Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł ekogroszek i miał - co wybrać?


monika i lukasz

Recommended Posts

Witam,

 

jesteśmy przed decyzją o wyborze kotła.

 

Będziemy palić głównie miałem węglowym i ekogroszkiem. W grę wchodzi tez węgiel typu orzech.

 

Kocioł musi mieć podajnik, który poradzi sobie z miałem. Wiem, że nie wszystkie dają radę. Do tego dodatkowy ruszt do palenia "normalnego" czyli ładowania do pieca łopatą :D

 

W domu nie będzie ogrzewania podłogowego - nie wiem czy to ma jakieś znaczenie przy wyborze.

 

Moc 18-20kW.

 

Zastanawiamy się nad HEF MASTER-M UNI

http://www.hef.com.pl/master_m_uni,2,04.html

 

Ale niewiele wiemy o tej firmie.

 

Chętnie wysłucham opinii forumowiczów, którzy już użytkują swoje piece i są zadowoleni oraz ewentualnych rad co do wyboru kotła.

 

Bede wdzięczna za uwagi.

 

pozdrawiam,

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hef jest znanym producentem kotłów.

 

Miał i groszek spalają palniki obrotowe lub tzw II-ej generacji typu Brucer lub Ekoenergia.

Zaletą obrotowego, (za dobry uważam model PPSM Pancerpol) jest zrywanie spieków paliw miałowych, wadą trochę większa uciążliwośc obsługowa.

Więcej zabawy przy czyszczeniu a szczególnie konserwacji po sezonie.

Trzeba jednak zaznaczyć,że instrukcja jest perfekcyjna z fotkami.

 

Decydując się na podajnik trzeba brać pod uwagę pewne czynności manualne, obsługowe oraz konserwację.

Dbając o palnik w/g jego instrukcji- chodzi jak zegarek.

 

Palniki II-ej generacji, preferuję Ekoenergię ze względu na kilka istotnych z mojego punktu widzenia poprawek.

Brak korony obrotowej upraszcza konserwację, palnik bardzo ładnie radzi sobie z miałami i groszkiem, skonstruowany jest do groszku i miału 0-31,5mm

Palnik wykonany jest całkowicie z żeliwa, tj żeliwny ślimak, korpus, palenisko

Z takim palnikiem polecam m.in Skam-P Premium

 

Nie polecam retort tzw korytowych czy łopatowych czy też tzw samoczyszczących, spalają gorzej, więcej szlaki, można upalić końcówkę ślimaka, jedna duża zaleta to mniejsze ryzyko ścięcia zawleczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jarecki, bardzo precyzyjna odpowiedź :)

 

Możesz powiedzieć jeszcze jak cenowo wychodzi ten kocioł? Ten, który oglądaliśmy Hefa to rząd wielkości 8 000 - 10 000 zł.

 

Widziałam też, że są moce 17kW i 25 kW. Zastanawiam się, któr brac pod uwagę. Dom według projektu ma 149 m2+ 32 m2 garaż. Ale podnieśliśmy ściankę kolankową i zmieniliśmy układ dachu przez co powieżchania użytkowa wzrosła o ok. 50m., czyli teraz dom ma jakieś 200-230 m2. Z tego co kojarzę mówią, że 1kW = 1m2. Czyli chyba raczej powinnam myśleć o tym 25kW...

 

Pozdrawiam,

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz fachowiec od C.O. namówił nas na taki kocioł od Dziubarczyka:

http://www.dziubarczyk.com.pl/index.php?p=oferta02c&l=pl

 

Podobno bardzo dobrze spala miał a eko groszek podobno pali się dobrze w każdym kotle. Nie jestem do końca przekonany o słuszności tego wyboru, kocioł mamy już w kotłowni ale jeszcze nie odpalony - jak pogoda pozwoli to w poniedziałek będzie hulało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz fachowiec od C.O. namówił nas na taki kocioł od Dziubarczyka:

http://www.dziubarczyk.com.pl/index.php?p=oferta02c&l=pl

 

Podobno bardzo dobrze spala miał a eko groszek podobno pali się dobrze w każdym kotle. Nie jestem do końca przekonany o słuszności tego wyboru, kocioł mamy już w kotłowni ale jeszcze nie odpalony - jak pogoda pozwoli to w poniedziałek będzie hulało.

 

Witam, tak się składa że jestem użytkownikiem tego kotła o mocy 25kW, rzeczywiście kocioł super radzi sobie z miałem a ja dodatkowo dosypuje jeszcze owsa. Z ekogroszkiem nie miałem zbyt wiele do czynienia tylko raz na próbę kupiłem worek 50kg - piec poradził sobie bez większych kłopotów i jedynie co zmieniłem w ustawieniach to zmniejszyłem podawanie o 1 sekundę. Nie wiem jaki palnik zasugerował Ci producent, u mnie jest typu PEG z firmy elgomax miał/ekogroszek, nie mam zawleczki tylko zabezpieczenie przeciążeniowe elektroniczne, które wywoła alarm jeśli coś zblokuje ślimak (nastawione na taką moc jaką zrywa zawleczke) Dodatkowo mam możliwość elektrycznego wycofania paliwa. Sterownik RK 2006L2-z firmy PWkey, wg. mnie prosty w obsłudze, z modulacją mocy, obsługa dwóch pomp, likwidacja legionelli, sterowanie zapalarką i reszte klasycznych ustawień jak w innych sterownikach tego typu.

Edytowane przez 0degree
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady bede wszystkie piece sprawdzać.

 

Wiem, że jest tak przy kotłach na paliwa stałe, że są bardzo dobrzy lokalni producenci. I czasem zdarza sie, ze kotły dostepne w Gdańsku są nieosiągalne na ślasku.

 

My budujemy w Mikołów- Bujaków, gdyby to miało jakieś znaczenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...