Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dwa obiegi co, czy robic


mjudu

Recommended Posts

dowiedziałem sie niedawno ze moj piec ma mozliwosc podlaczenia drugiego obiegu co np. do podłogówki na niewelką cenę (płytka- koszt 120zł). Jak to by kosztowało tylko tyle o by było niezle jednym obiegiem zasilac grzejniki a drugim podłogówkę, tym bardziej ze dom jest podzielony na dwie czesci, gora grzejniki dół podłogówka( i choc jeszcze nie grzeje to mam przeczucie ze bedzie problem z niedogrzniem podłogi, a co za tym idzie niedogrzaniem dołu . być może rozwiązało by to moj dylemat gdzie umiescic sterownik pieca co poruszałem w tym temacie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167981-gdzie-umie%C5%9Bci%C4%87-sterownik-i-czy-zak%C5%82ada%C4%87-pogod%C3%B3wk%C4%99&p=4353773#post4353773 a gdzie nie uzyskałem złotego srodka. Chetnie usłyszałbym wypowiedz tych ktorzy juz maja takie rozwiazanie. Pozdrawiam.

 

PS. moj piec to Ariston Genus Premium 24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam serdecznie

jestem od nie dawna posiadaczem kotła genus premium fs i podobnie jak u ciebie na dole mam podłogówkę a góry głownie grzejniki w sypialniach plus podłogówkę w górnej łazience.posiadam tego tego jeszcze clima manger który steruje kotłem.

od 3 tygodni mieszkamy w nowym domku i niestety mam kilka problemów z ogrzewaniem domku:

1.nie wiem czy połozenie sterownika jest odpowiednie,mam go na dole w otwartej jadalni i pojawia sie sytuacja ze zaczyna kocioł grzac, u góry grzejniki robia sie szybko ciepłe a podłogówka jeszcze nie, zdaje sobie sprawe z tego ze on zdecydowanie pozniej zaczyna oddawac ciepłe,i dochodzi do sytuacji ze góra jest juz zimna a doł ciepły, jak ten problem rozwiązać??myślałem o przeniesieniu sterownika do góry

2.jakie ustawienia na kotle zrobić , jak krzywa ustawić??jak temperaturę co i cwu?czy samemu ustawić program czy wybrać jeden z fabrycznych??co z funkcja auto???

nie ukrywam ze decydujac sie na ten piec myślałem ze oszczędnym zużyciu gazu, a jak wczoraj sprawdziłem wychodzi około 20m3 na dobe

3.jak ustawiać pompe do podłogówki i termostatyczny zawór mieszajacy???w tej chwili pompa chodzi na pierwszym biegu a zawór ustawiony na 3

4.czytałem ze jest mozliwosc podłaczenia pomp sterujacych dwa obiegami osobno-tak funkcjaa tez jest w piecu,ale czy warto??

czy ktos spotkał sie z takim problemi??i je rozwiązał,prosze o rady i pomoc bo serwisant ktory odpal piec nie bardzo wiedział co i jak

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

jestem od nie dawna posiadaczem kotła genus premium fs i podobnie jak u ciebie na dole mam podłogówkę a góry głownie grzejniki w sypialniach plus podłogówkę w górnej łazience.posiadam tego tego jeszcze clima manger który steruje kotłem.

od 3 tygodni mieszkamy w nowym domku i niestety mam kilka problemów z ogrzewaniem domku:

1.nie wiem czy połozenie sterownika jest odpowiednie,mam go na dole w otwartej jadalni i pojawia sie sytuacja ze zaczyna kocioł grzac, u góry grzejniki robia sie szybko ciepłe a podłogówka jeszcze nie, zdaje sobie sprawe z tego ze on zdecydowanie pozniej zaczyna oddawac ciepłe,i dochodzi do sytuacji ze góra jest juz zimna a doł ciepły, jak ten problem rozwiązać??myślałem o przeniesieniu sterownika do góry

2.jakie ustawienia na kotle zrobić , jak krzywa ustawić??jak temperaturę co i cwu?czy samemu ustawić program czy wybrać jeden z fabrycznych??co z funkcja auto???

nie ukrywam ze decydujac sie na ten piec myślałem ze oszczędnym zużyciu gazu, a jak wczoraj sprawdziłem wychodzi około 20m3 na dobe

3.jak ustawiać pompe do podłogówki i termostatyczny zawór mieszajacy???w tej chwili pompa chodzi na pierwszym biegu a zawór ustawiony na 3

4.czytałem ze jest mozliwosc podłaczenia pomp sterujacych dwa obiegami osobno-tak funkcjaa tez jest w piecu,ale czy warto??

czy ktos spotkał sie z takim problemi??i je rozwiązał,prosze o rady i pomoc bo serwisant ktory odpal piec nie bardzo wiedział co i jak

 

 

pozdrawiam

 

Witam postaram się rozwiać kilka wątpliwości.

Co do sterownika to jego położenie jest akceptowalne dla parteru co do twojego problemu to najwłaściwszym rozwiązaniem było by zastosowanie innego rozwiązania polegającego na zastosowania 2 termostatów pokojowych innych niż firmowy termostat aristona są to sterowniki eurostera były by one przypięte do zewnętrznego sterownika niezależnego od pieca też eurostera pod nazwą uni 2 który sterował by 2 niezależnymi obiegami za pomocą sterowania 2 pompami i 2 zaworami mieszającymi osobno na podłogówkę osobno na grzejniki na podstawie pogodówki czyli pomiaru temperatury zewnętrznej ale wymaga to przebudowy kotłowni czyli zastosowania sprzęgła hydraulicznego oraz 2 zespołów mieszających z siłownikami każdy z zespołów niezależnie pobiera ciepło z sprzęgła i kieruje je już zmieszane do odpowiedniej temperatury do rozdzielacza czyli osobna nitka z kotłowni do rozdzielacza na parterze i osobna na piętro z tego co piszesz to w tej chwili podłogówkę masz rozwiązaną na rozdzielaczu z pompą pomieszania i zaworem trójdrożnym ręcznym nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie bo w tej chwili to ty robisz za pogodówkę czyli za każdym razem jak się robi cieplej czy zimniej na dworze musisz regulować ręcznie na zaworze trójdrożnym w razie pytań proszę o kontakt na mejla: [email protected] pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

dzieki mariobros za zainteresowanie i odpowiedz.

w ostatnich dniach nawiązałem kontakt z działem technicznym aristona z Krakowa. z rozwiązań jakie zaproponowali wyszło na razie tak ze w domku zrobiło sie chłodnawo i spadł ilość pożeranego gazu.i niestety nie zadowala mnie ta sytuacja, podłogowka jak sie nagrzeje to zaczyna oddawać ciepło,a góra w grzejnikach zimna ponieważ tem.pomieszczenia wzrasta na sterowniku do tego niska temp na wyjsciu CO 40 i lipa,grzejniki letnie.

czy tylko dwa obiegi wchodza w rachube czy jakies inne rozwiazania??jak ustawic zawór mieszający , na jak wartość2,3?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam najlepszych wieści dla ciebie niestety twojego problemu nie rozwiąże się inaczej niż podzielenie instalacji na 2 niezależne obiegi wtedy będzie możliwość niezależnego i precyzyjnego wyregulowania temperatury na podłogówce i na grzejnikach na jednym termostacie tego nie zrobisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...