Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Praktyczny dziennik AgnesK


Recommended Posts

Sprawa dojrzała chyba na tyle, że czas założyć dziennik budowy.

 

Od początku:

 

sierpień 2002

Z wizytą przybyli do nas budujący się znajomi. Chcieliśmy obświętować spłacenie ostatniej raty kredytu na mieszkanie. W trakcie wieczoru tak nas zarazili wizją domu, że stwierdziliśmy, ze właściwie już tak się przyzwyczailiśmy do oszczędzania, że na dobrą sprawę możemy dalej oszczędzać i zobaczyć co z tego wyjdzie.

Zaczęliśmy robić rozpoznanie w okolicy w kwestii działek.

 

Koniec roku 2002

Kryzys. Nie stać nas na działkę. Działka + budowa - nie damy rady. Na działkę chcieliśmy wydać max. 20.000 a tu okazuje się, że trzeba dać min.35.000. I to bez fajerwerków.... Media daleko... Za drogo. Szukamy gotowego domu. Do remontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 527
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • AgnesK

    528

Początek 2003

 

Po obejrzeniu kilku domów stwierdziliśmy, że to jednak studnia bez dna... Taki „używany” dom ma poza tym swoją duszę... ale te dusze oglądanych przez nas domów jakoś nam nie przypadały do gustu. Wtedy też postawiliśmy sobie pytanie, czy pomysł pierwotny jednak nie był lepszy.

Szukamy dalej, ale ponownie działki. „Kto szuka....

 

Najpierw obraliśmy kierunek na Podgórzyn, potem zwróciliśmy się w przeciwną stronę – Karpacz. Wiedzieliśmy jedno – chcemy uciec jak najdalej (no ale bez przesady) z miasta, marzyliśmy o działce z widokiem na góry, takiej około 800m2, z mediami w pobliżu, koniecznie z gazem, no i jak już pisałam w cenie do 20.000. Sami nie wierzyliśmy, ze uda nam się coś takiego znaleźć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzec 2003

 

Do marca odwiedziliśmy juz kilka agencji nieruchomości, czytaliśmy cały czas ogłoszenia, odwiedziliśmy pobliskie urzedy gmin i zjeździliśmy dokładnie okolicę (jako "element napływowy" nie mieliśmy najlepszej wiedzy o regionie w którym mieszkamy, przydała nam się ta lekcja krajoznawstwa :) ).

 

Na początku marca znaleźliśmy ogłoszenie. Jeszcze nie wierzymy - 18 zł/m2. Media w drodze (tylko bez kanalizacji, ta ma być zrobiona w ciągu najbliższych 2-3 lat), 15 km od miasta, dojazd super, mąż 16 min., ja 18 (kobiety jak wiadomo jeżdżą ostrożnie :wink: ....), przystanek autobusowy 150 m od działki. Całe 995m2. 18 tysiecy, bez spadków, cisza, spokój - cud.... cud nad Bobrem.. :lol: ) Widok na Śnieżkę i kilka innych wzniesień (ciągle się uczymy :wink: ). Rozmawialiśmy z właścicielem - przemiły człowiek - aż trudno uwierzyć, że to dzieje się naprawdę. Po sprawdzeniu wszystkiego co możliwe (dzięki nieocenionemu Forum i lekturze Muratora wiedzieliśmy dokładnie do których drzwi zapukać) postanawiamy kopić nasze 995m2 na ziemi :D.

 

Sytuacja przedstawiała się następująco: pan Kaziu (teraz już Kaziu :) ) miał przy swoim domu pole o powierzcjni ok. 5000m2. Podzielił owo pole na 5 działek, przekształcił je na budowlane i postanowił sprzedać. Byliśmy pierwszymi klientami i w związku z tym kupiliśmy naszą działkę po "promocyjnej" cenie, reszta poszła w późniejszym czasie już po 25.000 :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwiecień 2003

Podpisujemy akt notarialny! Działka jest nasza....

 

(Na czerwono będę zaznaczała wszystkie wydatki będą bardziej rzucały się w oczy).

 

18.000 - działka

1.556 - opłaty notarialne

19.556

 

28 - mapa zasadnicza

500 - mapa sytuacyjno-wysokościowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałam napisać, że w tak zwanym międzyczasie wertowaliśmy sumiennie stosy katalogów...

Wiedzieliśmy jedno - projekt musi być maksymalnie prosty, praktyczny i musi mieć to "coś". Trudne zadanie.

Tak owładnieci marzeniem o własnym domu uważaliśmy, że wystarczy nam i 70m2 do szczęścia. Z czasem, po licznych dyskusjach doszliśmy do wniosku, że to jednak za mała powierzchnia i musimy szukać czegoś o wielkości ok. 110-120 m2 +garaż. Dom miał mieć 3 sypialnie i ewentualnie mały pokoik na gabinet, przyzwoite pomieszczenie gospodarcze i dwie łazienki, żadnych balkonów, wykuszy, lukarn, wieżyczek i innych esów-floresów.

 

W lipcu zobaczyłam go... Był cudny... Wiedziałam już, że to ten jedyny, ten albo żaden inny... Przystojny, ujmujący i ... praktyczny do bólu (tym razem to była zdecydowanie zaleta :wink: )

 

Pan Praktyczny jest troszkę większy niż plany zakładały (153 m2 netto) ... ale cóż... rzucił mnie na kolana :wink:

Projekt kupiliśmy w sierpniu, tak więc dokładnie w rok po podjęciu nieśmiałej jeszcze wtedy decyzji o budowie. Z perspektywy czasu uważam, że wybór projektu powinien trwać jak dobra ciąża - co najmniej 9 miesięcy. Dopiero tak długi czas daje szanse na przemyślenie wszystkich aspektów, wszystkich słabych i dobrych stron projektu, a przede wszystkim własnych potrzeb i możliwości.

 

Wydatki związane z projektem:

1390 - projekt D07 (+ 3 mies. prenumeraty Muratora i podręcznik "Szkoła budowania".

1.780 - adaptacja projektu (w tym wszystkie uzgodnienia do pozwolenia na budowę)

 

OTO ON:

Fantastyczny Pan Praktyczny

 

http://http://www.projekty.murator.pl/Panel/pliki/d07-front-300.jpg

 

http://http://www.projekty.murator.pl/Panel/pliki/d07-tyl-300.jpg

 

http://http://www.projekty.murator.pl/Panel/pliki/d07r1.jpg

 

http://http://www.projekty.murator.pl/Panel/pliki/d07r2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kupnie działki przyszedł czas na uzgodnienia w sprawie przyłączy.

Wazunki z ZE otrzymaliśmy po ok 2-3 tygodniach - żadnych problemów, przydział 16 kW. Termin wykonania przyłącza - czerwiec 2004

Gazownia - warunki podobnie po ok. 2-3 tyg. - żadnych problemów. Termin wykonania przyłącza - sierpień 2004.

Woda - warunki także ekspresowo, żadnych problemów.

(Prawie jak w bajce a nie polskiej rzeczywistości a byliśmy przygotowani na najgorsze).

Kanalizacji nie ma jak już pisałąm, ale są plany wykonania jej w roku 2005 (wersja hiper-optymistyczna), 2006 (wersja optymistyczna), 2007 (wersja realistyczna). Ot, polska rzeczywistość. Nikt nic nie wie tak naprawdę.

 

WZ po ok 3 tygodniach w lipcu. Urzędniczki w Urzędzie Gminy .. też jakby nie z polskiej rzeczywistości - uprzejme, pomocne ... ech .. prawie bajka :)

 

Koszta:

1.554 - opłata za przyłącze gazowe

1.552 - opłata za przyłącze elektryczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie nie dokonaliśmy praktycznie żadnych zmian. Połączyliśmy pomieszczenie gospodarcze w jedno, nie będzie drzwi między garażem i domem, doprojektowaliśmy kominek, no i zmieniliśmy ścianę dwuwarstwową na jednowarstwową (zostajemy przy BK).

 

Plan budowy był następujący:

2004 - stan zero

2005 - stan surowy otwarty

2006 - wykończeniówka

 

Ostatnio okazało się jednak, ze z różnych powodów musimy przyspieszyć nieco nasze plany budowlane.

Tak więc plan wygląda w chwili obecnej następująco:

2004 - stan surowy otwarty

2005 - wykończeniówka

 

Przez całe lato i jesień jeździliśmy na działkę i podziwialiśmy ją w niemym zachwycie. Pozwoliliśmy, aby sąsiad wypasał na niej konisie, co pewnego pięknego dnia skończyło się niemal stratowaniem nas przed spłoszone zwierzaki... Rany, ale zmiataliśmy :D Ot, miastowi na wieś chcą się wyprowadzić a qni się boją.... :D

 

 

Nawet boję się napisać w jakiej sumie chcielibyśmy się zmieścić, ale obiecuję, że po zakończeniu budowy powiem, czy się udało (oby) czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok 2004

 

Zaczynamy poszukiwania kierownika budowy, ekipy i podejmujemy decyzję o przyspieszeniu budowy a w związku z tym i o kredycie ( :cry: ).

 

Ale wcześniej powinnam napisać jeszcze o pozwoleniu na budowę!

WZ mieliśmy ważne do 10.XII. Papiery o pozwolenie złożyliśmy ok. 8.XII. Pozwolenie chciano nam wydać już przed Świętami! Kurka, ale my nie chcieliśmy tak szybko!! W Starostwie patrzano na nas jakoś tak dziwnie... Nasza pani architekt wyciągnęła z projektu część sanitarną, w ten sposób powstał "brak w projekcie do uzupełnienia do 10.I.04 :D . Dlaczego tak? Bo mieliśmy nadzieję, że jak wprowadzą ten cholerny Vat, to chociaż będą zwracać 15%,a słyszeliśmy, że ma to dotyczyć jedynie osób, które otrzymały pozwolenie na budowę w roku 2004. (Wiem, że w naszym kraju nie ma nic pewnego, ale na wszelki wypadek woleliśmy się zabezpieczyć). W rezultacie pozwolenie otrzymaliśmy w połowie stycznia 2004. No i znowu poszło jak po maśle :D Nasza pani architekt stwierdziła, że z jej doświadczenia wynika, że jak się chrzani od początku, to tak jest i przez całą budowę, a jak od początku idzie jak po maśle to..... do końca tak (i oby jej słowo ciałem się stało :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styczeń 2004

 

Zaczęły się gorączkowe poszukiwania ekipy. Liczyliśmy od lipca ub. r. na ekipę tych znajomych, którzy zarazili nas chęcią budowania, ale okazało się, że ekipa na koniec nie popisała się, więc postanowiliśmy szukać sami.

 

Pierwsza ekipa polecona przez nasza panią kierownik budowy (a pani kier. bud. polecona przez panią architekt :) - kobieta z dużym doświadczeniem, uczciwa no i pracuje w urzędzie :), chce 2.000 za dwa lata nadzoru, jak na nasz region cena jest naprawdę super), otóż owa ekipa zażyczyła sobie 25.400 za st. sur. otwarty bez ścian działowych :(

 

Druga ekipa - 35.000 :cry:

 

Trzecia ekipa.... 41.000 :cry: :evil: :o

 

Czwarta ekipa - 24.300 (ze ścianami działowymi) :) Ekipa sprawdzona na budowie znajomego i dwóch znajomych tego znajomego, jak najlepsze referencje - bierzemy.

Cóż drożej niż zakładaliśmy, ale skoro są tacy dobrzy, to wolę zaoszczędzić na wykończeniówce, aniżeli na tak ważkim etapie budowy domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jesteśmy już na bieżąco. Umowę z ekipą podpiszemy, gdy dostaniemy decyzję z banku o udzieleniu kredytu. Jutro rzeczoznawca przyniesie mi wycenę, w czwartek odbiorę wypis z ksiąg, zaświadczenie z US.. i już będzie komplet dokumentów do banku. W czwartek udam się do jaskini lwa i będę czekała na decyzję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki anielskiej cierpliwośći Yeyo udało mi się założyć stronę www. Spróbujemy...

Jeśli się powiedzie to powinniście ujrzeć zdjęcie z września 2003, nasza działeczka a na niej nasza najukochańsza glizdeczka :D

 

http://foto.onet.pl/upload/2/16/_297035_n.jpg

 

(oby się udało...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeyo... jaki nauczyciel taki uczeń :wink:

 

Dziś był bardzo zabiegany dzień. Najpierw ZUS, potem US, potem sąd, potem bank... A wczoraj rzeczoznawca (300 zł za wycenę działki...)

 

Kredyt bierzemy w Kredyt Banku. W ub. tygodniu byliśmy tam wspólnie z mężem po wszystkie dokumenty, w ciągu tygodnia udało się skompletować wszystkie papiery, a dziś... cóż...udało się!!!!! :D :D :D

Kredyt zostanie uruchomiony 5 lub 8. marca :D

Zaraz po banku pognałam do hurtowni, żeby zamówić materiały. Zależało mi bardzo, aby odpowiedź z banku dostać jeszcze w lutym, ponieważ dostaliśmy korzystną wycenę materiałów z hurtowni i chciałam, aby te ceny czasem nie wzrosły. A kto to wie, co będzie w marcu?

 

A oto ta oferta:

 

2 kominy systemowe Zapla - 3.700 (rabat 5%)

Teriva - 4.725 (rabat 6%)

Solbet - 1 bloczek 12,90 (startowaliśmy z pułapu 13,80....)

dachówka Euronit - 6.550 (ze wszystkimi dodatkami i folią dachową, rabat 5%na dachówki systemowe, 12% na podstawową, 15% na taśmy i listwy, bez upustu klamry, podesty i folia)

 

Bloczki betonowe na fundamenty już kupione. Myślę, że gdzieś we wrześniu, gdy już będzie stał dom w stanie surowym otwartym zrobię podsumowanie wszystkich kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję zamieścić jeszcze jedno zdjęcie, zrobione tydzień temu przez panią rzeczoznawcę do wyceny działki.

 

http://republika.pl/agneska2004/dzialkaII04.jpg

 

Teraz już umiem je wkleić, więc poprawiam post :D

 

http://foto.onet.pl/upload/31/76/_297034_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani dyrektor na szkoleniu jakowymś była, więc sprawy papierkowe przedłużają się w banku.

Rzeczoznawcy musiałam dopłacić jeszcze 200... Ciekawa jestem, ile nas wyniosą wszystkie wydatki związane z przyznaniem kredytu...

Bodaj w poniedziałek czekają nas rozmowy z wodnikami w sprawie przyłącza.

Czekam cierpiliwie na dalszy rozwój wypadków..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam odpowiedź z banku. Kredyt jest!!!! :D Ino jeszcze dwa papiery muszę dostarczyć (jeden załatwię w poniedziałek, drugi we wtorek) i będzie uruchomiony!!! Jezusie... jaki piękny dzień :D (myśl o ratach itp... odsuwam narazie jak najdalej, narazie ino się cieszę :D )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś został uruchomiony kredyt, prowizja dla banku 0,45%, oprocentowanie zmienne 6,67%.

Wszystkie koszty związane z udzieleniem kredytu (rzeczoznawca, weksle, notariusz, US - podatek, znaczki skarbowe, prowizja dla banku) wyniosły nas 944 zł.

To teraz trza ino czekać na lipiec :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...