Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja TV, SAT i LAN


Gość eciver

Recommended Posts

No ok, teraz wszystko jaśniejsze. Jak zacznę kłaść te kable, to pewnie pojawią się kolejne wątpliwości.

Ale jeszcze 2 pytania:

1. Coś tak bogato u Ciebie tych kabli już położonych. Czy mi się tak tylko wydaje?

2. Odnośnie wewnętrznej linii telefonicznej - jak rozwiązać topologię sieci wewnątrz lokalu? potrzebuję w 3 pomieszczeniach mieć gniazdka, tak na wszelki wypadek. Ciągnąć bezpośrednio od tej puszki, gwiazdą? czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 253
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No wiesz... kurcze, u mnie w ogóle kabli jest sporo, nie tylko na tym zdjęciu :) W samym domu wszelakich przewodów mam w sumie ponad 3,5 kilometra :D

Ale to nie obowiązek, a po prostu moje zboczenie hobbystyczno-zawodowe. Instalacji mam duuużo i wszelakich, niektóre z nich pokazuję w swoim dzienniku.

 

Co do wewnętrznej instalacji - gwiazda, tylko gwiazda! I jeśli mogę coś doradzić - nie rób osobnej instalacji telefonicznej. Zrób w domu sieć "komputerową", przewodami typu skrętka ethernet, zakończonymi gniazdkami RJ45, w miejscach, które mogą być potem miejscami "pracy" (mam tu na myśli planowane biurka w gabinecie czy pokoju dziecinnym, ale również kącik AV w salonie) te gniazdka dawaj podwójne (i oczywiście dwa osobne przewody na strych). A co sobie potem do takiego gniazdka na strychu zakrosujesz, czy linię telefoniczną, czy sieć komputerową, czy może jeszcze coś innego to już będzie twoja wolna wola i kwestia przełożenia wtyczki na patchpanelu.

Nawet tam, gdzie planujesz telefon i wiesz, że tam będzie na pewno telefon, a nie komputer, zrób gniazdko ethernet. Dziś podłączysz do niego telefon, a za parę lat? Może w miejsce normalnego telefonu postawisz tam "internetowy" IP-phone? Dzięki takiej instalacji będzie to tylko kwestia przełożenia wtyczki na strychu.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jasne, wszystko się zgadza.

Czyli robię skrzynkę w wiatrołapie z peszlem na zewnątrz zbieżną z Twoją. Z zewnątrz 10 par wolnych kabli itp. Z tego panelu idę na górę-stryszek skrętką, tam sobie robię skrzyneczkę rozdzielczą, z której idę na pokoje zgodnie z potrzebami planowo.

Jak wejdzie tepsa ziemią, to peszlem do skrzyneczki, na zaciskach łączę ze skrętką na kabelek idący na górę-stryszek. I tam już łączę i wychodzę gwiazdą. Wszystko na UTP.

Nic nie pomieszałem?

I jeszcze jedno - planowałem 2 x skrętka - jeden to LAN'u, drugi w rezerwie, np. do splittera. Czy w takim razie trzeci kabel jest potrzebny? Czy jednak można i wystarczy na jednej skrętce puścić sygnał od splittera i telefon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - planowałem 2 x skrętka - jeden to LAN'u, drugi w rezerwie, np. do splittera. Czy w takim razie trzeci kabel jest potrzebny? Czy jednak można i wystarczy na jednej skrętce puścić sygnał od splittera i telefon?

 

Czekaj, nie rozumiem, w której części instalacji to planowałeś? Do gniazdek? Jeśli tak, to trzeci nie jest potrzebny, w jednej skrętce masz cztery pary, więc możesz tam sporo upchać. Zresztą, nawet jeśli wykorzystujesz skrętkę do połączenia ethernetu, to też możesz jeszcze kombinować.

A co do splittera - dlatego namawiałem na wyciągnięcie linii telefonicznej na strych, bo najlepiej ów splitter dać właśnie tam. Tam postawić modem ADSL, najlepiej w formie routera i stamtąd jechać już czystym ethernetem do komputerów, a zza splittera, gołą odfiltrowaną linią telefoniczną do telefonów.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no no no! właśnie tak. Wszystkie "wejścia" na stryszek - i stamtąd dzielenie na poszczególne pokoje. LAN dokładnie jak mówisz - linia telefoniczna na strych (tą skrętką, wprowadzoną Twoim patentem do domu/przedsionka, dalej na stryszek podrzuconą) i stamtąd już gwiazda do gniazdek pod RJ45.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Między domem a bramą to najlepiej położyć jakąś rurkę (nie peszel) - niektórzy providerzy dają sygnał światłowodem - wtedy nawet najlepszy miedziany kabel przy bramie nie pomoże :)

Do każdego miejsca gdzie jest tv lub komp też lepiej dać skrętkę (lub rurkę, jeśli ktoś chce na bogato) - niektórzy providerzy tv dają po światłowodzie i skrętce, a nie po kablu koncentrycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dobra, po kolei:

1) w ziemi muszą być kable przystosowane do instalacji ziemnych. W przypadku instalacji niskonapięciowych - żelowane (tak, każdy przewód tego typu ma swój żelowany odpowiednik), w przypadku instalacji 230V - przewody w czarnej izolacji, np. typu YKY. Peszel wtedy (w ziemi) już niepotrzebny. Przewód wieloparowy możesz wykorzystać do iluś rzeczy naraz, jednym takim przewodem może iść i domofon i telefon i jeszcze jakieś sterowanie bramy. Nie warto w tej chwili nad tym myśleć, po prostu daj wieloparowy przewód (minimum 10 par, 20 żył znaczy) i to starczy na wszystko.

No dobra, powracam do tematu. Gdzie kupić taki kabel? Fakt, że nie zadzwoniłem do hurtowni (długi weekend) i tylko googlam, ale nic nie mogę wygooglać... tylko klasyczny nie żewlowany mi się znajduje.... YTKSY - bez uziemienia ma być?

Edytowane przez mrxaoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze w takim układzie zapytam - kabel UTP. Wewnętrzny. Jakiś konkretny? Ceny są od 100 pln do 400 pln za 305mb. UTP wystarcza (odległości do 25m)?

 

Dawać "ten droższy" ? niby 100% miedzi: 290pln/300m

http://allegro.pl/kabel-utp-kat-5e-305m-skretka-100-cu-maxcable-i3193641935.html

czy ten tańszy, AL-CU: 105pln/300m.

http://allegro.pl/kabel-utp-kat-5e-305m-skretka-maxcable-i3193641781.html

 

Linki przypadkowe, jednego sprzedającego, dla porównania en.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UTP wystarczy, FTP amatorsko nie używaj, nawet jeśli znajdziesz w dobrej cenie. Zrobienie prawidłowo instalacji pod FTP nie jest takie proste, a źle zrobiona FTP może działać gorzej, zamiast lepiej.

 

Co do samego przewodu - unikaj wynalazków typu Al-Cu bądź Fe-Cu, szukaj przewodu z czystej miedzi. Tamte są dużo tańsze, fakt, ale i dużo gorsze. Różnicy w parametrach bez pomiarów (a kto dla domowych instalacji LAN by takie robił?) nie zauważysz, ale przy montażu już owszem, one są kruche, dużo bardziej kruche od miedzi, mogą się łatwo łamać przy upychaniu gniazdka.

 

J.

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że o ile nie warto się pchać w powlekane miedzią aluminium, to i nie ma co przesadzać w drugą stronę, do domowej instalacji LAN nie musisz mieć markowego przewodu z górnej półki, poszukaj czegoś, co będzie miało korzystną cenę, a nie będzie podejrzanie tanie przy tym (zdarzają się sprzedawcy-oszuści, zwłaszcza na allegro, sprzedają miedziowane przewody jako miedziane. W opisie aukcji masz coś w stylu "Przewód UTP kat.5, najwyższa jakość, miedź!!!", a potem się okazuje, że owszem, miedź... jest. Sprzedawca przecież nie pisał, że jest jej 100%, prawda? )

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam. Podepnę sie pod temat jeżeli można

 

wiem, że jest u tu sporo łebskich osób, dlatego pytam zanim cos zrobię

 

w wykańczanym domu elektryk położył mi intalację. chodzi mi głównie o satelitę. wprowadził mi 3 przewody - ogólnie ok - dwóch potrzebuję do salonu (dekoder polsatu z nagrywaniem) i jeden do sypialni (dodatkowy dekoder multiroom).

ale brakuje mi teraz do tych dwóch telewizorów przewodów do DVB-T. i teraz pytanie czy dołożyć jeden przewód i rozdzielić na dwa telewizory (opcja ostateczna bo połozone są tynki), czy da się z tych trzech przewodów porozsyłac sygnał inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podepnę sie pod temat jeżeli można

 

wiem, że jest u tu sporo łebskich osób, dlatego pytam zanim cos zrobię

 

w wykańczanym domu elektryk położył mi intalację. chodzi mi głównie o satelitę. wprowadził mi 3 przewody - ogólnie ok - dwóch potrzebuję do salonu (dekoder polsatu z nagrywaniem) i jeden do sypialni (dodatkowy dekoder multiroom).

ale brakuje mi teraz do tych dwóch telewizorów przewodów do DVB-T. i teraz pytanie czy dołożyć jeden przewód i rozdzielić na dwa telewizory (opcja ostateczna bo połozone są tynki), czy da się z tych trzech przewodów porozsyłac sygnał inaczej?

 

Miało być tanio czy wykonawca po prostu się nie znał na sprawie? Jeżeli to pierwsze to teraz masz przeróbki dość kosztowne a jeżeli to drugie to niech fachowiec przychodzi i poprawia.

 

Według mnie dołożyć należy nie jeden a 2 koncentryki oraz .... zamontować multiswitch (nawet dla tak małej instalacji). Jak? to juz chyba Ty musisz wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podepnę sie pod temat jeżeli można

 

wiem, że jest u tu sporo łebskich osób, dlatego pytam zanim cos zrobię

 

w wykańczanym domu elektryk położył mi intalację. chodzi mi głównie o satelitę. wprowadził mi 3 przewody - ogólnie ok - dwóch potrzebuję do salonu (dekoder polsatu z nagrywaniem) i jeden do sypialni (dodatkowy dekoder multiroom).

ale brakuje mi teraz do tych dwóch telewizorów przewodów do DVB-T. i teraz pytanie czy dołożyć jeden przewód i rozdzielić na dwa telewizory (opcja ostateczna bo połozone są tynki), czy da się z tych trzech przewodów porozsyłac sygnał inaczej?

Jeżeli te 3przewody obecnie schodzą się w jedno miejsce np. na poddaszu a z poddasza możesz wyprowadzić kolejne na dach, to tak jak kolega Wakmen pisze, założysz multiswitch do tego gniazda SAT i po temacie.

Mógłbyś także zastosować sumatory RTV-SAT, tańsze rozwiązanie, jednak musiałbyś dodatkowo stosować rozgałęźnik RTV, tracisz także dodatkowe decybele.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam,

przymierzam sie do wykonania instalacji TV oraz LAN.

Sytuacja wygląda jak na rysunku:

http://www.lumarseo.pl/rozkladDomow1.png

Wszystkie domy leżą na jednej posesji.

Do domu1 dochodzi koncentrakiem kablówka. Pomiędzy domami (1i2 oraz 1i3) mam w ziemi rozłożoną rurę kanalizacyjną na poprowadzenie instalacji.

Chciałbym zbudować:

1)instalację telewizji aby można było podłączyć w:

- dom1 dwa telewizory,

- dom2 dwa telewizory,

- dom3 sześć telewizorów.

 

2) Sieć LAN (także z kablówki):

-dom1 dwa wireless access pointy

-dom2 jeden wireless access point

-dom3 dwa wireless access pointy

 

W głowie ułożył mi się taki schemat LAN:

 

http://www.lumarseo.pl/Lan_koncepcja1.png

 

Proszę o sugestie jakich użyć urządzeń do LAN oraz jak wykonać sieć TV

 

Z góry dziękuje za pomysły.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieć TV wykonaj "normalnie", przy użyciu rozdzielacza, najlepiej aktywnego (np. taki), zadbaj tylko o położenie między domami dobrego koncentryka, może nawet grubego, takiego jak do linii magistralnych (np. Triset-11). Mimo tej rury PVC dałbym jednak koncentryk żelowany. Kabel w ziemi to kabel w ziemi, rura ci się gdzieś rozszczelni z jakiejkolwiek przyczyny i będzie problem, jak zwykły "wnętrzowy" zamoknie...

 

Natomiast net - nie lepiej ustawić te urządzenia z kolejnych domów w łańcuch? Zawsze to trochę na odległości zaoszczędzisz. Chyba, że to kiepski pomysł z innych przyczyn (domy nie leżą w linii, obawa, że urządzenie w domu pośrodku może być wyłączane przez użytkownika, itp.).

Między domami skrętka "zewnętrzna" żelowana, nie ważne, że to idzie w rurze. Poza tym wydaje się OK.

W domu 3 wrysowałeś "router" ale masz na myśli faktycznie router, czy chodzi Ci tylko o coś, co będzie nie tylko AP, ale i "przelotką"? Bo routowanie sygnału w tym miejscu nie ma sensu, o ile nie chcesz mieć tego domu totalnie odseparowanego (w sensie sieciowym) od reszty, z własną osobną siecią, bo np. mieszka tam osobna rodzina, jedynie od ciebie dzierżawiąca internet, ale wtedy zrobiłbym to jeszcze inaczej.

 

J.

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieć TV wykonaj "normalnie", przy użyciu rozdzielacza, najlepiej aktywnego (np. taki), zadbaj tylko o położenie między domami dobrego koncentryka, może nawet grubego, takiego jak do linii magistralnych (np. Triset-11). Mimo tej rury PVC dałbym jednak koncentryk żelowany. Kabel w ziemi to kabel w ziemi, rura ci się gdzieś rozszczelni z jakiejkolwiek przyczyny i będzie problem, jak zwykły "wnętrzowy" zamoknie...

 

Natomiast net - nie lepiej ustawić te urządzenia z kolejnych domów w łańcuch? Zawsze to trochę na odległości zaoszczędzisz. Chyba, że to kiepski pomysł z innych przyczyn (domy nie leżą w linii, obawa, że urządzenie w domu pośrodku może być wyłączane przez użytkownika, itp.).

Między domami skrętka "zewnętrzna" żelowana, nie ważne, że to idzie w rurze. Poza tym wydaje się OK.

W domu 3 wrysowałeś "router" ale masz na myśli faktycznie router, czy chodzi Ci tylko o coś, co będzie nie tylko AP, ale i "przelotką"? Bo routowanie sygnału w tym miejscu nie ma sensu, o ile nie chcesz mieć tego domu totalnie odseparowanego (w sensie sieciowym) od reszty, z własną osobną siecią, bo np. mieszka tam osobna rodzina, jedynie od ciebie dzierżawiąca internet, ale wtedy zrobiłbym to jeszcze inaczej.

 

J.

 

Jacek.P dzięki za odpowiedz.

Otóż w każdym z domów chce mieć oddzielne sieci z filtracja Mac (żeby mieć pełna kontrole nad osobami dostajacymi sie do sieci). Do domow internet jest udostepniniany za darmo. Przyszlosciowo chcialbym dodatkowo podzielić łącze np 40mb na poszczególne domki (np domek1 - 20mb,dom2 - 10mb, dom3 - 10mb) i do tego podobno potrzebuje jakiegoś router do którego można wygrać "Tomato". Nie można poprowadzić od domu do domu ponieważ rurę mam polozona w takiej konfiguracji dom1-dom2 oraz dom1-dom3. A jak Ty byś to poprowadził?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...