Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłączenie okapu do komina.


Recommended Posts

Gość Konto usunięte_12*
Przy wentylacji „grawitacyjnej” stosowanie wyciągu mechanicznego jest zabronione.

Wynika to:

- z przepisów, które zabraniają stosowania w jednym pomieszczeniu różnych (mieszanych) systemów wentylacyjnych,

- z logiki, przy włączeniu „wyciągu” istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że „zaciągać” będzie z kanału (kratki) wentylacyjnej (wywiewnej) z kuchni, a w związku z tym, cały „syf” zgromadzony w tym kanale, trafi do kuchni ( dlatego ten przepis).

 

Trzeba mieć to na uwadze.

 

Wszystko, co napisałeś, to OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ i nowość tylko dla początkujących. Ja poradzę sobie w ten sposób, że nad kuchenką zrobię zamykany nawiew, aby nie wychładzając nadmiernie kuchni (krótki obieg powietrza) i nie wymuszając "cofki", powietrze od razu z oparami było usuwane na zewnątrz. A po wyłączeniu okapu będę ten nawiew zamykał . Przepisy przepisami, a dla mnie okap nadkuchenny NIE NALEŻY do systemu wentylacji, bo działa okresowo, a wentylacja stale. Aby jednak być (choć częściowo) w zgodzie z tymi przepisami, zrobię tak, jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla porządku, z przyczyn formalnych.

1. Istnieje różnica między mieszkaniem (budynkiem jednorodzinnym) a pomieszczeniem (norma mówi o mieszkaniu i wentylacji mechanicznej wywiewnej działającej w sposób ciągły, zaś Rozporządzenie w sprawie WT, które jest nadrzędne, mówi o pomieszczeniu, ale bez warunku ciągłości pracy) – w pomieszczeniu nie ma warunku „działania ciągłego” dla wentylacji mechanicznej wywiewnej.

 

2. Może to sprawić kłopoty, przy odbiorze kominiarskim.

 

3. Pomijając przepisy (norma która, jednocześnie zaleca zwiększenie wentylacji kuchni w czasie jej używania do 120m3/h :jawdrop: ) rozwiązaniem problemu „cofki” mogą być klapy zwrotne zarówno w kanale pochłaniacza, jak i w kanele wentylacji „grawitacyjnej”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Może to sprawić kłopoty, przy odbiorze kominiarskim.

 

Mam nadzieję przekonać kominiarza, tym bardziej, że w moim przypadku chodzi o dom jednorodzinny (wolnoć Tomku w swoim domku :)).

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Poradźcie mi coś proszę w temacie wywiewu znad kuchenki. Mam aktualnie w mieszkaniu okap wyspowy podłączony do kanału wentylacyjnego. Rura 2 x zakręca pod kątem prostym - raz od okapu pod sufitem, drugi raz przy wejściuy do kanału. Działa średnio skutecznie, mimo dobrej jakości i wydalności wg producenta.

Pomyslałam sobie, że w domu, który budujemy zrobimy inaczej - a też będzie wyspa w kuchni połączonej z salonem. Zależy mi na dużej skuteczności wywiewu. Bezpośrednio nad kuchenką chcemy zrobić rurę wentylacyjną w suficie, będzie ona przebiegać na poddaszu w ścianie łazienki i dalej przez strych na dach. Jak myślicie - powstanie problem skroplin? Jak je w tej sytuacji odbierać? Jeśli będę stosować filtry - nie zapaskudzą się dachówki? Przejdzie przez kominiarza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Jak myślicie - powstanie problem skroplin? Jak je w tej sytuacji odbierać? Jeśli będę stosować filtry - nie zapaskudzą się dachówki? Przejdzie przez kominiarza?

 

Problem skroplin w przypadku okapu zawsze będzie. Jeśli obecnie wpuszczasz wyziewy kuchenne do kanału murowanego, to lepiej tam nie zaglądaj, bo na pewno znajdziesz wilgoć oraz różne rodzaje grzyba i bakterii. Jeśli będzie filtr, to na dachówki tłuszcz nie poleci, a to on dawałby po jakimś czasie zacieki. Jeśli więc skropliny będą (a będą), to należy wpuszczać wyziewy poziomą odnogą w trójnik do kanału z rury PCW. W dole trójnika trzeba wykonać (lub zakupić) denko z odskraplaczem i skropliny skierować elastyczną rurką (ukrytą np. pod tynkiem) do kanalizacji. Wtedy problemu nie będzie. Niestety nie ma w handlu takich gotowych kompletów i albo to trzeba komuś zlecić, albo samemu wykazać się talentem majsterkowicza.

Ja bym proponował te wyziewy wyrzucać najprostszą drogą np. poprzez ścianę - na zewnątrz, a nie budować pracochłonny kanał z kominkiem na dachu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sobieradku. Też kombinowaliśmy, żeby puścić przez ścianę, ale są minusy takiego rozwiązania: wypuszczenie przez jedną ścianę umiejscowi wylot pod zadaszonym tarasem, wypuszczenie przez drugą - wprost pod oknem na poddaszu. Ani tak, ani tak.

Poprowadzenie kanału prosto do góry i danie trójnika spowoduje, że odnoga jego trafi prosto do rury odprowadzającej wodę z umywalki na górze w łazience. Nawet otwór rewizyjny mógłby wypaść w łazience przy podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Też kombinowaliśmy, żeby puścić przez ścianę, ale są minusy takiego rozwiązania: wypuszczenie przez jedną ścianę umiejscowi wylot pod zadaszonym tarasem, wypuszczenie przez drugą - wprost pod oknem na poddaszu. Ani tak, ani tak.

Poprowadzenie kanału prosto do góry i danie trójnika spowoduje, że odnoga jego trafi prosto do rury odprowadzającej wodę z umywalki na górze w łazience. Nawet otwór rewizyjny mógłby wypaść w łazience przy podłodze.

 

Nie bardzo rozumiem, o której odnodze piszesz(?) Trójnik, o którym ja pisałem, musi być na samym dole kanału z rury PCW, a więc w kuchni (tam, gdzie jest okap).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My planujemy płytę do indukcji i okap na wyspie kuchennej, co za tym idzie na środku kuchni, komin musiałby przechodzić przez środek pokoi na poddaszu, które i bez tego są średnio ustawne.

 

Planujemy więc kanał pod sufitem wychodzący przez ścianę z domu.

Orientujecie się, czy tak można i jakie zastosować do tego przekroje kanału?

Czy to nie przeszkadza, że kanał zagina się pod kątem prostym nad okapem?

 

Może to zobrazuję..

 

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs033.snc6/166383_180788811941937_100000324573600_510133_533759_n.jpg

 

Co myślicie?

Jak się nie da inaczej, to zrobimy pochłaniacz, ale fajnie by było gdyby była taka opcja z wywiewem na zewnątrz.

Czy kanał do went. grawitacyjnej nie jest za daleko od kuchenki? Kuchenka w projekcie była zupełnie gdzie indziej i dopieor niedawno padł pomysł, by ją zrobić na wyspie...

 

edit: dodam jeszcze, że w całym domu będzie went. mechaniczna z reku, tylko w kuchni i salonie będzie jakoś inaczej w związku z kominkiem.

 

I jeszcze:

 

1. Tak było w projekcie - kuchenka przy wentylacji - :(

 

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs764.ash1/165555_180793045274847_100000324573600_510144_7899443_n.jpg

 

2. Odległość jaka będzie z kuchnią na wyspie:

 

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs740.ash1/163207_180793031941515_100000324573600_510143_6646128_n.jpg

 

3. Inna perspektywa - nad wysokimi szafkami byłaby kratka z wentylacją.

 

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs744.ash1/163603_177863668901118_100000324573600_488830_7290401_n.jpg

Edytowane przez Princesa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można nie robić went. grawitacyjnej wcale?

Kurde chyba musze poszukać firmy od WM co by mi machnęła projekt :/

Można ewentualnie w kotłowni, ale w pozostałych pomieszczeniach można wszystko na reku.

Ja robiłem w kotłowni grawitacyjną, bo często zdarzają mi się braki prądu i wolałem zabezpieczyć gaz grawitacyjną + oknem z nawiewnikiem.

Oczywiście wtedy trzeba szczelne drzwi itp. ale to nie jest wielki problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za informację.

Ale jeszcze kwestia odbioru kominiarskiego - ponoć w salonie z kominkiem musi być kratka went. nad kominkiem (choćbgy na sam odbiór) potem można zatkać i korzystać z mechanicznej.

Możesz polecić jakąś firmę od WM i reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za informację.

Ale jeszcze kwestia odbioru kominiarskiego - ponoć w salonie z kominkiem musi być kratka went. nad kominkiem (choćbgy na sam odbiór) potem można zatkać i korzystać z mechanicznej.

Możesz polecić jakąś firmę od WM i reku?

Po co ta kratka wentylacyjna?

Zakładam że kominek jest z zamknięta komorą spalania i masz pociągniętą rurę do kominka z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominiarze robią halo bo im sie myśleć nie chce, nie ma żadnego przepisu na podstawie którego kominiarzyna może wymusić na tobie wsadzanie grawitacyjnej wentylacji tam gdzie być jej nie może, należy jednak dodać że kominek musi być ze zamkniętą komorą bo taki zwykły paprak do wm pasuje tak samo jak went. konwekcyjna,

 

jak sie trzymać wm to robić to konsekwentnie kompletując wyposażenie, otwarty kominek wymusza na tobie kanał konwekcyjny a tym samym z porządnej wm robisz kociokwik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
I co ile miesięcy odnawiać elewację? (zakładając kuchenkę gazową)

 

Są na to sposoby, aby elewacja nie "cierpiała" ( podobnie, jak pokrycia dachowe - w przypadku wyrzucania oparów ponad dach).

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...