Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrze


michal.bdg

Recommended Posts

Mogliby chociaz pisac posty reklamowe co kilka dni aby sie nikt nie zorientowal, a nie cala serie na raz ;-)

 

Myslalam nad wykorzystaniem do ogrzewania domu polskiej gruntowej pompy ciepla, ale po przestudiowaniu tematu wybor padl na pompe powietrzne-woda. Bedzie to jedyne zrodlo ciepla i CWU.

 

Mam pytanie - czy jednostka wewnetrzna musi byc zamontowana niedaleko zewnetrznej, czy moze byc po przeciwnej stronie domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dolne zrodlo w postaci kolektora gruntowego jest jednak dodatkowym problemem i wydatkiem, tym bardziej, ze musialabym robic odwierty. Od poczatku wiem, ze dom ocieple dobrze (30 cm styropianu) dlatego mam nadzieje, ze przy malym zapotrzebowaniu pompa da rade. I nie mieszkam nam morzem - Lubelszczyzna - nie jest to najkorzystniejsza lokalizacja.

Jestem na etapie projektu i chcialabym juz na tym etapie wszystko zaplanowac tak jak powinno byc.

 

Co z tym wywiewem z rekuperatora? Ma byc skierowany na pompe? Ciekawe czy to przyniesie jakies korzysci, w koncu pompa pobiera znacznie wiecej powietrza niz wywiewa wentylacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Rekuperator w 150 m domu to ok 350-500 m3/h na max biegu. Rzadko chodzi na maxa. Najczęściej połowa tej wydajności. Powietrzna pompa ciepła to ok. 4000-8000 m3/h. To tylko ok.5% zapotrzebowania. Zysk raczej niewielki. Ja u siebie powietrze odpadowe z rekuperatora wywalam przez garaż wyłączony z ogrzewania pompą ciepła. Zrobiłem to trzy lata temu u siebie i nawet przy -20 stopniach na zewnątrz w garażu mam ok +5 stopni. Gdy mniejszy mróz to ok. +10. Dzięki temu też spada zapotrzebowanie na ciepło dla całego budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ciekawych - realia grzania prądem: Dom parterowy (II strefa klimatyczna w Polsce) 130 m2 + 20m2 garaż w bryle budynku (termostat garażu ustawiony na +5 stopni), ogrzewany kablami grzejnymi w posadzce + 1 grzejnik drabinkowy w łazience, do tego 2 bojlery po 1,5 kW, ściany z BK 36 cm + 10 cm wełny mineralnej, strop ocieplony 20 cm wełny miner., poddasze nieużytkowe, dach nieocieplony. Wentylacja mechaniczna+reku (ale efekty jego działania niezauważalne). Do tego TV 350W, kuchenka elektr. z piekarnikiem (12 kW, ale rzadko korzystamy z pełnej mocy), lodówa 170l (1 agregat), kominek używany rekreacyjnie (tylko zimne weekendowe wieczory). Zużycie prądu na w/w od 10,5 tys.kWh do 15,3 tys kWh. Koszty serwisowania (jak na razie) zerowe (sam sprawdzam jakość połączeń), Koszty inwestycyjne (6 lat temu) 7 tys.zł. Udział prądu "dziennego" (taryfa G12 EnergiaPro) od 38 do 53,6 (ostatnio, bo małe dziecko w domu) %,. Stale mieszkają 2 osoby, w weekendy 3 do 4. Roczne koszty prądu: 2005 - 3683,66 zł., 2006 - 4708,38 zł., 2007 - 4044,07 zł., 2008 - 5224,32 zł., 2009 - 6532,04 zł. Średnia cena 1 kWh wzrosła w tym okresie z 0,2881 zł do 0,4377 zł. Można taniej ? Można, ale komfort - bezcenny...

janu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis mialem przyjemnosc obejrzenia w pracy PCi typu P/P oraz rekuperator. W tym konkretnym przypadku mam na mysli rekuperator, cieplo z powietrza z pomieszczen mieszkalnych sluzy do ogrzania swierzego powietrza, w zwiazku z tym ze nie odzyskuje sie w 100% tego ciepla to ten ubytek ciepla jest dogrzewany pompa ciepla powietrze-powietrze. Roznica pomiedzy typowa PCi PP a opisanym powyzej syst. polega na tym, ze 1wszy mozna sterowac w kazdym pomieszczeniu a drugi daje jednakowa temp na wszystkie pomieszczenia i tu mozna ewentualnie zastosowac dodatkowe klapy i w miare potrzeb je przymykac/otwierac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis mialem przyjemnosc obejrzenia w pracy PCi typu P/P oraz rekuperator. W tym konkretnym przypadku mam na mysli rekuperator, cieplo z powietrza z pomieszczen mieszkalnych sluzy do ogrzania swierzego powietrza, w zwiazku z tym ze nie odzyskuje sie w 100% tego ciepla to ten ubytek ciepla jest dogrzewany pompa ciepla powietrze-powietrze. Roznica pomiedzy typowa PCi PP a opisanym powyzej syst. polega na tym, ze 1wszy mozna sterowac w kazdym pomieszczeniu a drugi daje jednakowa temp na wszystkie pomieszczenia i tu mozna ewentualnie zastosowac dodatkowe klapy i w miare potrzeb je przymykac/otwierac.

U mnie pracuje pompa PCI PP. Z tą różnicą to nie tak do końca, żeby mieć w każdym pomieszczeniu regulowaną temperaturę to za taki system musiałbym dać 2 razy więcej niż dałem. W tej chwili jak chcę gdzieś zmienić temperaturę to zostaje jedynie przysłonić kratkę lub włożyć w kanał jakiś dławik. Ja nie mam rekuperatora ale świerze powietrze jest brane z zewnątrz do kanału powrotnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" U mnie pracuje pompa PCI PP. Z tą różnicą to nie tak do końca, żeby mieć w każdym pomieszczeniu regulowaną temperaturę to za taki system musiałbym dać 2 razy więcej "

 

 

Roznica w dzialaniu pomiedzy opisanymi przeze mnie systemami jest dokladnie taka jak napisalem, co do roznicy w cenie, no coz jak sie chce miec full wypas to trzeba placic.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Ja dzis mialem przyjemnosc obejrzenia w pracy PCi typu P/P oraz rekuperator. W tym konkretnym przypadku mam na mysli rekuperator, cieplo z powietrza z pomieszczen mieszkalnych sluzy do ogrzania swierzego powietrza, w zwiazku z tym ze nie odzyskuje sie w 100% tego ciepla to ten ubytek ciepla jest dogrzewany pompa ciepla powietrze-powietrze. Roznica pomiedzy typowa PCi PP a opisanym powyzej syst. polega na tym, ze 1wszy mozna sterowac w kazdym pomieszczeniu a drugi daje jednakowa temp na wszystkie pomieszczenia i tu mozna ewentualnie zastosowac dodatkowe klapy i w miare potrzeb je przymykac/otwierac.

 

Super,a co ze stratami przez przegrody.

Do pomieszczenia trzeba dostarczyć energię równą stratom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja swoją pompę dzien w dzień poddaję testowi

po swojej nie oczekuje cudów -2,5cop który uzyskuje[porównanie podlicznika i obliczen asolt] mnie ]w zupełności zadowala.

w moim przypadku na grzaniu jeżelibym miał pompę z copem sezonowym 3 zaoszczędziłbym około 100-120 zł na grzaniu.

także dziesiąte po przecinku mnie nie podniecają.

a do siemensa [a na tej marce moja pompa na a się opiera] mam wystarczające zaufanie żeby twierdzić że to solidny produkt/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...