Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Porownanie kosztow budowy piwnicy a pomieszczen gospodarczych


Recommended Posts

Witam

 

Zacznijmy od poczatku:

Zastanawiam sie nad budowa piwnicy w ktorej bedzie garaz na 2 lub 1 samochod plus 2 motocykle jakis warsztacik pralnia kotlownia( gazowa plus piec na pelet) no i graciarnia na deske surfingowa, narty rowery itp.

Dla mnie wybudowanie piwnicy jest konieczne ze wzgledu na wielkosc dzialki a raczej cen dzialek(m^2 min 500zl).

Dzialka ma byc ok 600-700m dom o powierzchni mieszkalnej ok 120m. Znalazlem projekcik ktory by mi odpowiadal ale ciut za duzy 140m

 

http://lesnezaciszetokar.pl/rzuty/b3/

 

Pewnie znajda sie osoby ktore powiedza na co ci piwnica ale 2 znajomych wybudowalo sie 2 lata temu i do dzisiaj u jednego nie ma miejsca w garazu na auta a u drugiego jedno stoi ale raczej przez to ze jest to zabytek i wyjezdza on z garazu tylko w niedzelne popoludnia jak jest slonecznie :) Pozatym tesc ma piwnice i nie trzyma w niej ziemniakow ani przetworow. W jednym pomieszczeniu silownia, w drugim pralnia z kuchenka do gotowania (bigosu itp) 3 pomieszczenie to garaz w ktorym stoi samochod, motocykl, lodka, i oczywiscie warsztat w 4 kotlownia na gaz i na olej opalowy( kiedys bylo taniej olejem teraz gazem i tak to zostalo)

 

Wracajac do tematu:

Czy moze ktos robil takie porownanie jak w temacie.

Ja powoli zaczynam sie do tego przykladac ale moze ktos juz takie cos zrobil.

Ja chce policzyc koszty jakie dochodza przy wybudowaniu garazu i pomieszczen na poziomie gruntu a w piwnicy.

Przy wybudowaniu na powierzchni gruntu dochodzi dodatkowo powierzchnia dachu, wiezba, dachowki, fundament

Przy budowaniu piwnicy izolacja, koszty wykopow itp.

Przy budowaniu piwnicy oszczedza sie na powierzcni dzialki ktora i tak nie bedzie za duza.

 

Pozdrawiam i czekam na kazde podpowiedzi sugestie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wydatków na piwnicę dodatkowo dochodzi wykop od 1-1,5 tys, czyli do przełknięcia. Izolacja przeciwwilgociowa i w najgorszym wypadku drenaż. Też koszta nie straszne. Trochę droższy materiał bo jednak bloczek betonowy jest droższy w przeliczeniu na m2 niż pustak no i musisz robić strop. Zgadza się ze chudy beton tez byś wylewał jakbyś piwnicy nie robił, ale wówczas nie zbroisz i nie robisz deskowania a to już i jakiś koszt jest. Jak samemu się robi to deskowanie pochłania tylko czas ale jak robi to ekipa to też i pieniądze. Budynek gospodarczy nie musi mieć stropu, ale musi mieć więźbę i pokrycie dachowe. Moim zdaniem może wyjść bardzo podobnie, ale komfort użytkowania piwnicy na pewno będzie większy, po prostu nie musisz po byle młotek lecieć do gospodarczego tylko do piwnicy. Poza tym zostaje Ci te kilka m2 działki na inne rzeczy np altana, trawnik,plac zabaw dla dzieciaka...co cokolwiek, a gospodarczy zawsze możesz jeszcze postawić jakby co.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie zależy to najwięcej od charakterystyki działki, jeśli jest na zboczu, albo jest mała i ma przynajmniej średnie jakościowo grunty- to bez zastanowienia robiłbym piwnice. Sam mam piwnice i już widzę, że była to dobra decyzja. Owszem koszta większe, ale mnie np nie cieszą budynki gospodarcze stojące na posesji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zawsze tylko zastanawiam, czy deska surfingowa, narty, rowery, łopata, taczki i siekiera muszą leżeć na regale w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu, wymurowanym, ogrzewanym, zadaszonym jak reszta domu?

 

Czy nie może stać w nieogrzewanym, drewnianym składziku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zawsze tylko zastanawiam, czy deska surfingowa, narty, rowery, łopata, taczki i siekiera muszą leżeć na regale w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu, wymurowanym, ogrzewanym, zadaszonym jak reszta domu?

 

Czy nie może stać w nieogrzewanym, drewnianym składziku?

 

Owszem ze może ale jak ma się na to miejsce. Jak pisałem m^2 działki u mnie to minimum 500zl wiec chciałbym kupić działkę nie największa (600-700m) to każdy metr na dodatkowa drewutnie gospodarczy zabiera mi miejsce na ogrodzie. Poza tym wole mieć wszystko pod ręką i w zimne wieczory zejść do piwnicy i pomajsterkować przy rowerach, przygotować narty do wyjazdu czy choćby wyremontować silnik od crossa.

Poza tym mam plan wybudować się wykończyć wszystko na ostatni guzik z zewnątrz i wewnątrz i dopiero się wprowadzić. Nie interesuje mnie wprowadzenie się nie do wykończonego domu i podwórka i później jeszcze stawiać drewutnie gospodarcze itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...