Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

montaż komina do kozy - kiedy i jak


Spirea

Recommended Posts

mam pytanko. Jesteśmy na etapie dachu. W domu będzie kominek wolnostojący. Rura od kozy nie ma być zabudowana do stropu. Dalej na dach ma wychodzić kominem jakimś dwupłaszczowym (rura z ociepleniem czy coś w tym rodzaju). Nie będzie więc żadnego murowanego komina. I teraz pytanie jest takie - jak zorganizować wyjście na dachu? Czy mamy zamontować sam komin z częścią rury, do której podłączy się potem przy wykończeniówce kozę? Wykonawca sugeruje, żeby teraz robić pełny dach, a jak będziemy montować kozę, to wziąć dekarza, który zrobi wycięcie na komin i obróbkę. Znajomi z kolei nie kupili od razu kominka i zostawili dziurę w dachu, ale to wydaje mi się kompletnie bez sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wykonawca to fantasta. Żaden dekarz nie przyjdzie Ci i nie będzie "wycinał kawałka dachu" już zrobionego na "gotowo". Po pierwsze dlatego że nie będzie mu się to w żaden sposób opłacać, po drugie - może się okazać że akurat w tym miejscu gdzie chcecie nie będzie się dało tego "kawałka dachu wyciąć", a jeżeli już, to okaże się że będzie to koszt, który Was skutecznie zniechęci do instalacji jakiejkolwiek kozy ... :D

Tok postępowania w Waszej sytuacji powinien wyglądać następująco:

-decydujecie się już teraz na konkretny model kozy/piecyka

-znajdujecie jedną firmę, która Wam ten piecyk sprzeda i zamontuje oraz to samo zrobi z kominem (dostarczy i dopilnuje by dekarze właściwie wstawili przejście dachowe)

-w połać dachową trzeba teraz włożyć przejście dachowe pod konkretny wymiar komina dwupłaszczowego

-oczywiście przejście dachowe powinno znajdować się centralnie nad wyjściem rury z kozy/piecyka

-przejście dachowe zamawiacie oczywiście razem z resztą komina dwupłaszczowego i konsolą wsporczą, którą też trzeba wmontować w więźbę dachową (na niej będzie się trzymała część komina z nierdzewki)

Teraz pytania dlaczego już na tym etapie musicie wiedzieć jaki model kozy/piecyka oraz po co Wam firma:

-piecyki mają różne średnice wylotowe spalin i przyłączy, a przejście dachowe musi być wykonane pod konkretną średnicę

-jeżeli przejście dachowe, resztę komina i całość montażu będą robić różne osoby a nie jedna firma odpowiedzialna od A do Z za wszystko to możecie być pewni, że na 100% nie będzie coś do siebie pasować i zostaniecie "z figą" lub w najlepszym przypadku z koniecznością przerobienia "czegoś tam"

 

A teraz jeszcze jedna sprawa - jeżeli podepniecie taką rurę bezpośrednio do komina wychodzącego na dach to możecie być pewni że będzie ona po paru latach cała "ruda". Zacznie najnormalniej w świecie korodować. Tego typu realizacje fajnie wyglądają na zdjęciach, ale powinno się je wykonać jako konstrukcje dwupłaszczowe od samego urządzenia - wewnętrzna rura z nierdzewki i na niej płaszcz z rury "czarnej". Rurę spalinową trzeba łączyć z urządzeniem przy pomocy przyłącza wewnętrznego, czarną (zewnętrzną) można wtedy normalnie nasazdać na króciec w kozie/piecyku.

Oczywiście mowa tu o przyłączach dłuższych, np. w domach z antresolami czy salonami otwartymi do połaci dachowej.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo za szczegółowe wyjaśnienie. Koza ma stać właśnie w salonie z antresolą. Rodzaj kozy mamy wybrany, więc to nie problem. Gorzej z firmą i organizacją wszystkiego. Problem jest z tym przejściem centralnie nad wyjściem rury z piecyka. Trafia się na więźbę. Projektantka zrobiła jakby komin obok. Z tego, co pamiętam mówiła o jakimś "załamaniu". Nie wiem, jak to będzie się odbijać na ciągu. W projekcie mamy właśnie komin dwupłaszczowy. Podano nam dwie firmy, które robią z takiej błyszczącej stali, a my wolelibyśmy czarną lub grafitową. Z tego, co wyczytałam powyżej, to chyba tak będzie lepiej (jeśli dobrze zrozumiałam). Najgorsze, że to oznacza koszty za cały komin już teraz :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli komin trafia w element więźby to właśnie teraz, na tym etapie budowy, cieśle/dekarze muszą zrobić tzw. wymian w więźbie i umieścić w nim konsolę wsporczą dla komina. Każde załamanie takiego komin wygląda bardzo brzydko i powoduje dodatkowe koszty rzędu kilkuset złotych i trudniejszy montaż w porównaniu z kominem prostym.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż kozy i komina stalowego może bezwzględnie przebiec w tym samym czasie. Nie ma potrzeby i nawet nie powinno się teraz instalować przejścia przez dach. Widzę, że "Forest Natura" nie ma zbyt dużego doświadczenia w kominach. Myślę, że wizyta fachowej firmy od kominków i kominów pozwoli na łatwe zaprojektowanie całości instalacji po wykonaniu dachu. Ponadto należy zastanowić się nad umiejscowieniem wyczystki, a jeżeli dojdzie do rezygnacji z tego elementu, to należy odpowiednio zabezpieczyć kozę przed wilgocią. Polecamy się na terenie całej Polski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin można zamontować teraz lub później. Niejednokrotnie montuje się kominki i kominy w domach już zamieszkałych. Niewątpliwie propozycja @Forest-Natura jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Na etapie budowy można zrobić praktycznie wszystko, później mogą pojawić się "schody" o których wspomniano już wcześniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że opinie są trochę rozbieżne. Muszę pogadać z instalatorem i dekarzem. Instalator powie jak lepiej zrobić montaż, a dekarz ile weźmie za zrobienie potem "dziury". Mnie się wydaje, że sensowniejsze rozwiązanie jest to proponowane przez Forest Natura. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że potem robić dziurę w dachu. Dam znać, jak coś ustalę

 

Bdan, nie mam fotek, rozwiązanie z rurą możesz znaleźć w dzienniku Irmy. Ma kozę antalya. Jak wrzucisz w google tę nazwę, to powinieneś trafić też na zdjęcie tej kozy z długą srebrną rurą. Pierwotnie taką chcieliśmy. Naszym aktualnym typem jest Dovre Astro 3 albo 4 CBP. Mamy wentylację mechaniczną, więc koza musi mieć dopływ powietrza z zewnątrz, a takich modeli nie ma dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...