Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Konto bankowe po śmierci właściciela


ewiwa

Recommended Posts

Czy ma ktoś wiedzę na temat postępowania banku w razie wypłaty środków przez pełnomocnika vel. osobę z dostępem internetowym do konta, po śmierci właściciela rachunku, a przed zawiadomieniem o tym banku?

Sytuacja może się sama rozwiązać, gdy konto jest darmowe i nie ma kart, ubezpieczeń i innych dodatków. W regulaminie napisane jest, że przy braku wpłat bodajże przez 6 mies. bank wypowiada umowę. Przysyłają rozwiązanie, konto czyste, brak zobowiązań, zaległych opłat, sprawa prosta.

Gorzej, jak konto płatne z kartami i innymi opcjami. W razie braku wpłat bank będzie monitować o zapłatę naliczanych co miesiąc opłat, powstaną zaległości. A konto może zamknąć tylko właściciel, który przecież zmarł.

Wracam do pytania z tematu. Konto nie jest puste i wypłaty przez internet dokonuje np. żona zmarłego męża posiadająca jego piny i autoryzacje. Mam omalże pewność, że wypłata dokonana w dniu śmierci posiadacza, traktowana jest jako jego własna (lub jeśli był pełnomocnik, to też zgodnie z wolą mocodawcy). Natomiast w przypadku wypłaty po terminie śmierci jest sprawa. Sprawa wynika oczywiście przy okazji zamykania konta z aktem zgonu. Bank sprawdza historię konta. Co bank robi w tej sprawie?

Nic się nie dzieje, a jeśli są spory wśród spadkobierców, to sądzą się między sobą i oni muszą zgłosić roszczenia do środków z konta, itp.

Druga możliwość, że bank zgłasza to gdzieś (gdzie?) i wszczyna się jakieś postępowanie?

Czy są jakieś procedury w prawie bankowym?

ps. Problemu nie rozwiązuje współwłasność (również dziedziczenie, odpowiedzialność itd), ani pełnomocnictwo (brak możliwości zamknięcia konta), ani zapis o wypłacie na wypadek śmierci (bo jest to ograniczone do 20-krotnego przec. wynagrodzenia, a więc może nie objąć całego depozytu).

E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź banku jest taka: Takie działanie jest niezgodne z prawem. Poza tym wymijające odpowiedzi. Nawet jeśli kto dziedziczy, to i tak są jeszcze pozostali spadkobiercy, jeśli nie dzieci, to rodzice (50%). Nikt na miejscu w banku konta nie wyczyści z masy spadkowej bez papiera z sądu. Natomiast co bank robi w sytuacji internetowego wyczyszczenia konta, to właściwie sami nie wiedzą. Miałam nadzieję, że ktoś może coś wie z praktyki na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym właścicielem jest spadkodawca. Czy ktoś może, czy nie może formalnie korzystać to nie ma znaczenia, bo sytuacja polega na tym, że właściciel trzyma wszelkie dokumenty oraz kody dostępu itp nie w banku, czy u notariusza, tylko normalnie w domu np w szufladzie. W miejscu wiadomym dla żony. Żona po śmierci męża wybiera wszystkie pieniądze z bankomatów i zamyka, bądź nie konto z aktem zgonu męża. Po niedługim czasie do banku wybiera się była żona z dziećmi lub dziecko - jako prawni spadkobiercy ich części majątku. Depozyty na kontach są zawsze masą spadkową, z wyłączeniem "dyspozycji śmierci". Bank pokazuje tylko historię konta, z której wynika, że po śmierci wypłacono wszystko. Przecież wypłata kartą, lub zapłata w sklepie jest anonimowa, wystarczy znać pin, a nie być właścicielem.

No właśnie chodzi o to, że jest to prawnie rzecz biorąc zawłaszczenie majątku na szkodę któregoś ze spadkobierców, ale chyba praktycznie nie do udowodnienia. Z jednej strony konto jest wygodne, z drugiej natomiast mogą być problemy jak coś się stanie i czy bank jakoś się włącza w takie sprawy. A co bank robi, jak dostaje informacje o śmierci jednego współwłaściciela, jak szybko blokuje i czy w ogóle połowę środków? Do kont są też pełnomocnictwa, też z kartami. Też łatwo się wypłaca. Jak już się myśli o takich poważnych sprawach, to zwykle w kontekście polis ubezpieczeniowych. A równie poważne są konta, rachunki, fundusze i problemy jakie mogą wyniknąć w sytuacjach ostatecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z regulaminem każdego konta bank nie odpowiada za nieuprawnione wybranie środków z rachunku, w przypadku gdy do wyjęcia środków/zapłacenia w sklepie etc..użyto PIN-ów, kodów, haseł, które powinny być chronione przez właściciela(nawet gdy ten właściciel nie żyje). Bank nie ponosi za to odpowiedzialności - bo dla niego poprawne logowanie, poprawne podawanie haseł i kodów jest podstawą do prawidłowej autoryzacji. Bank w takim przypadku nie staje się stroną nawet gdy ewentualny spadkobierca żąda wyjaśnień dlaczego Bank pozwolił na wypłatę środków.. Odpowiedzialność jest ponoszona tylko wobec ZUS-u, w przypadku gdy ten zwróci się do Banku o zwrot świadczeń (renta, emerytura) wypłaconych przez Zus na rachunek bankowy po śmierci właściciela konta. Bank za to reaguje natychmiastowo gdy zgłosi się do niego śmierć właściciela konta. I nie musi być to akt zgonu-wystarczy telefon. W takim przypadku blokowane są środki na rachunku i Bank czeka na akt zgonu (ale z konta w tym czasie nic wypłacić nie można). Po otrzymaniu aktu zgonu kasowane są wszystkie piny, hasła itp i rozpoczyna się postępowanie. W pierwszej kolejności-na podstawie dostarczonych faktur wypłacane są środki na pokrycie kosztów pogrzebu, potem na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci (o ile została ustanowiona), a dopiero później jest normalne, sądowe postępowanie spadkowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co bank robi, jak dostaje informacje o śmierci jednego współwłaściciela, jak szybko blokuje i czy w ogóle połowę środków? Do kont są też pełnomocnictwa, też z kartami. Też łatwo się wypłaca. Jak już się myśli o takich poważnych sprawach, to zwykle w kontekście polis ubezpieczeniowych. A równie poważne są konta, rachunki, fundusze i problemy jakie mogą wyniknąć w sytuacjach ostatecznych.

 

W przypadku pełnomocnictwa-j.w. - Bank nie ponosi odpowiedzialności w przypadku poprawnej autoryzacji, a konto jest zamykane na podst. aktu zgonu. Przy koncie wspólnym-środki nie są blokowane-w całości są dostępne dla współposiadacza konta. Rachunek co prawda jest zamykany na podstawie aktu zgonu, ale środki przelewa się na rachunek wskazany przez żyjącvego współposiadacza konta. Nie ma wtedy żadnego postępowania spadkowego.

 

a w przypadku zadłużonego rachunku-jest to kwestia postępowania spadkowego (czyli spadkobiercy albo wyrzakąją się całego spadku, albo biorą go z dobrodziejstwem inwentarza;) czyli długami. W przypadku drobnych kwot np. 5-10-15 zł (to zależy od Banku) konto jest zamykane, a dług umarzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
  • 1 year później...

Hej,

 

Słuchajcie wprowadzane są przepisy, które spowodują że pieniądze po babi, cioci nie będa przepadac i będą zwracane spadkobiercom. :)

Info z opisem na stronie http://www.konto-bankowe-24h.pl/ciekawostki-konto-bankowe/pieniadze-po-babci-i-wujku-sa-w-bankach/

I co więcej - to banki beda musiały odnaleźć spadkobierców, a nie tak jak jest teraz, że to spadkobiercy muszą się dopytywać banki czy ich zmarła bliska osoba miała u nich konto czy nie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Z tego, co mi wiadomo, to ustawa w tym brzmieniu nie przeszła i nadal musimy szukać sami na własną rękę kasy po naszych spadkodawcach. . Natomiast na rynku jest firma, która poszukuje na zlecenie rachunków, funduszy etc. Dotyczy spadkobierców, którzy nie wiedzą w jakim banku, w jakim funduszu etc. Zmarła osoba ulokowała środki finansowe. Jakby ktoś był zainteresowany zamieszczam linka do strony tej firmy: https://www.martwekontabankowe.pl/

Może komuś to pomoże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...