Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

idea domu autonomicznego (częściowo)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 352
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_Stirlinga

 

Holzgas to raczej trochę przerost formy nad treścią, no chyba, źe chcemy wyprodukować paliwo do ciągnika, którym pojedziemy do lasu po drzewo. Ciepła i zimna zawsze się trochę znajdzie, a "straty" możemy dość łatwo zagospodarować. Zbudować to można ze starej(albo i nowej) sprężarki tłokowej. Niech da 500W starczy aż nadto i nadmiar będziemy pakować w grzałki. No i nie trzeba kombinować z wiadrami na prąd, wystarczy bufor ... ciepła. Nie wiem jak to się sprawuje przy niskich temperaturach, dlatego na tę chwilę tylko rzucam temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"herakles"

Myślę, że trochę Cię z tym holgazem ... poniosło ...

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl

Od silnika stirlinga, lepszy i wykazujący lepszą sprawność na pewno jest silnik pneumatyczny, który i tak ze sprawnością na głowę bije elektryczny ...

Piszesz, że stirlinga ze sprężarki można .... masz jakiś link może ....chętnie bym coś przejrzał ....

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym silnikiem pneumatycznym to mnie zainspirowałeś na amen. W każdym razie problem napędu do ciągnika, żeby pojechać po drzewo do lasu mamy załatwiony. Duża bania i sprężarka i gra. Co do tego jak to zrobić ze sprężarki, ano bierzesz taką co ma cylindry 90st. majstrujesz nowy wał korbowy, łączysz cylinderki (patrz wikipedia) jeden cylinder grzejesz, drugi chłodzisz i powinno działać. Mam nadzieję kiedyś potestować takie ustrojstwo własnej konstrukcyji. Tak widzi to moja bujna wyobraźnia. Ale nie daleko tu do rzeczywistości. Patrz na te silniczki w necie, działają jak siema, a nas nie interesuje do końca sprawność, bo to co stracimy wpakujemy w najgorszym razie w CWU, a uzyskaną energię mechaniczną na prąd do telewizora....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym silnikiem pneumatycznym to mnie zainspirowałeś na amen. W każdym razie problem napędu do ciągnika, żeby pojechać po drzewo do lasu mamy załatwiony. Duża bania i sprężarka i gra. Co do tego jak to zrobić ze sprężarki, ano bierzesz taką co ma cylindry 90st. majstrujesz nowy wał korbowy, łączysz cylinderki (patrz wikipedia) jeden cylinder grzejesz, drugi chłodzisz i powinno działać. Mam nadzieję kiedyś potestować takie ustrojstwo własnej konstrukcyji. Tak widzi to moja bujna wyobraźnia. Ale nie daleko tu do rzeczywistości. Patrz na te silniczki w necie, działają jak siema, a nas nie interesuje do końca sprawność, bo to co stracimy wpakujemy w najgorszym razie w CWU, a uzyskaną energię mechaniczną na prąd do telewizora....

 

Witam .... ja już od dawna o stirlingu dumam ... (takim poważnym - nie na kubek z ciepłą kawą :) ) trzeba by to jakoś policzyć ... obawiam się, że na pierścieniach trochę duże tarcie do niego, a zastosowanie gazu wiąże się z wykonaniem szczelnej konstrukcji bloku ... tak czy tak ... kupa czasu i pieniędzy ....

... ale temat do przemyślenia na zimę ... :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież robią te stirlingi ze sprężarek i innych tłokowych arcydzieł. A jak sam zauważyłeś na kubek toto nawet chodzi. Energii wokół jest mnóstwo, jak sam nie ruszysz głową to koncerny paliwowe za Ciebie tego nie zrobią. Dasz temu 5kW Ciepła to Ci przy słabych wiatrach te 500W odda, a tarcie to nie będzie 500W, niech 100W zostanie, na radio starczy. A straty, heh straty, to puścisz se straty w grzejniki. Ja bardziej się zastanawiam, czy to przy 50-80 st zadziała, czy trza będzie przegrzewać parę. Gaz? Może hel. Ile teraz taka duża flaszka tego kosztuje? Se odpowiem, 500zł, starczy na rok, ale ja bym wolał na powietrze, ew. jakiś gaz, który prosto łatwo i bezpiecznie sam wyprodukuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież robią te stirlingi ze sprężarek i innych tłokowych arcydzieł. A jak sam zauważyłeś na kubek toto nawet chodzi. Energii wokół jest mnóstwo, jak sam nie ruszysz głową to koncerny paliwowe za Ciebie tego nie zrobią. Dasz temu 5kW Ciepła to Ci przy słabych wiatrach te 500W odda, a tarcie to nie będzie 500W, niech 100W zostanie, na radio starczy. A straty, heh straty, to puścisz se straty w grzejniki. Ja bardziej się zastanawiam, czy to przy 50-80 st zadziała, czy trza będzie przegrzewać parę. Gaz? Może hel. Ile teraz taka duża flaszka tego kosztuje? Se odpowiem, 500zł, starczy na rok, ale ja bym wolał na powietrze, ew. jakiś gaz, który prosto łatwo i bezpiecznie sam wyprodukuje.

 

... nie no generalnie wiem, że to będzie działać, ale policzyć też by się przydało ... jestem też po silnikach ... :) , ale brak czasu ... Z drugiej strony ciężko czekać na kupno jakiejś łodzi podwodnej z demobilu, lub na upadek jakiegoś satelity NASA ze stirlingiem na moje podwórko .... :)

... ale najwcześniej zima ... teraz ciepło się zaczyna a więc w mojej branży roboty po pachy .... już teraz ...taki ..... że nie ma czasu taczek załadować ... :)

A tak na poważnie ... to zrobić mam gdzie ...

Niedaleko mnie jest odlewnia - niedroga ... tylko na pojedyncze sztuki trochę poczekać trzeba .... obrobić też jest gdzie ... tylko to liczenie ... :( , wolał bym jakiś gotowy projekcik podpatrzeć ... a tu ... nici ... szukałem, szukałem ... i nic nie znalazłem ....

tu silniczek pneumatyczny Pana Antoni di Pietro: http://www.youtube.com/watch?v=FA3nSL_b5cI

Ciekawe i godne uwagi ... polecam

i pozdrawiam ....

P.S. Możliwości dla Stirlinga jest wiele w moim przypadku ma PC - i nic więcej szukać nie muszę .... ale najpierw trzeba go mieć ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...