Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dodatkowe ocieplenie poddasza ?


Gobelin

Recommended Posts

Witam,

 

Zastanawiam się czy warto zainwestować w dodatkowe ociplenie poddasza. W tej chwili będzie 20cm wełny między krokwiami. Zastanawiam się nad dodaniem kolejnych 10cm i tylko pytanie

 

1) czy trzebaby dodać te 10cm wszędzie (również na skosach) wzdłuż krokwi. (skosy są na całej szerokości pokoju (od 1.6m do 3.5m)

2) czy też wystarczy jak dodam tylko tam gdzie będzie płaski sufit (np na wys 3m)

 

Wolałbym tylko 2) nie chcę obniżać pomieszczenia tam gdzie są skosy.

 

co sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam,

 

Zastanawiam się czy warto zainwestować w dodatkowe ociplenie poddasza. W tej chwili będzie 20cm wełny między krokwiami. Zastanawiam się nad dodaniem kolejnych 10cm i tylko pytanie

 

1) czy trzebaby dodać te 10cm wszędzie (również na skosach) wzdłuż krokwi. (skosy są na całej szerokości pokoju (od 1.6m do 3.5m)

2) czy też wystarczy jak dodam tylko tam gdzie będzie płaski sufit (np na wys 3m)

 

Wolałbym tylko 2) nie chcę obniżać pomieszczenia tam gdzie są skosy.

 

co sądzicie ?

 

witaj

 

Jeżeli chcesz to zrobić zgodnie ze sztuką budowlaną to 20cm miedzy krokwie się daje i 10 cm w poprzek miedzy stelaż i K-G jeśli oczywiście mówimy o zrobieniu poddasza mieszkalnego

Jeżeli nie dasz na skosy to jakiś defekt będzie, ale nie tragiczny.

PS:nie zapominając o wentylacji :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiam się czy warto zainwestować w dodatkowe ociplenie poddasza. W tej chwili będzie 20cm wełny między krokwiami. Zastanawiam się nad dodaniem kolejnych 10cm i tylko pytanie

 

1) czy trzebaby dodać te 10cm wszędzie (również na skosach) wzdłuż krokwi. (skosy są na całej szerokości pokoju (od 1.6m do 3.5m)

2) czy też wystarczy jak dodam tylko tam gdzie będzie płaski sufit (np na wys 3m)

 

Wolałbym tylko 2) nie chcę obniżać pomieszczenia tam gdzie są skosy.

 

co sądzicie ?

 

Zrób wersję między 1 a 2 tzn. w poprzek krokwi daj 5 cm - wystarczy na odizolowanie mostka z krokwi.

 

Warto także docieplić skosy strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trendy na "dziś" to: absolutne minimum - 20cm, optimum - 25cm a jesli chcesz iść w stronę energooszczędności to 30cm i więcej... wybór należy do Ciebie.

 

Można też zamiast "iść" w grubość dać wełnę o lepszych parametrach dzięki czemu nie obniżymy pomieszczeń na poddaszu (skosy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na skosy warto dać więcej. Bo jak się je zabuduje, to trudno dolozyć bez rozbierania poddasza. Na część płaską mozna zawsze dołozyć ponad krokwiami.

Co do grubosci - wyjsciowo miałam 20+15, w tym roku (po 3 latach mieszkania) dołożylismy 15 na stryszek i dopiero mam wrażenie, że jest OK. Żałuję tylko, ze skosów bezboleśnie docieplić już nie mogę ;)

Wełna Isower, zwykła, nie jakaś parametrzasta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skosach masz 20 cm między krokwiami + 15 cm w poprzek poniżej nich i rigipsy na długich wieszakach ?

 

U mnie aż 15 cm poniżej krokwi bardzo zmniejszyłoby "przestrzeń życiową" w pokojach poddasza.

 

Gdybym zastosował np. Top Rock to 20 cm odpowiadałoby około 25 cm aktualnej, a koszty dużo wyższe, więc jedyne co mogłoby być zarówno lepsze jak i rozsądne cenowo to zasypanie skosów poddasza wełną z worków, o bardzo dobrych parametrach a jednocześnie tanią (pod podłogę strychu też byłaby odpowiednia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zamiast "iść" w grubość dać wełnę o lepszych parametrach dzięki czemu nie obniżymy pomieszczeń na poddaszu (skosy).

 

ale nie zastąpisz 25cm wełny "normalnej" 20cm wełny o przedrostku "super" a pośrednie wymiary nie istnieją... ale czy warto walczyć o te całe 5cm wysokości? Czasem tak ale częściej nie.

 

 

(...)więc jedyne co mogłoby być zarówno lepsze jak i rozsądne cenowo to zasypanie skosów poddasza wełną z worków, o bardzo dobrych parametrach a jednocześnie tanią (pod podłogę strychu też byłaby odpowiednia).

 

nie ma wełny workowanej (granulowanej) o "super" parametrach.... jedyne co to możesz iść w inne materiały np. piankę PUR

Edytowane przez Rom-Kon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skosach masz 20 cm między krokwiami + 15 cm w poprzek poniżej nich i rigipsy na długich wieszakach ?

(...)

dla mnie normalne... ostatnio "specjalizuję" się w domach "ciepłych" i 15cm welny na krokwie to już standard ;) w jednym przypadku miałem 20cm na krokwiach!!! A najdrubsza warstwa to 20+15+20cm!!!! trochę przez przypadek ale zawsze!!! ...miało być "tylko" 20+20cm :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wieszaków

20 niedzy krokwie i 15 pod a pod tym na drewnianym ruszcie panele. Czym ten ruszt jest przykrecony - nie wiem, może jednak są jakieś wieszaki ;)

nie wiem, czy mam dom super ciepły, bo bez reku i innych bajerów, ale wiem, ża za ogrzewanie (gaz) placę 1/4 mniej, niż mniej ocpelony wujo obok, więc chyba to działa... A.. i temp w domu mam ustawioną 2 stopnie wyższą, niż on

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie zastąpisz 25cm wełny "normalnej" 20cm wełny o przedrostku "super" a pośrednie wymiary nie istnieją... ale czy warto walczyć o te całe 5cm wysokości? Czasem tak ale częściej nie.

 

nie ma wełny workowanej (granulowanej) o "super" parametrach.... jedyne co to możesz iść w inne materiały np. piankę PUR

 

Faktycznie chodziło o piankę PUR.

 

"... dla mnie normalne... ostatnio "specjalizuję" się w domach "ciepłych" i 15cm welny na krokwie to już standard ..."

 

Gdybym u siebie dołożył 15 cm na krokwie to miałbym albo o 10 cm niższe skosy na poddaszu albo musiałbym podnieść ściankę kolankową, więc u mnie to nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wieszaków

20 niedzy krokwie i 15 pod a pod tym na drewnianym ruszcie panele. Czym ten ruszt jest przykrecony - nie wiem, może jednak są jakieś wieszaki ;)

nie wiem, czy mam dom super ciepły, bo bez reku i innych bajerów, ale wiem, ża za ogrzewanie (gaz) placę 1/4 mniej, niż mniej ocpelony wujo obok, więc chyba to działa... A.. i temp w domu mam ustawioną 2 stopnie wyższą, niż on

 

To bardzo dobre porównanie jeśli wuj ma taki sam dom i różni się tylko ociepleniem skosów.

 

Obawiam się jednak, że są jeszcze inne różnice, bo 25% mniej przy 2 st więcej to bardzo duża różnica (pewnie poza ociepleniem skosów wpływ ma np. ocieplenie skosów strychu, murów itp.).

Podaj szczegóły jakie są różnice w ociepleniu jeśli możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę

skosy ja mam 35 a na prostym 50-dach dwuspadowy, a on 15+10 dach kopertowy (wieksza powierzchnia dachu). ja dachówka, on blacha, oba na folii

sciany ja 15 styro, on 12

pow domów różnią się o garaż (ja nie mam), który i tak nie jest ocieplany

jego dom budowany 3 lata przed moim czyli różnic technoogicznych specjalnie nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER jakie korzyści daje pogrubienie izolacji (wszędzie) i przede wszystkim dbałość o szczególy (mostki) możesz zobaczyć u naszych forumowych kolegów którzy wybudowali już domy upasywnione... 3 ÷ 5litrowe... bardzo ciekawe wyliczenia ile to wydali na ogrzewanie w sezonie zimowym.... a poddasze też ma znaczący wpływ na cały budynek i jest wiele możliwości by coś spieprzyć.... i nie chodzi mi tylko o wizualną stronę czyli pęknięcia na płytach ale np. system Termicznego Odśnieżania Dachu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER jakie korzyści daje pogrubienie izolacji (wszędzie) i przede wszystkim dbałość o szczególy (mostki) możesz zobaczyć u naszych forumowych kolegów którzy wybudowali już domy upasywnione... 3 ÷ 5litrowe... bardzo ciekawe wyliczenia ile to wydali na ogrzewanie w sezonie zimowym.... a poddasze też ma znaczący wpływ na cały budynek i jest wiele możliwości by coś spieprzyć.... i nie chodzi mi tylko o wizualną stronę czyli pęknięcia na płytach ale np. system Termicznego Odśnieżania Dachu ;)

 

 

Dzięki za informacje - podaj mi linki do odpowiednich wątków to chętnie poczytam.

 

System Termicznego Odśnieżania Dachu - dobre :-D

 

Znam to z autopsji, bo pierwszej zimy po dociepleniu skosów w jednym miejscu zsunęła się wełna i fragment dachu zaczął mi się "odśnieżać" :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER dom ciepły, prawie pasywny... 3-5litrowy: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy

 

rekuperator: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KT%C3%93RY-JU%C5%BB-DZIA%C5%81A!!&highlight=coulignon

 

temat z poddasza: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82372-Ocieplam-poddasze-krotkie-pytania...

 

szpachlowanie i spoinowanie poddasza: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126520-Spoinowanie-szpachlowanie-GK-kompendium

 

a tu jest dziennik domku upasywnionego... na poddaszu 2x15cm wełny i podobno brak Systemu Termicznego Odśnieżania Dachu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?121928-Domek-P160-lekko-ulepszony.&p=2747173#post2747173

 

a zeszłej zimy jeden Inwestor z Białołęki chętnie poświęciłby nawet rynny byleby zjechał mu śnieg z dachu!!! Niestety konstrukcja dachu bardzo rozwinieta i brak STOD spowodowały że Inwestor z duszą na ramieniu oczekiwał wiosny... ale dach i poddasze wytrzymały - czego nie może powiedzieć o parterze bo tu mu wszystkie płyty popękały - no cóż 10zł/m2 mniej wzięli... konkurencja mnie wygryzła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o odpowiedz:

 

1) Jak wyliczyc na podstawie projektu ilu litrowy bedzie dom?

 

2) w projekcie mam 20 cm welny na poddaszu a wykonczenie plyta OSB + plyta GK. Chcialabym pozostawic nie wykonczone poddasze na okolo 2 lata (bez OSB i GK) aby "dozbierac" na dodatkawa welne np 15cm i te plyty OSB oraz GK. Pytanie brzmi - jak wyliczyc cene tych dodatkowych 15cm welny oraz OSB i GK? Czy odkryta (nie zakryta plytami OSB) welna - nie bedzie sie sypac? - nie mam zielonego pojecia jak welna jest "przyczepiana" do skosow i stropu...

HELP...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...