Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja TV, SAT i LAN


Gość eciver

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 253
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gdyby kiedyś do drzwi zapukała do Ciebie kablówka lub inny usługodawca mediów lokalnych przewodowych.

 

Myślę, że szanse na jakiekolwiek media dostarczane wprost do domów jednorodzinnych kablem LAN bądź koncentrykiem są tak nikłe, że spokojnie sobie można takie instalacje "do płota" darować.

Co innegoo miedziana para telefoniczna na ewentualną linię ADSL.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Skorzystam z faktu, że taki temat istnieje i zadam dla mnie zasadnicze pytanie, a dla Was doświadczonych w instalacjach RTV/SAT i LAN pewnie banalne: czy koncentryk oraz skrętkę należy kłaść na ścianach w jakimś korytku, czy też peszlu, wkuwając osłonę w ścianę, czy przewody można spokojnie kłaść na ścianę bez żadnej osłony, bez obawy o późniejszą jakość sygnału i uszkodzenie kabla?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kłaść bez żadnych osłon. Co do uszkodzeń - tynk sam z siebie nic nie uszkodzi, ale jeśli tynkarze będą z tych, co to odstające przewody dobijają młotkiem, to oczywiście ani koncentryk ani skrętka tego nie przeżyją, więc warto dopilnować.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że szanse na jakiekolwiek media dostarczane wprost do domów jednorodzinnych kablem LAN bądź koncentrykiem są tak nikłe, że spokojnie sobie można takie instalacje "do płota" darować.

Co innegoo miedziana para telefoniczna na ewentualną linię ADSL.

 

J.

Wszystko zależy od lokalizacji i potrzeb zleceniodawcy. Ja osobiście w 50% inwestycji "do płota" nie daję skrętki a 5x4x0,5mm2 żelowany. Wykorzystywany jest do domofonu/wideofonu, podłączeń dodatkowych do napędu bramy wjazdowej czy elektrozamku przy furtce w funkcji NO dla systemów alarmowych.

Pozostałe żyłki są do innych bliżej nieokreślonych zadań. Tych zadań nie chcę teraz wymieniać bo będziecie się śmiać, że jest to jeszcze nie realne i tylko w sferze sf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak zapytam jeszcze z innej beczki:

 

* jaki przewód puścić od odkurzacza centralnego do poszczególnych gniazdek?

* jaki przewód od rekuperatora do sterownika?

* jaki przewód od pieca na ekogroszek z podajnikiem do ew. sterownika pokojowego w holu?

 

:-)

Do odkurzacza niektórzy producenci zalecają swoje przewody 2x0,8mm2 ale ja stosuję 2x1mm2. Wszystkie łączenia przewodów dopuszczam tylko w miejscu gniazd.

Do rekuperatora to zależy jaki będzie sterownik. W wielu przypadkach wystarcz 2x0,5mm ale lepszym rozwiązaniem jest położenie nawet 6x0,5mm2. Proszę tego nie brać za wyrocznie bo każdy producent ma inne wytyczne np. tak jak w przypadku OC 2x0,8mm2.

Do piece to zależy z jakiego miejsca i do czego. Przewodów jest całe mnóstwo i w różne miejsca (jak również różne przekroje). Wszytsko zależy od tego co hydraulik zamontuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy koncentryk oraz skrętkę należy kłaść na ścianach w jakimś korytku, czy też peszlu, wkuwając osłonę w ścianę, czy przewody można spokojnie kłaść na ścianę bez żadnej osłony, bez obawy o późniejszą jakość sygnału i uszkodzenie kabla? ...

Uszkodzenia przewodu przez tynkarzy to całkowicie nie dopuszczam. Jeżeli elektrycy dobrze położyli przewody to tynkarze nie mają prawa dobijać, a już tym bardziej młotkami, przewodów. Jeżeli tynkarze stwierdzają że przewody są położone niechlujnie i odstają tak, że uniemożliwiają prawidłowe wytynkowanie ściany to powinni poinformować zleceniodawcę, który to wzywa elektryków do poprawek. Przy dobrych ekipach taka sytuacja nigdy nie nastąpi.

Uszkodzenie przewodów po wytynkowaniu dotyczą po równo wszystkie i to bez znaczenia czy są to sygnałowe czy zasilające. W jaki sposób Tylko przez przewiercenie ale by tego się ustrzec należy wykonać zdjęcia wszystkich instalacji.

Uszkodzenia przewodów z innych przyczyn są już tak rzadko (ale są), że można je pominąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od lokalizacji i potrzeb zleceniodawcy. Ja osobiście w 50% inwestycji "do płota" nie daję skrętki a 5x4x0,5mm2 żelowany. Wykorzystywany jest do

 

Anienie, to inna sprawa, taki przewód to obowiązek. Tylko, jak piszesz, on będzie do mnóstwa rzeczy, natomiast z całą pewnością nie będzie tamtędy podłączony ethernet. Choćby dlatego, że żaden dostawca internetu w ten sposób go nie dostarcza.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich moj pierwszy post na tym zacnym forum mam pytania odnosnie instalacji rtv , lan itp w domu, otóż czy np

* jak pociągnę po 2 koncentryki i skrętki w jednej bruździe do każdego pokoju to czy nie będą miały na siebie wpływu czy nie będzie jakiś zakłóceń?

*kable do kina domowego satelitów mogę sobie "zatopic " w posadzce?

*jakie rodzaje przewodów do alarmu i i jego czujników przy okach ,drzwiach?

*jak to wszystko uziemić? bo planuje zrobić to na zasadzie ze wszystkie kable schodzą się do jednego miejsca

*czy w ścianie użyć mogę kabla koncentryka firmy jakiejś nieznanej czy lepiej zainwestować w coś lepszego bo na dworze daje oczywiście żelowany?

*jak głęboko kuć bruzdy na kable, bo tynk juz jest niestety ?

* co Jeszce można puścić w scianie posadzce by potem nie szpeciło mieszkania, co jeszcze można podłączyć, co poradzilibyście koledzy ???

jakby mi coś wpadło do głowy Jeszce to nie omieszkam zapytać pozdrawiam i dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*jak to wszystko uziemić? bo planuje zrobić to na zasadzie ze wszystkie kable schodzą się do jednego miejsca

*czy w ścianie użyć mogę kabla koncentryka firmy jakiejś nieznanej czy lepiej zainwestować w coś lepszego bo na dworze daje oczywiście żelowany?

*jak głęboko kuć bruzdy na kable, bo tynk juz jest niestety ?

* co Jeszce można puścić w scianie posadzce by potem nie szpeciło mieszkania, co jeszcze można podłączyć, co poradzilibyście koledzy ???

jakby mi coś wpadło do głowy Jeszce to nie omieszkam zapytać pozdrawiam i dziękuje

 

Jak to masz tynki na nie masz jeszcze instalacji elektrycznej i TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę jeszcze o wyjaśnienie:

czym różnią się wejścia w multiswitchu 13-18V oraz 0-22kHz , w które powinienem podłączyć moje dwa kable ?

powstanie coś takiego:

http://www.dipol.com.pl/odbior_platformy_cyfrowej_w_calym_domu_za_pomoca_jednej_karty_abonenckiej_schemat120.htm +LAN\WAN +CCTV - ale z tym sobie poradzę, nie znam się na tv :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...