Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłączenie okapu do komina.


Recommended Posts

Gość Konto usunięte_12*
Po co ta kratka wentylacyjna?

Zakładam że kominek jest z zamknięta komorą spalania i masz pociągniętą rurę do kominka z zewnątrz.

 

Poczytaj sobie najpierw Rozporządzenie Min. Infrastruktury z 2002 r. w dziale dotyczącym kominów, a potem doradzaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Konto usunięte_12*
Myslałam, że trójnik dam 15 cm wyżej - tuż nad stropem - więc już w łazience nad kuchnią przy samej podłodze.

 

To błąd. Ten trójnik musi pełnić funkcję "syfonu" i jego dolna pionowa odnoga z rurką odprowadzającą skropliny winna być położona w najniższym punkcie instalacji. W związku z tym i kanał łączący okap z boczną odnogą trójnika powinien mieć lekkie nachylenie (ok. 3%) aby skropliny nie lały ci się na kuchenkę, a segmenty tego kanału powinny być odpowiednio zmontowane.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie ponieważ u mnie kratka wentylacyjna znajduje się na innej ścianie w odległości około 4 metrów od okapu,

w związku z tym czy taka odległość nie przeszkadza aby podłączyć okap do kanału wentylacyjnego?

Ponieważ w kuchni posiadam dwa oddzielne kanały wentylacyjne to czy mogę na jednym zamontować wyciąg mechaniczny a na drugim nawiew

grawitacyjny, a okap z filtrem węglowym - czy to coś da (chodzi o wilgoć i zapachy) ?

Okap.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Szkoda, że tak to odebrałeś. Czy nie zauważyłeś, że na tym Forum wyeksponowano apel do nowych forumowiczów, aby właśnie najpierw poczytali starsze posty, w których często (może i najczęściej) znaleźliby odpowiedzi na swoje pytania. I niech pytają dopiero wtedy, gdy rzeczywiście nic tam nie znajdą, aby nie "mielić" w kółko od nowa już poruszanych tematów (tym bardziej, że pytania podobne do twoich były stawiane całkiem niedawno)..

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Moim skromnym zdaniem pobieranie powietrza z kanału wentylacyjnego dla zaspokojenia "apetytu" wentylatora okapu nie jest najszczęśliwszym pomysłem, bo z dachu mogą wrócić do kuchni niezbyt miłe zapachy (pisałem o tym niedawno), jak np. wyziewy z kominka odpowietrzającego kanalizę lub dym z komina, lub (jeśli te kanały sąsiadują ze sobą) wróci to, co zostało przed chwilą wyrzucone przez okap :(. Poza tym te 4 metry przewodu między okapem a kanałem wentylacyjnym nie idą w linii prostej (a każda zmiana kierunku, to dodatkowe opory przepływu). Już lepiej poszukać nawiewu przez otwarte okno, z innych pomieszczeń lub po prostu poprzez zamykany otwór w ścianie (też o tym niedawno pisałem w tym samym dziale).

 

Pozdr.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

Z tego co przeczytalem to wnioskuje, ze najlepiej bedzie jezeli:

-okap podlacze do rury spiro ocieplonej welna?

-ta rure wyprowadze poza dom robiac przekucie w scianie zewnetrznej( od okapu do sciany bedzie jakies 2 metry)

- na koncu tego kanalu zamontuje klape zwrotna (pytanie tylko czy w warstwie ocieplenia, juz na zewnatrz?)

 

Chcialem podpiac okap do komina wentylacji grawitacyjnej ale obawiam sie skroplin w przewodzie wentylacji. No i mam miec rekuperacje.

 

Czy dobrze kombinuje?

Prosze o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tego co przeczytalem to wnioskuje, ze najlepiej bedzie jezeli:

-okap podlacze do rury spiro ocieplonej welna?

-ta rure wyprowadze poza dom robiac przekucie w scianie zewnetrznej( od okapu do sciany bedzie jakies 2 metry)

- na koncu tego kanalu zamontuje klape zwrotna (pytanie tylko czy w warstwie ocieplenia, juz na zewnatrz?)

 

Chcialem podpiac okap do komina wentylacji grawitacyjnej ale obawiam sie skroplin w przewodzie wentylacji. No i mam miec rekuperacje.

 

Czy dobrze kombinuje?

Prosze o odpowiedz.

 

Okap do komina wentylacji grawitacyjnej? Przy rekuperacji chyba nie planujesz jeszcze grawitacyjnej. Jeśli jest bliżej - ja bym wrzucił okap pod ten kanał przewidziany kiedyś na grawitację, jeśli nie będzie nigdzie wykorzystany to okap właśnie tam i dodatkowo w kominie zainstaluj klapę zwrotną i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Przy rekuperacji chyba nie planujesz jeszcze grawitacyjnej. Jeśli jest bliżej - ja bym wrzucił okap pod ten kanał przewidziany kiedyś na grawitację, jeśli nie będzie nigdzie wykorzystany to okap właśnie tam i dodatkowo w kominie zainstaluj klapę zwrotną i będzie git.

 

Rację ma glacjusz, że lepiej "wywalać" te opary po prostu na zewnątrz, a nie do komina murowanego. Radzisz mu założyć tam hodowlę bakterii i grzybków? :sick:

Dobrze chociaż, że mu nie proponujesz wrzucenia tych oparów do instalacji rekuperatora, bo gdyby zapomniał wymienić filtr w okapie, to neźle by sobie tę instalację zapaskudził :mad:

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
-okap podlacze do rury spiro ocieplonej welna?

Nic nie piszesz o odskraplaczu i koniecznym pochyleniu tej rury w jego kierunku.

Poza tym rura spiro nie bardzo się nadaje do spływu skroplin (do odskraplacza), bo jest chyba karbowana w środku(?)

Chcialem podpiac okap do komina wentylacji grawitacyjnej ale obawiam sie skroplin w przewodzie wentylacji. No i mam miec rekuperacje.

I słusznie - patrz moja odpowiedź dla ryhu82 (powyżej).

Kanał wentylacji "grawitacyjnej" zostaw sobie, bo przecież gdy wyłączasz okap, to już nie masz wymiany powietrza ("klapka" opada).

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rację ma glacjusz, że lepiej "wywalać" te opary po prostu na zewnątrz, a nie do komina murowanego. Radzisz mu założyć tam hodowlę bakterii i grzybków? :sick:

Dobrze chociaż, że mu nie proponujesz wrzucenia tych oparów do instalacji rekuperatora, bo gdyby zapomniał wymienić filtr w okapie, to neźle by sobie tę instalację zapaskudził :mad:

 

w kominie murowanym od razu powstanie wylęgarnia wąglika ... ludzie tyle lat wykorzystywali komin murowany do usuwania powietrza z nad kuchenki i ja również wykorzystuję i nie widzę tam żadnych bakterii i grzybów, bo większość zanieczyszczeń osiada na okapie i rurze doprowadzającej do komina, a znikoma ilość dochodzi do samego komina a rury jest może 1,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie piszesz o odskraplaczu i koniecznym pochyleniu tej rury w jego kierunku.

Poza tym rura spiro nie bardzo się nadaje do spływu skroplin (do odskraplacza), bo jest chyba karbowana w środku(?)

 

I słusznie - patrz moja odpowiedź dla ryhu82 (powyżej).

 

odskraplacz na pewno będzie mu potrzebny, tyle mu się tam pary będzie skraplać, jak by to miało być centralne ogrzewanie parowe... rura przebiegać będzie w ogrzewanym pomieszczeniu, jeszcze do tego w ocieplonej rurze, kondensacja występować będzie na "kratce" wylotowej na ścianie budynku dlatego trzeba zadbać o jej prawidłową instalację bo zapaskudzi Ci elewację (piękne zacieki) ... zrobisz jak uważasz, tylko pochwal się z upływem czasu jaki jest efekt podjętych decyzji, ile wody zebrało Ci się w proponowanym odskraplaczu, no ewentualnie jaki zagrzybiony i zawirusowany masz murowany komin ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
... ludzie tyle lat wykorzystywali komin murowany do usuwania powietrza z nad kuchenki i ja również wykorzystuję i nie widzę tam żadnych bakterii i grzybów

 

Nie widzisz, bo tam ...trudno zajrzeć :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
dlatego trzeba zadbać o jej prawidłową instalację

 

I to jest właściwa odpowiedź! Bo "diabeł" tkwi w szczegółach i trzeba się do tego zabrać "z głową". Porady na tym Forum, to nie jest szczegółowy instruktaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzisz, bo tam ...trudno zajrzeć :yes:

 

tak, tak ... świstak siedzi i zawija je w te sreberka,

 

tak ciężko jest zdemontować rurę z okapu do komina i tam zajrzeć, że musiałem zatrudniać ekipę wyburzeniową, ale jakoś się udało, a teraz odwiedzi mnie sanepid i służby specjalne, bo stworzyłem zagrożenie epidemiologiczne... :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
tak, tak ... świstak siedzi i zawija je w te sreberka,

 

tak ciężko jest zdemontować rurę z okapu do komina i tam zajrzeć, że musiałem zatrudniać ekipę wyburzeniową, ale jakoś się udało, a teraz odwiedzi mnie sanepid i służby specjalne, bo stworzyłem zagrożenie epidemiologiczne... :-D

 

Kaźmierz, nie nerwujsia...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...