Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja TV, SAT i LAN


Gość eciver

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 253
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no zgoda, ale jeżeli chce N-kę w jednym pokoju to niezbędna wydają się 2 przewody..jeżeli zaś w większej lizbie pomieszczeń to trzeba tych przewodów więcej...

przecież nie po to ludzi mają np 2xquad na maszcie, żeby odbierać z 8 różnych satelit, bo w zasadzie użyteczne są 2 - Hotbird i Astra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... * jak pociągnę po 2 koncentryki i skrętki w jednej bruździe do każdego pokoju to czy nie będą miały na siebie wpływu czy nie będzie jakiś zakłóceń? ...

W dziale "elektryczność" wielokrotnie było to poruszane i w tzw. "mieszkaniówce" nie musisz się tego obawiać.

 

... *kable do kina domowego satelitów mogę sobie "zatopic " w posadzce?...

Możesz ale może warto byłoby się zastanowić nad specjalnymi listwami/ korytkami przypodłogowymi w których zmieścisz sporą ilość przewodów a ponadto można od razu do nich montować wszelkie gniazda. Firm oferujących takie rozwiązania jest sporo od chociażby Hager, Eaton, Legrand.

 

...*jakie rodzaje przewodów do alarmu i i jego czujników przy okach ,drzwiach?...

4x0,5 i 6x0,5 mm2

 

...*jak to wszystko uziemić? bo planuje zrobić to na zasadzie ze wszystkie kable schodzą się do jednego miejsca...

Wszystko zależy od lokalizacji mieszkanka i rodzaju zasilania z ZE.

 

... *czy w ścianie użyć mogę kabla koncentryka firmy jakiejś nieznanej czy lepiej zainwestować w coś lepszego bo na dworze daje oczywiście żelowany?...

Dziwne pytanie. Ja uważam, że kto kupuje tanio to kupuje dwa razy.

 

... *jak głęboko kuć bruzdy na kable, bo tynk juz jest niestety ?...

Tak by przykrył to gips - bo chyba nim będzie Ci najłatwiej to wykończyć. Min 0,5 cm.

 

...* co Jeszce można puścić w scianie posadzce by potem nie szpeciło mieszkania, co jeszcze można podłączyć, co poradzilibyście koledzy ???....

Mając wspomniane wyżej korytka zawsze możesz coś dołożyć, np. kupujesz zestaw kina domowego i prowadzisz przewody do kolumn oraz montujesz gniazda głośnikowe bezpośrednio na korytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie lamerskie pytanie :)

jeżeli nie planuję odbioru sygnału z 2 satelitów a jedynie od któregoś z dostawców cyfrowej tv to:

ILE powinno być przygotowanych kabelków od anteny sat do multiswitcha?

 

Dwa - jeżeli planujesz zakup dekodera z dyskiem, jeden - jeżeli dekoder będzie zwykły.

 

Nieprawda. Zawsze 4 przewody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę jeszcze o wyjaśnienie:

czym różnią się wejścia w multiswitchu 13-18V oraz 0-22kHz , w które powinienem podłączyć moje dwa kable ?

powstanie coś takiego:

http://www.dipol.com.pl/odbior_platformy_cyfrowej_w_calym_domu_za_pomoca_jednej_karty_abonenckiej_schemat120.htm +LAN\WAN +CCTV - ale z tym sobie poradzę, nie znam się na tv :)

 

Wejścia są po to by discueq mógł wybrać polaryzację kombinacji jednej z czterech. Jakie to dla Ciebie może jest mało istotne ale na pewno na dwóch przewodach od jednego konwertera Quatro (a taki musisz mieć) nie obejrzysz wszystkich dostępnych kanałów z satelity.

Musisz dołożyć jeszcze 2 przewody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odaro - możesz to uzasadnić? marcin-r planuje jedynie odbiór sygnału np. n-ki.

Tu nie ma co uzasadniać. Jeżeli antena satelitarna ma być podłączona do multiswitcha a dopiero od niego do dowolnej ilości gniazd RTV-SAT to zawsze musi być wielokrotność 4 przewodów dla jednej satelity. Chcesz odbiór z dwóch (np. Astra i Hotbird) to musisz mieć 8 przewodów

http://www.instalgw.pl/images/002.jpg

 

Jeżeli antenę satelitarną podłączasz bezpośrednio do tunera satelitarnego to możesz zastosować jeden lub dwa przewody.

 

W domkach jednorodzinnych nieporozumieniem jest stosowanie instalacji RTV-SAT bez multiswitcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zgoda, ale jeżeli chce N-kę w jednym pokoju to niezbędna wydają się 2 przewody..jeżeli zaś w większej lizbie pomieszczeń to trzeba tych przewodów więcej...

Nieprawda. Wtedy stosuje się multiswitche.

 

... przecież nie po to ludzi mają np 2xquad na maszcie, żeby odbierać z 8 różnych satelit, bo w zasadzie użyteczne są 2 - Hotbird i Astra...

Quad'y nie stosuje się do multiswitchy. Quad umożliwia bezpośrednie podłączenie do tunera SAT.

Do multiswicha stosuje się konwertery Quatro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co uzasadniać. Jeżeli antena satelitarna ma być podłączona do multiswitcha a dopiero od niego do dowolnej ilości gniazd RTV-SAT to zawsze musi być wielokrotność 4 przewodów dla jednej satelity. Chcesz odbiór z dwóch (np. Astra i Hotbird) to musisz mieć 8 przewodów

http://www.instalgw.pl/images/002.jpg

 

Jeżeli antenę satelitarną podłączasz bezpośrednio do tunera satelitarnego to możesz zastosować jeden lub dwa przewody.

 

W domkach jednorodzinnych nieporozumieniem jest stosowanie instalacji RTV-SAT bez multiswitcha.

 

to ja już nic nie wiem :)

jeżeli chce mieć nke/cyfre itp odbiór z dwóch niezależnych dekoderów to przygotować

od anteny do multiswitcha"następującą ilość kabli:

a) 4

b) 8

od switcha do każdego gniazda powinny być 2 ?

i jeszcze jedno:

czy lepiej montować multigniazda (rtv/sat/rj w jednym) czy lepiej 2 oddzielne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałem się spytać o kabel ethernetowy, czyli skrętkę UTP.

Czy powinienem myśleć o wyższej kategorii od 5e? Do tej pory jak czytałem wyższe kategorie kabla były raczej odradzanie - ale raczej nie ze względu na koszt kabla, tylko raczej cen osprzętu, który również musi spełniać wymogi wyższych kat.

Orientuje się ktoś w co lepiej uderzać w dzisiejszych czasach?

 

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Tylko ja staram się wybiegać trochę w przyszłość. To co nam teraz wystarcza, za 5, 10 lat przestaje już wystarczać... Nie wiadomo jak się będzie rozwijać technika, może za 10 lat wszyscy będą kłaść w ścianach światłowody, bo tylko one uciągną średnie zapotrzebowanie domostwa na poziomie 1Tb...? :D A może wymyślą jakąś super WiFi-HiFi i wszyscy zapomną o kładzeniu kabli?

Jak tak sobie rozmyślam, czy jednak nie warto już uderzać w LAN wyższej kategorii, żeby później nie pluć sobie w brodę...:(

 

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie ma sensu. Na 5e spokojnie wyciśniesz gigabit ethernet, a taka przepustowość starczy na dłuuugo. Jeśli zaś kiedyś, prędzej czy później, w końcu jej zabraknie, to przypuszczam, że położone obecnie przewody kategorii siódmej niewiele zmienią.

Chcesz robić przyszłościowo - połóż miedzy newralgicznymi miejscami domu, a jakimś punktem węzłowym w miarę niepogięte peszle oraz obok nich zwyczajną skrętkę 5e. Z czasem wciągniesz sobie w peszel co będziesz chciał, a póki co - skrętka wystarczy na długo.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie ja proponuję 5e zostawić w ścianie obok peszla na stałe, bo zapewne będzie potrzebny zawsze. A peszel pusty, na wypadek, gdyby trzeba było do niego wciągnąć jeszcze światłowód. Jeśli peszel będzie już zajęty, wciągnięcie doń czegoś jeszcze będzie mało nierealne.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy a jakie powinny być przewody do czujek z kontaktronem i do czujek ruchu i ile powinno być tych przewodów ?

macie możne jakiś namiar internetowy na takie zintegrowane gniazda ścienne pod złącze internetowe, koncentryk, tv,telefon itp?

czego uzyc by z robic sobie taka centralke do której schodzą sie wszystkie kable lan,sat, tv czy lepiej kupic cos gotowego jesli tak to co byscie polecili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie ja proponuję 5e zostawić w ścianie obok peszla na stałe, bo zapewne będzie potrzebny zawsze. A peszel pusty, na wypadek, gdyby trzeba było do niego wciągnąć jeszcze światłowód. Jeśli peszel będzie już zajęty, wciągnięcie doń czegoś jeszcze będzie mało nierealne.J.

 

No kurde, to jak ja mam zostawiać puste peszle, żeby w przyszłości sobie w nie coś powciągać nowocześniejszego, to ja już wolę poczekać na bezprzewodowy światłowód albo cuś... :lol2:

 

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...