Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka grubość ścian piwnicznych?


Pepsipeps

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie jaka powinna być grubość ściany piwnicznej, do połowy lub nawet do 2/3 wysokości zasypanej w gruncie, wysokość piwnicy to 2,30

W projekcie mam 38 cm z bloczka betonowego ale wykonawca sugeruje że 25cm + ocieplenie w zupełności wystarczy.

Ściany nośne będą z Porothermu 25,

Proszę o porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość 24 cm ściany nośnej piwnicy w zupełności wystarczy zwłaszcza pod porotherm, który jest stosunkowo lekkim materiałem ściennym.

Ja u siebie będę stosował pustak betonowy alfa lub bloczek pełny na szerokość właśnie 24 ,na którym będą stały silikaty.

Jeżeli chodzi o napór gruntu na ściany to możnaby było zastosować w ścianie co kilka metrów słupy żelbetowe w celu jej usztywnienia, a napewno należałoby wylać wieniec pod stropem piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak też mówił mi projektant, że przy ścianach 25cm trzeba by robić słupy, ale że to wyjdzie cenowo podobnie jak bloczek na 38cm.

Natomiast wykonawca twierdzi że będzie ok bez słupów, że on już tak robił

Hmm trzeba podjąć jakąś decyzję dobrze że do wiosny zostało jeszcze troszkę czasu :)

Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem bez słupów i z 24 cm bloczka. na tym wieniec w stropie i później ściana za suporeksa 24 cm. Dom stoi i ma się dobrze. Słupy na pewno by ją wzmocniły ale bez przesady tu będą naciski pionowe a nie wypychanie na zewnątrz jak to jest np w ściankach kolankowych. Poza tym te bloczki na pewno będą miały większą wytrzymałość na ściskanie niż beton w słupach przygotowany w betoniarce na budowie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od projektu, i radzę słuchać kierownika budowy w tej kwestii, Jestem wykonawcą i czasem spotykam się ze ścianą 24 czasem 38 wszystko zależy od budynku i nie koniecznie lżejszy materiał=cieńsza ścianą piwnicy. Radzę zrobić słupy ale najlepiej wystawić pręty z fundamentu później dowiązać do nich kosz w słupie i ten kosz połączyć z wieńcem(Dużo pracy ale warte efektu) Słupy najlepiej zalewać razem ze stropem. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W woli wyjasnienia slupy maja wzmocnic sciane na parcie boczne gruntu.

 

U siebie zrobilem tak;

-slupy po wew. stronie scian fundamentowych o gr 24 cm

-pod kazdym slupem w lawie poszerzenie z wystajacym zbrojeniem (tkz. stopa)

-wymiary slupow 20cmx30cm ze zbrojeniem 4x12 polaczone ze zbrojeniem stropu

-beton z gruchy B20 wylewany razem ze stropem monolitycznym

-dodatkowo co druga spoine siatka fi 3 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem jak napisałem wyżej ale wiadomo ze mam tam ściany działowe, załamania niektórych ścian a także klatka schodowa żelbetowa...bez słupów i gwarantuje że grunt tego nie wypchnie

 

Zgadza sie, ja mam slupy tylko na dluzszych prostych odcinkach.

Na 50 mb scian fundamentowych zew. mam 5 slupow.

Edytowane przez Carpenter78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w projekcie 25cm żelbetu, ale chciałem bloczki. I projektant powiedział że trzeba dać 38cm bo występuje parcie gruntu i tak też zostało narysowane.

Brat robił projekt na zamówienie i tez mu wrysowali 38cm, ale kierownik mu powiedział że jak chce to 25cm może dać a on się pod tym podpisze.

Może jest tak bezpieczniej dla architektów bo chronią swoje dupska a to przecież my płacimy za materiały? A może to wynika z obliczeń, nie wiem ?

Przy moim domku 9x11m potrzeba około 1000szt. bloczków więcej. Wewnętrzne nośne są na 25cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak też mówił mi projektant, że przy ścianach 25cm trzeba by robić słupy, ale że to wyjdzie cenowo podobnie jak bloczek na 38cm.

Natomiast wykonawca twierdzi że będzie ok bez słupów, że on już tak robił

Hmm trzeba podjąć jakąś decyzję dobrze że do wiosny zostało jeszcze troszkę czasu :)

Dzięki za odpowiedź

 

pomysl nad zmiana wykonawcy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W woli wyjasnienia slupy maja wzmocnic sciane na parcie boczne gruntu.

 

U siebie zrobilem tak;

-slupy po wew. stronie scian fundamentowych o gr 24 cm

-pod kazdym slupem w lawie poszerzenie z wystajacym zbrojeniem (tkz. stopa)

-wymiary slupow 20cmx30cm ze zbrojeniem 4x12 polaczone ze zbrojeniem stropu

-beton z gruchy B20 wylewany razem ze stropem monolitycznym

-dodatkowo co druga spoine siatka fi 3 mm

 

poprawnie:)

mozna zrobic bez poszerzenia lawy (stopy) bo slup nie jest na obciazenie pionowe w tym wypadku tylko poziome od gruntu

slupy na prostych dlugich odcinkach scian i w naroznikach wewnetrzych(wkleslych)

mozna dac na skrzyzowaniach scian pod katem innym niz prosty(nie trzeba docinac pustakow - latwiej wykonac)

 

co do ceny czy bedzie duzo drozej?otoz nie bedzie, wejdzie troche wiecej stali, deski i tak juz masz, sruby do skrecenia szalunku, gwozdzie

robocizna...no coz...zalezy jaka ekipa i jak sie uwija przy pracy nie powinno byc wiecej niz 100zl za slupa(zbrojenie + deskowanie) a zaleja gratis przy plycie (ok 15minut)

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...