Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłączenie okapu do komina.


Recommended Posts

Może nie przeczytałem uważnie, ale co oznacza "Wystarczy zmienić w czas filtr" ? Chodzi mi orientacyjnie raz na miesiąc, kwartał, czy pół roku?

Piszesz dobry pochłaniacz, a ja proszę o przykład takiego pochłaniacza.

Jeśli chodzi o umiejscowienie anemostatu, to ma znajdować się nad pochłaniaczem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może nie przeczytałem uważnie, ale co oznacza "Wystarczy zmienić w czas filtr" ? Chodzi mi orientacyjnie raz na miesiąc, kwartał, czy pół roku?

Piszesz dobry pochłaniacz, a ja proszę o przykład takiego pochłaniacza.

Jeśli chodzi o umiejscowienie anemostatu, to ma znajdować się nad pochłaniaczem?

 

Dareckyy wybacz moja poprzednia uwaga nie była skierowana do ciebie.

 

Anemostat w pobliżu pochłaniacza.

Tutaj jest trochę informacji o pochłaniaczach:

 

http://muratordom.pl/kuchnia/agd-do-kuchni/pochlaniacz-i-wyciag,60_1862.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wykonawca zdecydowanie odradza takie rozwiązanie, proponując wyrzut powietrza znad okapu kanałem grawitacyjnym z przepustnicą. Twierdzi, że filtry w pochłaniaczach b szybko zapychają się tłuszczem (mowa o filtrach węglowych), i w sumie opary wędrują kanałami. Wg niego pochłaniacz tak, ale b dobry i często (raz w miesiącu) wymieniany filtr, który jednak trochę kosztuje.W sumie to zależy ile razy się gotuje. Byłem zdecydowany na takie rozwiązanie, ale przekonał mnie. Przejdę ocieploną rurą przez sufit i dach, dając kominek wentylacyjny. Tylko podczas włączania okapu kominek będzie otwarty. Nie wiem jaki to będzie kominek, ale pisaliście tutaj, aby był nieco wyższy (zalegający śnieg).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, po co filtr węglowy – przecież to powietrze nie jest kierowane do kuchni.

Moim zdaniem, wystarczy zwykły filtr z włókniny, który możemy nawet prać.

Dla tłuszczu to starczy, a zapachy nie mają znaczenia (w tym przypadku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Mój wykonawca zdecydowanie odradza takie rozwiązanie, proponując wyrzut powietrza znad okapu kanałem grawitacyjnym z przepustnicą.

 

Zaciekawiła mnie ta przepustnica. Jak ona działa? Czy posiada jakiś napęd? Bo jeśli ma być kanał grawitacyjny, to sama się przecież nie otworzy(?);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Dla tłuszczu to starczy, a zapachy nie mają znaczenia (w tym przypadku).

 

Czy znamy skład chemiczny wszystkich oparów? Ja (tak, jak podałem wyżej) wolę (nie zagłębiając się w ten "skład oparów") usuwać te opary oddzielnym, krótkim kanałem, aby (na wszelki wypadek) nie zapaskudzić tej pozostałej, "czystej" instalacji wentylacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepustnica niestety miałaby być otwierana ręcznie, przed uruchomieniem wyciągu kuchennego, mało wygodne rozwiązanie. Ja oczywiście byłem nastawiony na pochłaniacz z filtrem i kratkę wyciągową kanału gdzieś ponad (nie robiłem dodatkowego kanału grawitacyjnego dla powietrza usuwanego z okapu), ale wykonawca twierdzi, że wyciagając wszystko przez reku kanały się zanieczyszczą i wymiennik również może i gwarancji mi nie da. Teoretycznie ma rację, druga strona to oczywiście straty ciepła, zakłócenia ciśnienia stosując dodatkowa grawitację do kuchenki. I tak źle i tak niedobrze. Niech ktoś może wypowie się na ten temat kto używa jednego i drugiego rozwiązania. Temat omawiany był wcześniej, ale napewno już jakiś czas te instalacje pracują, więc i doświadczenia jakieś są. Nie wiem też, jak to zrobić u siebie ( u sąsiada robiła inna firma i również okap kuchenki będzie podłaczany do komina grawit.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepustnica niestety miałaby być otwierana ręcznie, przed uruchomieniem wyciągu kuchennego, mało wygodne rozwiązanie. .

 

Wystarczy zamontować klapę zwrotną,, odpowiednio „wywarzoną” i będzie działała automatycznie – jakiś „dziwny” ten wykonawca, że nie zna takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Idąc tym tropem, należy zlikwidować "kratkę" w kuchni, lub założyć na niej, dobry filtr.

 

Zbyt daleko idący i nietrafiony wniosek (wynika chyba z twej przekory?;)). Kratka w kuchni prowadzi tylko do jednego, własnego kanału wentylacyjnego i służy odprowadzaniu zużytego powietrza na zasadzie konwekcji. Okap nadkuchenny ma wentylator, który wtłacza te opary pod ciśnieniem wprost znad kuchni, co powoduje, że są one znacznie "bogatsze" w zanieczyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt daleko idący i nietrafiony wniosek (wynika chyba z twej przekory?;)). Kratka w kuchni prowadzi tylko do jednego, własnego kanału wentylacyjnego i służy odprowadzaniu zużytego powietrza na zasadzie konwekcji.

 

 

Przy wentylacji mechanicznej - konwekcja?:jawdrop:

To co ma do tego "ochrona" wymiennika rekuperatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może do 11 kondygnacji???

W Polsce naprawdę zabronione jest instalowanie wentylacji mechanicznej w budynkach wielorodzinnych?

 

W budynkach do 9 kondygnacji wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna. W budynkach wyższych dopuszczalna jest tylko wentylacja mechaniczna.

Przepisy to regulujące poniżej:

 

http://www.instalacjebudowlane.pl/130-26-76.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z autopsji mogę napisać tak:

1. Używam od dwóch lat osobnego kanału do którego mam podłączony okap w budynku wielorodzinnym i na samym wentylatorze w okapie jest trochę tłuszczu i w kanałach nazbierała się znikoma ilość tłuszczu, okap jest bez filtra metalowego (filtra tłuszczu) i w ogóle jakiegokolwiek innego,

2. Nie można mówić o znacznym zanieczyszczeniu kanałów tłuszczem w przypadku kiedy zawsze jeśli to tylko możliwe wykorzystuje się pokrywki zwykłe podczas gotowania lub lub pokrywki siatkowe podczas smażenia.

Według mnie zastosowanie filtrów metalowych na okapie sprawia, że znikomo mała ilość tłuszczu trafia do kanału i większość osiada na filtrze. Zanim ta znikoma ilość tłuszczu dotrze do rekuperatora zdąży osiąść na ściankach kanałów i nie zaszkodzi mu w żaden sposób. Warunek skutecznego działania okapu to niepozbawianie go własnego wentylatora lub taka konfiguracja całego układu wentylacyjnego, aby można było zwiększyć przepływ powietrza przez okap w kuchni. Co nam z okapu, który jest podłączony do kanału o przepływie powiedzmy nawet 70m3/h (kuchenka gazowa)??? Kiedy to "dobre okapy" mają nawet 5-10 razy tyle i dopiero przy odpowiednim ciągu są skuteczne. Druga sprawa to nie wiem na ile realne, ale jednak ryzyko tłoczenia przez włączony wentylator w okapie powietrza z kuchni do innych pomieszczeń, z których to powietrze powinno być zabierane np. do łazienki (jeśli opór na reku będzie wystarczający do tego aby cześć powietrza tłoczonego przez okap było wypychane do reku i do przykładowej łazienki).

Edytowane przez ryhu82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zamontować klapę zwrotną,, odpowiednio „wywarzoną” i będzie działała automatycznie – jakiś „dziwny” ten wykonawca, że nie zna takiego rozwiązania.

 

Dokładnie, jest takie ustrojstwo co się otworzy jak będzie coś dmuchało z okapu i zamknie się jak przestanie dmuchać i kosztuje kilka złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami:

- obowiązująca norma (pkt.2.1.4) podaje, że WM w budynkach ponad 9 kondygnacji,

- natomiast Rozporządzenie w sprawie WT (par. 148.1.) podaje, że w budynkach wysokich i wysokościowych, czyli takich ponad 9 kondygnacji.

 

Jakby nie interpretować wychodzi, że WM w budynkach ponad 9 kondygnacji jest obowiązkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia na pytanie salik, moja odpowiedź poniżej:

 

Napisał salik

W Polsce naprawdę zabronione jest instalowanie wentylacji mechanicznej w budynkach wielorodzinnych?

 

W budynkach do 9 kondygnacji wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna. W budynkach wyższych dopuszczalna jest tylko wentylacja mechaniczna.

Przepisy to regulujące poniżej:

 

http://www.instalacjebudowlane.pl/130-26-76.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Przy wentylacji mechanicznej - konwekcja?:jawdrop:

To co ma do tego "ochrona" wymiennika rekuperatora?

 

To była odpowiedź na słowa sz. kolegi:

"Idąc tym tropem, należy zlikwidować "kratkę" w kuchni, lub założyć na niej, dobry filtr."

Gdzie tu są jakieś słowa o wymienniku rekuperatora???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była odpowiedź na słowa sz. kolegi:

"Idąc tym tropem, należy zlikwidować "kratkę" w kuchni, lub założyć na niej, dobry filtr.

 

Przy wentylacji „grawitacyjnej” stosowanie wyciągu mechanicznego jest zabronione.

Wynika to:

- z przepisów, które zabraniają stosowania w jednym pomieszczeniu różnych (mieszanych) systemów wentylacyjnych,

- z logiki, przy włączeniu „wyciągu” istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że „zaciągać” będzie z kanału (kratki) wentylacyjnej (wywiewnej) z kuchni, a w związku z tym, cały „syf” zgromadzony w tym kanale, trafi do kuchni ( dlatego ten przepis).

 

Trzeba mieć to na uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...