Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

piecokominek + reku


aki007

Recommended Posts

Witam, jestem w fazie wyboru okreslonych rozwiazan technicznych i niestety nie posiadam znajomych, ktorzy testuja rozwiazania , ktorymi sie interesuje. mianowicie zamierzam wybudowac dom parterowy okolo 120 m2, bez poddasza uzytkowego. bardzo dobrze go docieplic, tzn 25 cm styro, na sciany + styro na podlogi, ocieplenie zewn i wewn fundamentow itd. Zapotrzebowanie nergetyczne domu dla zastosowanych materialow, okreslam na jakies 4-5 Kw maks.

Wybieram ogrzewanie i czy istnieje mozliwosc ogrzania takiego domu, samym tylko piecokominkiem (wklad kominkowy kilkanascie kW z odzyskiem ciepla ze spalin, spaliny przechodza przez kilka ton szamotu).

Zadaje pytanie przede wszystkim osobom, ktore maja takie rozwiazanie lub czesciowe. Dom bedzie z silki, w srodku sciany wylozone kamieniem i cegla, a wiec duza masa akumulacyjna, czy istnieje mozliwosc ciaglego palenie np, w weekend a pozniej przez tydzien wogole (oczywiscie zaleznie od temperatur). Lub palenie raz na 2-3 dni Nadmienie ze bedzie reku przeciwpradowe i GWC rurowe.

Moglbym wtedy calkowicie zrezygnowac z grzejnikow lub ogrzewania podlogowego, czy to jest wogole mozliwe? Jak to wyglada w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Budowa kominków z masą akumulacyjną jest z jednej strony dość kosztowna, ale z drugiej strony wysoko wydajna. Przy zastosowaniu dobrej klasy pieckominka, poleciłbym na przykład Brunner, dobrych materiałów akumulacyjnych np. Rath, Ortner, jest Pan w stanie ogrzać swój dom za pomocą kominka. Ważny jest jednak projekt kominka, który musi być wykonany na bazie projektu domu lub oględzin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek stawialby mi zdun, wedlug projektow , ktore posiadam. Rozwiazania w stylu Cebud, akubeton, nie wchodza w gre ze wzgledu na koszty, raczej 2-3 palety szamotu i najwyzej na góre obudowy piecokominka lepszy material, zeby cieplo zakumulowane nie uciekalo w komin. Ale jak czesto bym musial palic w takim piecu, Przy temp 6 C w dzien i okolo 0-3 w nocy szwagier pali zwyklym kominkiem wieczorem jeden wsad i rano drugi wsad, nie ma reku , dom ocieplony 15cm styro, zwykle okna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze najkorzystniej jest wziasc sprawdzone , dobrej jakosci materialy, ale niestety te kosztuja jak dla mnie o wiele za duzo... 15.000 - 25.000 zl za takie rozwiazanie z jego zaletami i wadami , wydaje sie dla mnie cena nierozsadna, a taka kwote wolaja "kominkarze". To juz bym chyba wolal, zwykly kominek z ceipla obudowa a do tego, jakis piec na pallet czy ekogroszek. W gre wchodzi tylko szamot i na gorze cos lapszego z normalnym wkladem, nie bron boze jakis z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Szkoda, że wątek "umarł". Ciekawe, czy autorowi udało się zrealizować pomysł? Może się odezwie......

Początek historii coś mi przypomina :D

 

Umarł , bo Aki nie chciał Danielowi dać zarobić :(,

a do tego jeszcze trudne pytania zadawał :D

 

Też bym takiego Brunnerka "pogonił". Sama marża na

takim wkładzie to prawie cena "piecyka"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu, spóbuj pobawić się w proroka. Zaczne wyliczankę, a Ty dokończ (możesz "strzelać)

1.Piecyk ze sterownikami Tatarka jakieś 6000- 6500 -Kokoszka i kol. Batura mają zbliżone ceny(to mi pasuje- cena jest akuratna zważywszy na zalety

2. Ile wyszloby na akumulatorek do tej mojej powierzchni (tylko nie pisz, ze takich malych nie ma :D

3. Ile wyszłoby za obudowę ciepłą- bez marmurów, kształt prosty, myślę o użyciu paru kafli- nie muszą być artystyczne. Podano mi cenę od 10 000 w górę.

Coś takiego jak tu: (rysunek i zdjęcie chyba ze strony kokoszkowej)

model_20c_m2.jpg

 

tech3pic5.jpg

 

DGP jakieś 2000- do 2500 (już wiem, że bez turbinki).

Pozd.

Ś-ś

Ps. Jakie wymiary miałby piecyk z obudową? (muszę to wiedzieć przed wylaniem stopy- coby potem nie musieć dozbrajać dodatkowo

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błonie ;Taki mały kominek jak piec typu hypokaustum , pomysł autorski z przed 4-5 lat , wkład ROMOTOP Dynamic kv 025 F01 ORT. Ortner pierścienie , Hein kafle , kleje i fugi Kammmal . Proszę zwrócić uwagę na proporcje wielkości paleniska o mocy nominalnej 8 kw [ max 12 ] do wielkości ściany z kafli oddającej ciepło . Aby efektywnie łapać ciepło .wytworzone przez wkład,hypokaustum MUSI mieć odpowiednią powierzchnię wymiany/przekazywania . Wkłady Romotop Dynamic seria kv025 opracowano do możliwości zastosowania w obudowach bez wentylacji jak również w "typowym" kominku do DGP .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mińsk : Kominek jak piec , powierzchnia ogrzewanego domu około 140 metrów , emisja ciepła do 4,5 kW na godzinę. Klient miał problem jak poradzić sobie z małym zapotrzebowaniem na energie w domu [ 4,2 kW !!! ] i potrzebą posiadania kominka . Rozwiązaniem był wkład z możliwością zabudowy bez wentylacji przekazujący ciepło w drodze promieniowania do salonu , resztę pracy przy roznoszeniu ciepełka wykonał rekuperator .Wkład Romotop Dynamic kv 025F01 , kanały akumulacyjne szamotowe , kafle Hein . Dom wyposażony w REKUPERATOR + pompa ciepła , hypkaustum przewidziane jako dodatkowe źródło ciepła ... ale w ostatnie dwie zimy pracowało bardzo intensywnie przy grzaniu domu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyleczyłam się już z kominków stalowych i żeliwnych. Mój wkladzik raczej nie będzie pracował 'od święta" . Wybór padł na piecyk ceramiczny.

Qubelku, do tych książek i piecyka zdalby się jeszcze fotel na biegunach.

Nasz (mój i Śmiga) przyjaciel dostał od nas na 40 urodziny filcowe bamboszki do kostek z przyszytymi skrzydełkami i karteczką z życzeniami, aby wciąż udało mu się wzlatywać ponad poziomy :lol2: i nie dał się uwięzić w tych łapciach.

W sumie fotel plus łapcie plus kominek.........brzmi kusząco :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu, spóbuj pobawić się w proroka. Zaczne wyliczankę, a Ty dokończ (możesz "strzelać)

1.Piecyk ze sterownikami Tatarka jakieś 6000- 6500 -Kokoszka i kol. Batura mają zbliżone ceny(to mi pasuje- cena jest akuratna zważywszy na zalety

2. Ile wyszloby na akumulatorek do tej mojej powierzchni (tylko nie pisz, ze takich malych nie ma :D

3. Ile wyszłoby za obudowę ciepłą- bez marmurów, kształt prosty, myślę o użyciu paru kafli- nie muszą być artystyczne. Podano mi cenę od 10 000 w górę.

Coś takiego jak tu: (rysunek i zdjęcie chyba ze strony kokoszkowej)

[ATTACH=CONFIG]47633[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]47634[/ATTACH]

 

DGP jakieś 2000- do 2500 (już wiem, że bez turbinki).

Pozd.

Ś-ś

Ps. Jakie wymiary miałby piecyk z obudową? (muszę to wiedzieć przed wylaniem stopy- coby potem nie musieć dozbrajać dodatkowo

 

Podejdę do interesujących Cię odpowiedzi wieczorkiem,

lub jutro - teraz wyłapałem za mocny "luzik" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ś_ś

 

ad1. Oferta na piecyk jest Ci znana.

ad2. 10 - 14 kanałów Rath - sprawdź w necie.

ad3. Ten rysunek zaczerpnięto z oferty kaflarni MEZ lub KAUFMAN.

Zdjęcie ze strony Batury - kafle Jasba

 

Na takie obudowy 10.000 raczej nie starczy(szwabskie kafle-drogie)

 

Obudowa bez kafli nie powinna kosztować więcej niż 6000 - 7000 .

Do tego parę polskich kafli - 1000 - 2000. Tak z grubsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...