Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

2 w 1 czyli dwa źródła zasilania w jednej instalacji


szkuter

Recommended Posts

Witam,

Jak każdy kto planuje budowę ja również mam dylemat z ogrzewaniem. Jestem świeżakiem więc jeśli taki temat był już poruszany na forum to proszę o przekierowanie.

Oto co wykluło mi się w głowie: ponieważ mam dostęp do gazu to chciałbym ogrzewać tym dom ale myślę również o dodatkowym piecu - który w razie potrzeby lub kaprysów GASPROMU spali mi to co do niego wrzucę.

Czyli jedna instalacja i dwa piece pomiędzy nimi coś typu zaworu który kieruje zasilanie z jednego lub drugiego pieca. Nie myślę oczywiście używać dwóch pieców na raz :)

 

Czy taka instalacja jest logiczna, być może stosowana powszechnie ?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A nie szkoda ci pieniędzy na piec, komin i dodatkowe metry na kotłownie? Zrób sobie ewentualnie zwykły kominek lub kozę. A przede wszystkim zrób dobre ocieplenie to nawet w razie jakiejś przerwy w dostawie gazu będziesz miał kilka dni zanim ci się dom wychłodzi. Najlepszym zapasowym systemem jest właśnie dobre ocieplenie bo wtedy nawet grzanie prądem nie rujnuje budżetu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Dzieki za rade. Tak sobie mysle ze grzanie elektrycznoscia moze nie wiaze sie z wielkimi kosztami w krotkim okrese czasu ale tez potrzeba do tego sprzetu typu - kaloryfery, piec badz cos takiego. Kominek lub koza bedzie w salonie ale myslalem o czyms bardziej....uniwersalnym. Chodzi o to ze planuje wybudowac dom z piwnica, w projekcie jest zaplanowana kotlownia na paliwo stale wiec chcialem to wykorzystac. Ja sobie to wyobrazam tak, ze robie instalacje z piecem gazowym a dodatkowy koszt bedzie zwiazany jedynie z jakims zaworem, 2m rury oraz jednym z najtanszych piecow na paliwo stale.

A moze sie myle?

Jezeli chodzi o koszta to wiadomo ze taka impreza bedzie troche drozsza niz sama instalacja gazowa ale jak kazdy mam swoje priorytety i na pewne sprawy wole wydac wiecej a na inne mniej niz inni. Kwestia wyborow. Tak czy siak decyzji jeszcze nie podjalem i licze na Wasza pomoc i doswiadczenie.

Co do izolacji cieplnej to jak najbardziej tez jest to jednym z moich priorytetow. Marmury, zlote klamki, wymyslne lazienki beda musialy zadomowic sie u kogos innego :D

POzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zastanów się czy chcesz mieć kaloryfery czy niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Ja popieram to drugie i z praktyki wiem że nawet w sypialniach sprawdza się świetnie. Ale to twój wybór.

A teraz z innej bajki. Nie znamy twojego projektu. Nie wiemy czy jest możliwość wybudowania piwnicy bez tej części na kotłownie. Jeżeli jest to pamiętaj że każdy metr piwnicy też kosztuje. Dolicz do tego piec, komin, instalację, robociznę, przyłącze gazowe, kocioł, instalację, robociznę to uzbiera ci się niezła kwota. Moim zdaniem szkoda kasy. Jak możesz to pokaż projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z ogrzewaniem podlogowym tez jest dylemat.... Jezeli chodzi o projekt to na 85% bedzie to: http://www.tooba.pl/projekt-domu-Mikolaj/a,s_pd,idp,8975.html

I od razu zaznaczam ze zagadnienie typu - piwnica czy bez piwnicy byl, jest i ciagle bedzie. Warunki ziemne pozwalaja na to, wiec.... Mysle jednak ze to sa typowe problemy, dlatego spotykamy sie wszyscy na tym forum :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mały dom (sam mam niewiele większy:)) możesz spokojnie zrobić ogrzewany prądem. U mnie za samo przesyłowe za gaz to około 1000zł rocznie a tyle to ja wydaje na ogrzewanie. Jednak musisz zrobić w tym wypadku dom bardzo energooszczędny. Na forum jest kilka osób które ci podpowiedzą jak to zrobić. Ja poszedłem w kierunku standardowego ocieplenia i taniej pompy ciepła. Nie dość że mam bardzo tanie CO to jeszcze bardzo tanie CWU. Jeżeli piwnica jest ci do czegoś niezbędna to buduj, ale jeśli nie będziesz mieć pieca możesz ją wybudować o połowę mniejszą. Za te wszystkie pieniądze na te twoje systemy spokojnie możesz mieć PC. Jednak jak masz blisko gaz i niskie przesyłowe to musisz przeliczyć co ci się bardziej opłaci. Najważniejsze to wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu. Od tego trzeba zacząć. W projekcie masz podane ile wynosi dla tego domu. Jeżeli będziesz zmieniał ocieplenie i np. dawał 3 szybę w oknach (warto) to trzeba to przeliczyć jeszcze raz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama elektryka mowisz...u mnie ten pomysl odpadl w przedbiegach. Musze przemyslec jeszcze raz. Czli sam masz takie rozwiazanie - ile mniej wiecej placisz za ogrzewanie rocznie ? I co dla Ciebie znaczy tania pompa ciepla jesli moge zapytac?

Ech dylematy..mam wrazenie ze i tak nie uda mi sie wszystkiego przewidziec a jak zaoszczedze na jednym to tyle samo zaplace za cos innego.

Tak czy siak dzieki za pomysly i propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz trzy dobre warianty.

1. Gaz, jeśli masz małe przesyłowe

2. Bardzo dobrze ocieplony dom i grzanie prądem + pompa ciepła do CWU (koszt tej pompy to około 4-6tyś.)

3. PC do CO i CWU

Ja mam to trzecie rozwiązanie.

Opiszę dlatego to trzecie.

Koszt PC dla twojego domu to kwota już nawet 25tyś.(ze wszystkim) (kolektor poziomy. Jesli masz małą działkę trzeba by zrobić pionowy a to kosztuje drożej). Do tego najlepiej (choć wcale nie konieczne) zrobić wszędzie ogrzewanie podłogowe. Ja mam dom 133m2. i 3-osobową rodzinę. Za cały rok pompa zużyła mi prądu na 1500zł na CO i CWU. To był mój pierwszy sezon. W tym roku planuję zejść poniżej 1300zł z czego około 300 na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując: zrób wszędzie podłogówkę (jak ja) a będziesz mógł ją zasilać każdym rodzajem kotła lub pompą ciepła. Kocioł możesz zmienić, podłogówki już nie dołożysz. Nie ukrywam że między innymi dlatego zdecydowałem się na 100 % podłogówki, w przyszłości założę pompę ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogę Ci za wiele, ale napiszę co ja bym zrobił. Po pierwsze jak największą część domu w przewymiarowanej wodnej podłogówce (możliwość za 10-15 lat wpięcie PC). jak ceny znormalnieją. Po drugie piec kondensat na GZ. Masz energię dosyć tanio przez całą dobę a nie tylko w II taryfie. Przy okazji załatwiona sprawa CWU. Zero solarów, bo przy GZ to uważam za nieporozumienie, no chyba, że dofinansowanie z 80%, ale tego nie ma. A szkoda. Po trzecie dałbym sobie spokój z piecem na paliwa stałe. Jeden komin już miałbyś do GZ szkoda kasy na extra komin do paliw stałych. Kaprysy Gazpromu? Szybciej odwali naszym górnikom, zresztą im już wiele razy odwalało, a o Gazpromie nie słyszałem. czy uważasz, że stać finansowo Gazprom na zakręcenie gazu dla kaprysu i straty w milionach dolarów. My za gaz płacimy dolarami a nie jak Białoruś chciała pierogami. Ukranina podobnie i to tym niewypłacalnym gospodarkom się odcina gaz. Ile razy w ostatnim 10 leciu strajkowała kolej wożąca węgiel do elektrowni i górnicy a ile było przerw w dostawach gazu? Nie znam przerw w dostawach gazu do odbiorców indywidualnych a protesty na kolei to i pamiętam. PC ? Podobno za kilka lat w Polsce zacznie brakować prądu przez rozwój gospodarczy i pewnie ceny poszybują szybciej do góry, a na atomówkę to raczej się nie zanosi, bo jak politycy mówią to mówią. Po czwarte zrobiłbym kominek (i tu drugi palny komin) z płaszczem wodnym rekreacyjnie i ew. jako zabezpieczenia awarii pieca gazowego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak mały domek kominek z płaszczem? Moim zdaniem to nie ma potrzeby. Mam zwykły i na 133m2 ciepło rozchodzi się bez problemu.

A co do prądu to i tak mamy po Węgrzech najdroższy w europie. Nawet jak mocno zdrożeje to przy moich rachunkach mnie to nie przeraża. Poza tym gaz pewnie też zdrożeje więc ewentualna różnica nie będzie wielka. Przy gazie przeraża mnie przesyłowe. To jest dopiero dramat.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą jak by nie patrzeć to wszystkie nośniki energi drożeją i będą drożeć. Lepiej zainwestować w dobre ocieplenie. Dobre to nie zawsze znaczy, że bardzo grube, ale z jak najmniejszą ilością mostków termicznych. Zobaczcie ile ludzie dzisiaj płacą za tonę ekogroszku a ile płacili jeszcze parę lat temu jak zakładali piece. Przynajmniej przedrostek eko ekonomiczny powinien zniknąć. Olej opałowy jeszcze kilka lat temu był po 70 groszy. Dzisiaj coś ok. 2,85 brutto. Propan jeszcze 7 lat temu ok. 60 groszy, dzisiaj 1,90. Drewno do kominka? Masakra, no i zawsze brak m3 bo kupa rozwalona na pół podwórka. Jak ułożysz to i 50% potrafi brakować. Prąd też od stycznia 2011 ma zdrożeć. Czytałem, że firmy energetyczne żądają zatwierdzenia przez URE nawet 15-30% podwyżek. Na ile zgodzi się urząd regulacji energetyki zobaczymy za kilka tygodni. Pellety też czytam na forum, że strasznie zdrożały jak się upowszechniły. PC osobiście widzę jeszcze dużo wad. Jak by nie patrzeć to ogrzewanie jest największym kosztem utrzymania domu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację. Gaz to kosmiczne "przesyłowe", prąd też ma "za gotowość dostarczenia" , węgiel robota i magazyn, drewno piła, benzyna + drzewutnia, propan amortyzacja zbiornika, OO częste przeglądy pieca, smród w domu lub drogi zbiornik zewnętrzny, PC mechaniczna sprężarka. Tak prawdę mówiąc to wszystkie te tematy przerobiłem osobiście. Bezpośrednie grzanie prądem również. Masakra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...