Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

problem z wentylacją - skrapla się woda


Recommended Posts

Czy taką rurkę mógłbym wpuścić w szparę pomiędzy cegłami ? nie wiem jak to sie fachowo nazywa. Budynek w starej technologi - Czerwona cegła, 8 cm szpara i podwójna czerwona cegła. Pewnie grzyb murowany, ale co w takim przypadku z tradycyjnymi ceglanymi kanałami wentylacyjnymi ? Przecież tam też następuje skraplanie lekkie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Konto usunięte_12*
Czy taką rurkę mógłbym wpuścić w szparę pomiędzy cegłami ? nie wiem jak to sie fachowo nazywa. Budynek w starej technologi - Czerwona cegła, 8 cm szpara i podwójna czerwona cegła.

Nie bardzo "kumam" o jakiej szparze piszesz(?) Czy masz ścianę dwuwarstwową?

Pewnie grzyb murowany, ale co w takim przypadku z tradycyjnymi ceglanymi kanałami wentylacyjnymi ? Przecież tam też następuje skraplanie lekkie.

Już nieraz tu na Forum pisałem, że skraplanie występuje wszędzie, a w tradycyjnych kanałach wentylacyjnych murowanych po prostu skropliny sobie wsiąkają aby w czasie mniejszej wilgotności - odparować. I tak "w kółko" :D

A grzybowi (jak świat światem) najbardziej szkodzi ....ruch powietrza :)

On lubi bezruch i ciągłą/stałą wilgoć. Oczywiście w kanałach wentylacyjnych mimo to żyje wiele grzybków i bakterii, ale naszym zadaniem jest sprawić, aby ich nie "zaciągać" z powrotem do pomieszczeń (t.zw. "cofka"). Za to wylatywać na zewnątrz sobie mogą "ile dusza zapragnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej szkic obecnej wentylacji.

Tak to zrobiłem jak na focie, rura zakolanowana PCV ocieplona ok rok temu do samego dachu wełną 5 cm, niestety nic to nie dało bo i tak sie skrapla jak skraplało. Rura w pionie nie dotyka ściany, jest całkowicie odizolowana od niej.

Zastanawiam sie czy jak sugerują:

Wywiercić rurkę pod kątem ( żółta kreska) i wpuszczać skroploną wodę między te szpare. Woda do pokoju sie nie dostanie, bo jest tam mały rant wiec jeśli coś sie nagromadzi to i tak spłynie tą zółtą rurką którą wywiercę i szczelnie złącze z obecną wentylacyjną PCV

Teraz pytanie, czy wpadajaca woda tą żółtą rurką oczywiscie w niewielkich ilościach moze przyczynić sie do powstawania grzyba, chociaż wiem, że chłód zabija to dziadostwo.

Went.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

W tradycyjnych murowanych kanałach wentylacyjnych to stały ruch (wypływ) powietrza powoduje wysychanie skroplin. U ciebie takiego ruchu powietrza pomiędzy ścianami nie będzie. Spowoduje to, że na dnie tej szczeliny powstanie prawdziwe "bajoro" - wylęgarnia grzybów i bakterii :(

Gdybyś znalazł sposób na wstawienie tam rurki połączonej z kanalizacją (poprzez mały "syfon"), to byłoby to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam.Problem polega na nie zaizolowanych przewodach wentylacyjnych.Rury PVC mogą być byle zaizolowane termicznie np. wełną na foli aluminiowej.

Para wodna zawarta w powietrzu skrapla się zanim opuści przewody ,stąd kałuże. Oczywiście jak przy każdej wentylacji grawitacyjnej należy pamiętać o nawiewie powietrza inaczej przez wentylację będzie się cofać zimne powietrze i to też jest przyczyną skraplania.Najpewniejszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna najlepiej z odzyskiem ciepła (rekuperatorem) .Więcej na http://www.intebud.pl/wentylacja-z-odzyskiem-ciepla

Edytowane przez intebud
po przeczytaniu odpowiedzi stwierdziłem że należy bardziej nakierować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam, własnie planuje zrobić kanał wentylacyjny w scianie do okapu z płaskiego kanału pcv 220/55 o długości około 4,5m

i zastanawiam się jak rozwiązać problem ze skroplinami ? na samym dole chciałem dać trójnik przelotowy ale nie wiem jak dalej przejść na mała średnice

są jakieś przejścia z rury fi 100 na takie małe średnice ?

duży powstaje tych skroplin ? może wystarczyło by przedłużyć kanał z pól metra i go zaślepić i z czasem by sobie woda odparowywała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...