Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LACHMA HAJDUK lub inne kominki-opinie.


Gość Domatorka

Recommended Posts

Gość Karol N

Tak, wiem.

Natomiast stwierdziłem doświadczalnie, że przysłonięcie rury dolotowej powoduje znaczne ograniczenie intensywności spalania. Jeśli się nie mylę, to te wloty pod spodem dają powietrze tylko na górny nawiew, ale to by trzeba było jeszcze potwierdzić.

 

Myślałem, też aby te wloty trochę przytkać, ale mam wrażenie, że pełnią one rolę jakby dolotów dla bezpieczeństwa. Jak bardzo ograniczy się tlen to będziemy mieli CO. Co prawda powinno iść w komin, ale ...

Z innej strony, dla wszelkiego spokoju kupiłem sobie detektor CO.

 

 

PL

 

Troche glupio, ze te otwory za nozkami pobieraja powietrze do spalania z pomieszczenia. Kombinuje teraz jakby je podlaczyc do powietrza zewnetrznego. Pelnia one potrojna role:

1 . pobieraja powietrze do "omywania" szyby od gory aby sie nie brudzila

2. W Hajduku mowili mi ze chodzi tez o bezbieczenstwo. Calkowicie pozbawienie tlenu rozbujanego kaminka grozi jego srogim kichnieciem (wybuchem holzgasu)

3. wtorne spalanie w gornej czesci komory spalania.

Tak jest mniej wiecej opisane w instrukcjach ale jak jest w praktyce to nalezy sprawdzic.

 

Karol N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PL

W odpowiedzi dla Karola N.

 

Omywanie następuje z dołu i z góry. Z tego co wiem, nawiew z góry jest najbardziej efektywną formą spalania przy polanach ustawionych do pionu opartych o tylną ściankę.

 

Informacja o możliwości wybuchu jest bardzo istotna - nie wiedziałem o tym.

Zastanawiałem się nad taką rzeczą. W moim kominku jest zamontowana turbina o wydajności 600 m3 / h. Oczywiście takiej wydajności nie osiąga. To jest chyba podawane bez instalacji. Natomiast jest wystarczająco silna aby przez kratkę wywiewną na pokój podłączoną bezpośrednio do dystrybutora tak jak i sama turbina, podczas jej pracy zaciągać powietrze.

Być może ma ona też wpływ na możliwość wlatywania powietrza do spalania przez te otwory za nóżkami. Pytanie tylko, które podciśnienie, to od turbiny, czy od ciągu kominowego jest większe. Wydaje mi się na razie, że jednak powietrze za nóżkami wlatuje do spalania.

Spalanie gazu o którym pisałeś można zaobserwować, gry drewno jest rozrzażone, a pod nim płoną żółto - niebieskie płomyki.

 

Jeszcze jedna ob serwacja. Gdy np. podczas wybierania popołu, czyli gdy kominek jest w miarę zimny, otwierałem drzwiczki, to ze szczeliny dolnego nawiewu, wręcz waliło powietrze. Aż się kiedyś zastanawiałem, czy podczas dłuższej nioeobecności szyba mi nie oszronieje. Teraz gdy przysłoniłem kratkę na rurze dolotowej, ten podmuch jest znacznie słabszy. Na oko co najmniej 5 razy.

 

LP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...