Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak dobrze zrobić wentylacje "grawitacyjną" lub wspomaganą mechanicznie


Recommended Posts

Sporo naszukalem sie na tym forum ale jednak nie znalazlem odpowiedzi na moje pytanie. Wybudowalem dom w stanie surowym otwartym i w kominach mam tyle kanałów wentylacyjnych, że wystarczy prawie dla każdego pomieszczenia by wstawić w nim kratkę.

Dom jest typowy bo ma parter, piętro ze skosami i piwnicę.

 

Wiem, ze problemem jest wlot powietrza. Pomyslalem by zrobic cos takiego:

- tansza wersja - w piwnicy w korytarzu wstawic w scianie rure fi 200-250 by przez nia byl wlot powietrza a gdyby to bylo za malo to do tej rury wstawic wentylator, ktory wymuszalby wiekszy naplyw powietrza

- drozsza wersja - zrobic rurowy/zwirowy GWC, do tego wstawic wentylator by zwiekszyc ilosc naplywu powietrza i do domu w lecie wchodziloby ochlodzone powietrze a w zimie lekko ogrzane

 

W kazdym pomieszczeniu musialbym zapewne zamontowac drzwi z kratkami/dziurami by powietrze mialo swobodny przeplyw od piwnicy do kratek w pomieszczeniach.

 

Prosze doradzcie mi czy takie rozwiazania maja wogole sens?

Nie martwie sie stratami ciepla. Zalezy mi jedynie na dobrej wentylacji pomieszczen by nie trzeba bylo ciagle miec rozszczelnionych okien

Edytowane przez treewood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zrobisz kanał wentylacyjny z każdego pokoju, miałoby to szansę zadziałać. Ale jeśli naprawdę zależy Ci na dobrej wentylacji pomieszczeń, zrób wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną.

 

Tu będziesz miał problem z regulowaniem wydajności wentylacji. Straty ciepła to jedno, ale niekomfortowe zimne powietrze płynące po podłodze to drugie.

 

Twoje rozwiązanie niestety zapewnia zimne przeciągi, w przypadku zwyczajnej wentylacji grawitacyjnej, powietrze dociera do pokoju przez nawiewniki albo szpary w oknach, a to oznacza, że zaraz trafia na grzejnik i tam się nagrzewa. Tu nie będzie miało się gdzie nagrzać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Prosze doradzcie mi czy takie rozwiazania maja wogole sens?

 

Myślę, że gdybyś zastosował na tym wlocie płynną regulację ilości wpływającego powietrza, to miałoby to sens. Po pewnym czasie znalazłbyś takie ustawienie, które zapewniłoby optymalny wydatek, który byłby w stanie zapewnić świeże powietrze w domu bez nadmiernego wychłodzenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to ma być wentylacja grawitacyjna to lepiej zastosować kilka nawiewników lub wyciąć uszczelki( na tzw mijankę), w górnej części wszystkich okien.

Nie będzie wtedy jednej dużej strugi zimnego i mocno odczuwalnego powietrza z nawiewu.

Ponadto sprawność wentylacji grawitacyjnej wcale nie zależy od ilości kanałów i kratek wentylacyjnych.

Będziemy mieli tylko większe straty energii, użytej do ogrzewania domu.

Ale generalnie to jednak namawiam na zrobienie wentylacji mechanicznej zrównoważonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Hm... ja zrozumiałam, że Treewood ma pomysł, żeby powietrze nie napływało z zewnątrz, tylko czerpane było z piwnicy lub nawiewane za pomocą wentylatora z gwc, przez co byłoby cieplejsze niż zewnętrzne. Taki typ wentylacji nawiewnej.

 

Sama się zastanawiam nad jakimś rozwiązaniem, które zimą pozwoliłoby mi na nawiew choć trochę cieplejszego powietrza, przynajmniej w pomieszczeniach najbardziej uczęszczanych w ciągu dnia (grzejników nie będzie, więc strumień z nawiewników nie bardzo będzie miał gdzie się ogrzać).

Edytowane przez *milek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...