Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrze


michal.bdg

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 63
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

nikt przy zdrowych zmysłach i wiedzący coś na ten temat, nie powinien Ci polecić PCI, gdy istnieje możliwość zastosowania gazu,

ale w przypadku gdy go niema, PCI jest interesującą alternatywą

 

Można się zastanowić ile musiała by kosztować PCi by się bardziej kalkulowała niż gaz. Wiesz, moi rodzice za samo przesyłowe płacą rocznie tyle co ja za CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w cenie kotła kondensacyjnego,

nawet samróbka wychodzi około 8-9 tyś

 

Nie wiem ile teraz kosztują takie dobre kotły ale przy PCi dochodzi jeszcze DZ i to trochę przedraża. Trochę bo nie trzeba robić przyłącza. I teraz tak, skoro dałem za pompę 10tyś i zrobił bym poziome DZ zamiast odwiertów to niewiele więcej wyszła by pompa niż gaz. Dajmy na to 5 tyś. Nie warto? Zrobiłem błąd bo zrobiłem odwierty mając dużą działkę i tu przepłaciłem ale gaz w moim przypadku (200 m do rury) byłby zdecydowanie droższą inwestycją nawet przy tych odwiertach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdanie jak nie ma gazu to lepsza alternatywą jest doprowadzenie domu do zużycia 30 i niżej kWh/m2/rok i grzanie prądem. Inwestycyjnie jest to tańsze niz PC. Ale jak pisałem wyżej, nie każdy sie na to zdecyduje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdanie jak nie ma gazu to lepsza alternatywą jest doprowadzenie domu do zużycia 30 i niżej kWh/m2/rok i grzanie prądem. Inwestycyjnie jest to tańsze niz PC. Ale jak pisałem wyżej, nie każdy sie na to zdecyduje.

 

To prawda bo trzeba być absolutnie pewnym tego co się robi bo czasami może boleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowało mnie parę artykułów i kupiłem dziś miesięcznik "Ładny Dom", znalazłem tam między innymi takie porównanie kosztów przygotowania ciepłej wody.Wzięto pod uwagę szereg elementów między innymi koszty inwestycyjne i trwałość urządzeń- napisano iż owa trwałość wynosi zazwyczaj 15lat. I tak za 1m sześcienny ciepłej wody zapłacimy:

1. 34zł podgrzewanie gruntową pompą ciepła z kolektorem poziomym lub powietrzną pompą ciepła

2. 30zł wielopunktowym podgrzewaczem przepływowym

3. 28zł kotłem na węgiel i termą elektryczną latem

4. 22zł kompaktowym jednofunkcyjnym kotłem kondensacyjnym z zasobnikiem

5 20.45 zł kominkiem z płaszczem wodnym i grzałką elektryczną

6 17zł kotłem na pelety działającym cały rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to porównanie. Powietrzna pompa ciepła do grzania ciepłej wody to dziś wydatek około 6-8 tys. zł. Są też tańsze. Jeśli przyjmiemy, że czteroosobowa rodzina rocznie na podgrzanie wody zużywa 4000 kWh energii to:

-wielopunktowy podgrzewacz elektryczny - 4000 x 0.6 zł/kWh x 15 lat = 36000zł + inwestycja np 500 zł daje kwotę 36500 zł

-powietrna pompa ciepła ( średnioroczne COP = 3 ) - 4000 / 3 x 0.6 zł/kWh x 15 lat = 12000zł + inwestycja 8000 zł daje kwotę 20000 zł

- kocioł na pelety ( przy dzisiejszych cenach 1 kWh = 0,15 zł) - 4000 x 0,15 zł/kWh x 15 lat = 9000zł + inwestycja 8000 zł daje 17000 zł

Pelety faktycznie tańsze ale ogrzewacz elektryczny tańszy od pompy? A może ja się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad trzeba kupowac prad zeby miec go po 25gr? U mnie (brutto) tania i droga taryfa to 41gr i 72gr :-/ Okolice Warszawy.

marcin

 

Dość ciekawe bo okolice Warszawy to zwykle jest ZEWT. A tam ceny są odpowiednio 0,59 zł dzień oraz 0,33 zł noc - ceny brutto. Kto Ci tak drogo dostarcza energię??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość ciekawe bo okolice Warszawy to zwykle jest ZEWT. A tam ceny są odpowiednio 0,59 zł dzień oraz 0,33 zł noc - ceny brutto. Kto Ci tak drogo dostarcza energię??

Nikt ;-)

Ale jak sie jest durniem, i sie dwa razy VAT w obliczeniach zaplikuje, to wychodzi wlasnie 41 i 72 gr :-/

Sorki, odszczekuje. Prad mam oczywiscie po 33 i 59 groszy.

Ledwo co przeszedlem z taryfy budowalnej, i cos zle policzylem.

Sorki za zamieszanie.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...