Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drugi sterownik temperatury na piętrze.


bary30

Recommended Posts

Witam

Mam problem do rozwiązania. Sterownik Auruton 2005 na dole w otwartym korytarzu. Na górze trzy sypialnie i łazienka. Sprawę mi komplikuje kominek bo szybko osiągam na dole 22 stopnie, a w tym czasie na piętrze jest ok 19 stopni. I przy 22 stopniach sterownik odłącza pompki. Instalacja oparta na zbiorniku buforowym z dwiema wężownicami. Układ otwarty. Do tego kocioł gazowy na górnej wężownicy i solar na dolnej. Cały dół na podłogówce , na górze kaloryfery plus podłoga w łazience. Teraz jak temp spadnie poniżej zadanej na sterowniku włącza on dwie pompki jedna na wyjściu z bufora druga w szafce od podłogówki. Pompki podpięte ze sterownikiem chyba na jakimś przekaźniku (na ścianie puszka do niej przewód 230V z gniazdka, dwa do pompek i cienki do sterownika). Mam taki pomysł żeby na górze dać drugi sterownik który by uruchamiał tylko jedną pompkę na wyjściu z bufora. Jak to zrobić żeby działało ? Czy jest jakiś przekaźnik z dwoma wejściami, tak by włączał z górnego sterownika jedną pompkę, a z dolnego obie ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, a to sterownie radiowe jakoś pomoże w regulacji temp?

 

Problemem jest tu wybranie miejsca reprezentacyjnego do pomiaru temp ( na pewno piętro byłoby lepsze). Najprostsze co się nasuwa, to sterowanie każdej pompy osobnym termostatem. To może pomóc w rozkładzie temperatur, pod warunkiem że układ hydrauliczny na to pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, a to sterownie radiowe jakoś pomoże w regulacji temp?

 

Oczywiście, że tak. W momencie rozpalenia kominka zabierasz czujnik temperatury na górę do sypialni. Kominek nagrzewa dół, głowice termostatyczne na grzejnikach na dole odłączają kaloryfery ponieważ w pomieszczeniu jest ciepło. Piec dalej pracuje dostarczając ciepło ponieważ czujnik masz w miejscu gdzie dodatkowych zysków ciepła brak.

 

 

No tak tylko teraz doczytałem, że brak informacji o termostatach na podłogówce. Pewnie ich nie ma?

Edytowane przez crab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...