Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

cichewicz futura s dual 26 - jakie macie ustawienia?


artecki

Recommended Posts

w sobotę odpaliłem piec na groch. do tej pory paliłem drewnem - strasznie mi się oblepił od sosny ale już widzę że się wypala. no i mam oczywiście nowy deflektor, z tym że nie od cichewicza a kupiony na allegro (z uchwytem w kształcie U, od góry pręty gwintowane i nakrętki z podkładkami coby rusztu się trzymał) - zobaczymy ile wytrzyma, zwłaszcza obawiam się o te podkładki, bo takie mizerne :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 126
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich forumowiczów.

We wrzesniu tego roku stalem sie posiadaczem pieca Buderus dual 26Kw ze sterownikiem EKOMAX 800

Obecnie walcze z nastawami, średnia spalania to ok 30kg/dobę temp w domu 20'C sciany ytong 24 na cienkiej spoinie i styropian 15cm. Poddasze ocieplone 18cm wełny. powierzchnia domu to 160m2 parter i 120m2 poddasze przy grzejnikach zkręconych na 1 ( ok17'C)

Pracuje w exelu nad statystyką spalania tego cuda, dodam ze testuje paliwo od różnych dostawców :

jaret ekoret ekoret jaret+ w testach

czasz podawania Praca 9s 7s 10 9 5

Przerwa podawania praca 70s 85s 85 85 40

Przerwa podawania nadzor 23min 30min 30min 30min 30min

wydajność na zasyp 120kg 7dni 5dni 4dni 4dni

śred. Temp. 5 0 -3 -5 -5/-3

 

Deflektor odpadl od uchwytu podczas czyszczenia pieca po 3minesiącach użytkowania, czekam na nowy - reklamacja

Niedoświadczyłem żadnego nagrzewania rączki drzwiczek, a dymilo raz z zasobnika prze niedomknięty zaczep klapy.

 

System chodzi na temp. zad 55'C w obiegu i 40 na CWU podłogówka regulowana przez czyjnik zewnęczny przy -5 okolo 28'C

Krzywa grzewcza 0.3

 

Przy okazji przeglądania innych wątków znalazłem ciekawą tabelke od innego producenta (niepamiętam nazwy) :

 

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez bartolemi
nieczytelny załącznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czasz podawania Praca 9s 7s 10 9 5

Przerwa podawania praca 70s 85s 85 85 40

 

 

w moim piecu ładnie się pali jak stosunek podawania do przestoju ma się około 1 : 4

 

ustawienia w chwili obecnej

 

temp. zadana 50st

cwu 45st

czas podawania 12s

przerwa 40s

przerwa w nadzorze 15min

wentylator 38% (i przymknięty do połowy)

 

w domu mam 25st na parterze (część dzienna) i łazienkach, 23st na piętrze w sypialaniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
w moim piecu ładnie się pali jak stosunek podawania do przestoju ma się około 1 : 4

 

ustawienia w chwili obecnej

 

temp. zadana 50st

cwu 45st

czas podawania 12s

przerwa 40s

przerwa w nadzorze 15min

wentylator 38% (i przymknięty do połowy)

 

w domu mam 25st na parterze (część dzienna) i łazienkach, 23st na piętrze w sypialaniach

 

 

Witam ....

 

Czy w naszym typie kotła istnieje możliwość spalania np. peletu ? Temat zmiany paliwa może nie na teraz ale latem można by pewnie poeksperymentować. Jeżeli byłaby taka możliwość to super - chodzi głównie o sprzątanie kotłowni po spalaniu groszku ;/

 

pozdrawiam ... M.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ....

Czy w naszym typie kotła istnieje możliwość spalania np. peletu ?

 

wg instrukcji to nie istnieje, co prawda w instrukcji jest również napisane że jest zabronione palenie węglem brunatnym a takim właśnie teraz palę i nie widzę żeby coś się działo (że niby zasyfia się i zapycha wymiennik).

 

piece na pellet mają inną budowę ślimaka a obecne wyposażone są w system gaszący, w razie jak by żar się cofnął.

natomiast takie uniwersalne piece, na miał, eko, pellet, zrębki to mają podajniki tłokowe.

 

no i te tłokowe są całkiem fajne, zastanawiam się czy jak coś nawali w moim podajniku (w sensie silnik), to czy nie dałoby się zastosować tłoka do tego pieca... ale to temat (mam nadzieje) za parę lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
  • 8 years później...

Ja również odgrzewam temat.

 

Wprowadziłem się do domu o następujących parametrach:

Powierzchnia ogrzewana ~170m2

Ściany "trójwarstwówka": porotherm - 10cm styro - porotherm (ściana gruba na ~40-50cm)

Dach nieocieplony

Stropy Kleina ze stalowymi belkami nośnymi

Kiosk i strop na poddaszu docieplone wełną Knauf Ecoroll 5cm

dach dwóch pokoi jest tarasem piętra. Taras jest raczej kiepsko ocieplony.

Okna na parterze 2-szybowe plastikowe.

Okna na piętrze 3-szybowe plastikowe o współczynniku przenikalności cieplnej jakoś 0.9 (nie pamiętam, a dokumenty gdzieś mam zakopane).

 

 

Piec oczywiście Futura S Dual ze sterem Ecomax 800r

Ekogroszek Popularny 24-26MJ

 

temperatury na dworze ~4st w dzień, ~0-2st w nocy

 

Obecne nastawy:

praca 8s

przerwa 68s

moc nadmuchu 32%

nadzór 20min

temperatura zadana 55st

temperatura CWU 45st

obniżenia nocne

21:00-23:00 -> -1st od zadanej

23:00-04:00 -> -2st od zadanej

 

Dzisiejszy pomiar:

czas spędzony w trybie praca: 15:36

czas spędzony w trybie nadzór: 10:10

 

Przybliżone zużycie węgla na dobę wychodzi około 32kg

 

Ogólnie, jakkolwiek bym nie kombinował z tym piecem, jakiego węgla bym nie używał (przerabiałem też już te bardziej kaloryczne: 27-29MJ), nie mogę zejść ze spalaniem poniżej 30kg. Ba! Samo zejście poniżej 35kg już jest niezłym wyczynem.

 

Pytanie: Czy jest szansa wyżyłować ten piec jeszcze tak, żeby obniżyć spalanie poniżej 30kg, czy to już max możliwości i muszę iść w docieplanie budynku i wymianę pieca na jakiś mniejszy i bardziej odpowiedni na zapotrzebowanie energetyczne mojego budynku?

Edytowane przez norethel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...