1warstwowych –porażka –są mostki termiczne przy stropach, przy ścianach fund. I słupach żelbetowych –odradzam. Przy ścianie 2warstwowej błędy murarzu można zniwelować izolację termiczną.

 

Ponieważ ma być to dom energooszczędny to ściana zewnętrzna: gazobeton 24cm lub Porotherm 25cm (napiszę to lub to, bo klienci robią te ściany mniej więcej 50% od 50% -cenowo raz to jest tańsze, drugi raz drugi materiał jest tańszy –w zależności od promocji, zapis gazobeton lub porotherm powoduje, że przed samą budową możecie Państwo zadecydować /np. co będzie tańsze lub z czego potrafi budować (lub lepiej im wychodzi) brygada –to czasem jest ważniejsze/, a 1cm różnicy zginie na budynku). Ściany ocieplane wełną mineralną 20cm (zalecam –lepsze –wełna oddycha) lub styropianem 20cm –grubość ta ze względu na dom energooszczędny). Oczywiście ściany przy naszym opisie można zrobić z ytonga -ściany zewn., a ściany wewn. z silki o gr. 24cm –to rozwiązanie jest lepsze ale droższe. Taki zapis zamieszczę w opisie do projektu (o możliwości zamiany). Chyba, że od razu mam napisać Ytong i silka (ytong jest cieplejszy –dlatego na ściany zewn., silka lepiej przenosi obciążenia dlatego na ściany wewn. nośne).

 

Sciany działowe to cegła dziurawka lub gazobeton lub silka –tu to w zależności od ścian zewnętrznych "

 

Po przewertowaniu forum jestesmy naprawde zagubieni i nie wiemy na co sie zdecydowac jesli moglby ktos wspomoc porada jakie materialy wybrac i jakie ogrzewanie byloby najkorzystniejsze bylibysmy bardzo wdzieczni

 

dziekujemy Ania i Robert

parter.JPG

pietr.JPG

Edytowane przez arzgieras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogólnym bilansie energetycznym to z jakiego materiału wybudujesz ma znaczenie marginalne. Ważniejsze jest to jak to zostanie wykonane. BTW informacji na temat wyboru materiału na ściany jest na tym forum mnóstwo, również na temat "oddychania" budynków.

PS. Rozważ lepiej wentylację z odzyskiem ciepła, bo ja jak policzyłem w OZC straty spowodowane przez wentylacje grawitacyjną w moim budynku to nawet metr styropianu by mi tego nie zniwelował!

Co do ogrzewania. Policz co się bardziej opłaca. Informacji jak to policzyć też jest bardzo dużo.

Pozdrawiam i życzę mądrych decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i macie rację z tym kominkiem? moze faktycznie zostawić gaz i zwykły kominek? przeanalizuję to raz jeszcze;) tym bardziej, ze dom ma antresole, wiec cieplo z kominka z salonu swobodnie do gory poleci ;)

 

Podobnie jak ty mam antresolę i zapewniam cię że ciepełko od zwykłego kominka rozchodzi się bardzo dobrze. Widzisz, już masz kilka tyś. w kieszeni;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. PC powietrze + kominek

W twoim przypadku stawiał bym na to rozwiązanie. Mieszkasz nad morzem a to najlepsze miejsce na pompę powietrze-woda.

Jeżeli chodzi o ścianę to dwuwarstwowa + max 20 cm styropianu (więcej w przypadku grzania pompą nie ma sensu ekonomicznego)

I tak jak przedmówcy pisali, nie zastanawiaj się nad wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Kiedyś nam za to podziękujesz;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, super dom! Powiedz jeszcze jakiej firmy to kominek i czy z czystym sumieniem polecasz;) masz naprawde cieplo w pokojach na gorze jak palisz kominkiem czy musisz sie wspomagac czyms dodatkowo? bo rozumiem, ze rozprowadzenia ciepla nie masz?

 

Piekne schody i fajne plytki na podlodze - woodentc czy sie myle? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek firmy http://www.northstar.pl/ Niestety nie ma cen więc trzeba zadzwonić do przedstawiciela. Nie są tanie ale jak to w innym temacie napisałem że to prawdziwy Mercedes:) Naprawdę polecam z czystym sumieniem.

Rozprowadzenia ciepła nie mam a w czasie palenia w kominku (w tym sezonie z 5 razy po 2-3h) otwieram u góry wszystkie drzwi i sprawa załatwiona. Jest naprawdę ciepło.

Dzięki za miłe słowa, a te płytki to rzeczywiście Woodentic:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze, że każde następne "awaryjne" źródło jest połączony z pierwszym automatyką, pompami itp. Wszystko to pracuje na prąd, więc w razie jego braku system za niekiedy 50 tyś. i tak nie działa. Prawdziwie awaryjnym źródłem ciepła w tym momencie staje się zwykły rekreacyjny kominek w salonie. Ludzie liczcie swoje pieniądze!

 

Martek, pisząc o awaryjnym źródle miałam na mysli sytuację, gdy np. gaz stanie się dla nas za drogi, nie zaś sytuację, w której zabraknie prądu. Mam dostęp do taniego drewna, dlatego rozpatruję właśnie kominek z PW, z pełną świadomością, że oznacza to posiadanie kotłowni w salonie ;)

 

Liwko, jesli taki kominek jest w stanie ogrzać Ci dom, to czy siedzenie przy nim w salonie jest mozliwe do wytrzymania? Tzn. czy nie jest w jego bezposredniej okolicy zbyt gorąco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najkorzystniejsze pod jakim względem ?? chcesz mieć tanio czy bezobsługowo ??

 

bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nigdy nie zbudujesz domu energooszczędnego, w najlepszym wypadku wyjdzie ci albo zwykły 7litrowy, albo będziesz miał wilgotność wewnętrzną 95% i grzyba już po 3 latach mieszkania

 

najkorzystniejsze pomiedzy wzgledem ekonomicznym i praktycznym (taki zloty srodek)

 

dom ma byc zblizony do energooszczednego tylko chce miec mozliwosc otwierania okien a przy wentylacji mechanicznej wydaje mi sie ze to nie jest to wskazane

 

do tego dochodzi koszt instalacji (niewiem jeszcze jakiego rzedu) i czyszczenie etc

 

jesli moglbym prosic o jakis link to blizej zapoznalbym sie z tematem

Edytowane przez arzgieras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa..... zerżnął odemnie :p!! łobuz jeden !! nawet kolor ten sam:) spytałbyś sie lepiej zony czy to myć?? bo taki jakby nalot zostaje po umyciu...

 

Trochę wody, trochę płynu, szmata i jazda;) A oczywiście te płytki to ty ode mnie zerżnąłeś bo miałem je dużo wcześniej. Pewnie tu na forum zobaczyłeś moje zdjęcia i poleciałeś kupić he, he. A tak na poważnie to przypadkowo wpadły mi w ręce w sklepie i kupiłem. Fajne są bo ludziska nie wierzą że to płytki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne są bo ludziska nie wierzą że to płytki:)

 

musze przyznac kapitalnie to wyglada, wiec wcale sie nie dziwie

 

Liwko czy nie bylo problemow z ich kladzeniem (utrzymanie poziomu etc) czy zwykly kafelkarz sobie poradzi czy trzeba szukac takiego ktory juz to robil?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze przyznac kapitalnie to wyglada, wiec wcale sie nie dziwie

 

Liwko czy nie bylo problemow z ich kladzeniem (utrzymanie poziomu etc) czy zwykly kafelkarz sobie poradzi czy trzeba szukac takiego ktory juz to robil?

 

Poczytaj w tym temacie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?124728-Woodentic/page23&highlight=woodentic

 

A wracając do wentylacji mechanicznej to nie ma sensu otwierać okien ale można tak jak przy wentylacji grawitacyjnej. Nikt ci tego nie zabroni ale przekonasz się że to nie ma sensu a nawet będzie to niekorzystne bo latem będzie ci się zbyt szybko dom nagrzewał a zimą schładzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom ma byc zblizony do energooszczednego tylko chce miec mozliwosc otwierania okien a przy wentylacji mechanicznej wydaje mi sie ze to nie jest to wskazane

Masz rację -- wydaje Ci się. ;) Jedyne, co Cię pozbawi możliwości otwierania okien, to wstawienie okien nieotwieralnych. W przypadku WM otwieranie okien jest po prostu niepotrzebne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wyłączyć WM (albo tylko wentylator nawiewny) i wietrzyć dom z pomocą otwartych okien.

 

do tego dochodzi koszt instalacji (niewiem jeszcze jakiego rzedu) i czyszczenie etc

Czyszczenie to kolejna legenda dotycząca wentylacji mechanicznej... Nie ma potrzeby jej czyszczenia, bo zaopatrzona jest w filtry.

Edytowane przez KrzysztofLis2
poprawka cytowania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS apropo wełny, przy jakiejś okazji wejdź do marketu budowalnego i poszukaj rozerwanego opakowania z wełną, pomacaj gołą ręką, urwij kawałek, spróbuj rozetrzeć na ręce, przez najbliższe 2 tygodnie będziesz miał namacalny dowód jak niekorzystne jest to rozwiązanie dla ludzkiej skóry, i od razu odpowiedź dlaczego wszędzie tam gdzie tylko można ociepla się styropianem

 

 

Tu się nie zgodzę z Tobą - masz zamiar się do swojego domu przytulać, że piszesz o rozwiązaniu dla ludzkiej skóry? Zaciągasz siatką, klejem i jest ok. I nie prawdą jest, że z tego powdu ludzie ocieplają styropianem. Dzieje się tak dlatego, że a) ludzie nie mają świadomości tego, że wełna oddycha a styropian nie, b) styropian jest tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...