Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek a wspólny komin z sąsiadem - Pomocy !


tesia2

Recommended Posts

Witam

 

Moja koleżanka mieszka w czteropiętrowym bloku i chcę zamiast naprawiać stary piec kaflowy zbudować kominek, ale jest problem gdyż na tym jednym kominie jest ona i sąsiad. Budynek jest zrobiony w starej technologii, komin nie posiada żadnych rur ocynkowanych. I tutaj mam pytanie czy jak koleżanka chce zrobić kominek to musi kupić dwa wkłady kominowe jeden dla siebie drugi dla sąsiada.? Ile kosztuje taka rura? Zaznaczam, że mieszkania są już własnościowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo koleżanka ma sprawę z głowy

Przepisy a konkretnie „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” nie pozostawiają zbyt wielu wątpliwości

 

(tekst ujednolicony)

Rozdział 4

Instalacje ogrzewcze

§ 132. p 2. Dopuszcza się stosowanie pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach o wysokości do 3 kondygnacji nadziemnych włącznie, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

 

Dawniej było 4 kondygnacje nadziemne, teraz jest 3, a 4 piętra + parter to jest 5 kondygnacji, czyli pozamiatane.

Pisząc o rurach ocynkowanych myślisz o wkładkach stalowych? One nie są ocynkowane tylko ze stali szlachetnej najczęściej 1.4828 to raz. Wkładkę trzeba mieć do czego wstawić to dwa. Do jednej szuflady (tradycyjnego ceglanego komina) dwóch wkładek na pewno nie wstawisz bo niema na nie miejsca. Wkładka ma fi 180 lub 200 mm a typowa szuflada 140 x 270 mm więc nawet jedna typowa nie wejdzie. Są owszem owalne które mieszczą się, ale jedna nie dwie. Jak długo stan jest „zastany” tak długo trwa i nikt się nie czepia, ale nic nowego nie przejdzie.

Edytowane przez G.N.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkt 3 tej samej ustawy mówi:

Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

Budynek niski to:

§ 8. W celu określenia wymagań technicznych i użytkowych wprowadza się następujący podział budynków na grupy wysokości:

1) niskie (N) - do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie,

 

Założyć można, że komin składa się z kilku ciągów. Jeżeli jest jeden wolny to po wprowadzeniu wkładki żaroodpornej i wykonaniu napowietrzenia pomieszczenia teoretycznie można zamontować kominek.

Niemniej ostatnie słowo należy do administratora budynku i miejscowego kominiarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...