Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominki bez czarnej szyby


Wojtek R

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I owszem raz na tydzień czyszczę a margod końkretnie napisał sugerując odbiorcy ,że po tym czasie szybę czyści.

a w tym jest dużo racji.

 

ha ha ha no właśnie kawał polega , że się tej szyby nie czyści , kolejny niedowiarek :)

 

polecam str 43 z tego wątku

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103203-kominek-a-czarna-szyba/page43

Edytowane przez Wojtek R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

margod napisał:

"- wysoka temperatura podanego powietrza do spalania"

W innym wątku "mówi się" ,że powietrze nie powinno być podgrzewane.(zimnego jest więcej)

Więc jak jest z tym powietrzem?

W moim kominku powietrze pójdzie przez strych , potem po ścianie w obudowie kominka i tam ma szanse się podgrzać

Wojtek 796 radzi tak:

"Nie powinieneś raczej ogrzewać powietrza w opadającym kanale. Pomijam inne względy. Radziłbym Ci raczej zaizolować ten odcinek."

Jakie jest idealne rozwiązanie?

 

 

Idealne rozwiązanie to mieszkać tam , gdzie nie trzeba grzać, a przy

okazji jeszcze skorpionów i krokodyli nie ma :D

 

Jeśli pociągniesz powietrze z góry w nieizolowanym kanale, to

może się zdarzyć, że stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam racje wojtka :) A niedowiarków to najlepiej zaprosic na tydzień, niech sobie popalą, popatrzą na piekny teatrzyk ognia, naciesza oczy :) a na odchodne to nawet szyby nei będą musieli czyścić, bo i z czego :)

A ak serio to sama mam Spartherm Varia 1V H2O XXL z płaszczem i nie czyszczę szyby :wiggle: bo nie zachodzi tak konieczność :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealne rozwiązanie to mieszkać tam , gdzie nie trzeba grzać, a przy

okazji jeszcze skorpionów i krokodyli nie ma :D

 

Jeśli pociągniesz powietrze z góry w nieizolowanym kanale, to

może się zdarzyć, że stanie.

Eniu u mnie skorpionów nie ma, krokodyli też niet , prawie ideał , ale prawie robi wielką różnicę.

GRZAĆ TRZEBA;)

A jak powietrze nie "stanie" idąc z góry w nieizolowanym kanale to ogrzane będzie lepsze od tego chłodnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu u mnie skorpionów nie ma, krokodyli też niet , prawie ideał , ale prawie robi wielką różnicę.

GRZAĆ TRZEBA;)

A jak powietrze nie "stanie" idąc z góry w nieizolowanym kanale to ogrzane będzie lepsze od tego chłodnego?

 

 

 

Górale mówią, że będzie lepsze. Mówią też, że musi stanąć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie pewnie nie powinienem tu wypowiadać, bo nie mam kominka, tylko kocioł z plaszczem wodnym, masa akumulacyjna, na drewno o mocy coś koło 30 kW, ale za to z szybką!

No i palę w tym smoku brunner ty swinio od prawie 10 lat, szybę czyścić musze tylko wtedy, gdy przez przypadek zrobię tak, jak większość posiadaczy tzw. kominkow robi na codzień, żeby przedłużyć czas palenia w tychże, czyli dostarcze za mało tlenu. Wówczas mam zarozki czarny syf na szybie.

Szczęśliwie, jak tylko wraca powietrze do komory, a płyty szamotu pięknie sie żarzą ( trudne słowo :)), sadza ze szkła pięknie sie wypala i szybka znów jest przezroczysta. Poza tym kominiarz u mnie sie nudzi, a ja zasypiam bez strachu, czy obudze sie rano.

Ale ja nie jestem taki mądry, jak spora liczba autorów, więc pewnie sie mylę...

 

Pozdrawiam wszystkich

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Oczywiście czysta, w porównaniu z tzw. smoluchami, niebo a ziemia i to mimo tego, że rura doprowadzająca powietrze do kominka jest mniejszej średnicy niż 150mm., muszę zaprezentować ją znajomemu, który nie wierzył, że to możliwe i wmawiał mi że czarna szyba to norma, sam ma stary kominek z płaszczem wodnym chyba makrotermu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście czysta, w porównaniu z tzw. smoluchami, niebo a ziemia i to mimo tego, że rura doprowadzająca powietrze do kominka jest mniejszej średnicy niż 150mm., muszę zaprezentować ją znajomemu, który nie wierzył, że to możliwe i wmawiał mi że czarna szyba to norma, sam ma stary kominek z płaszczem wodnym chyba makrotermu.

 

Nie sztuką jest szybę mieć czystą. Sztuką jest mieć maksymalną wydajność grzewczą i szybę czystą;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży wpływ na czystość szyby ma temperatura w palenisku stosując pewne rozwiązania techniczne jak podmnieszanie powrotu wody wracającej na kominek oraz bufor ciepła praktycznie możemy ograniczyć brudzenie szyby w każdym kominku z płaszczem a w niektórych nawet wyeliminować w większości przypadków użytkownicy takich wkładów duszą wkłady na 40 - 50 stopniach płaszcza wodnego bo np mają podłogówkę po całości domu i tu się kłania bufor ciepła lub próbują pozornie zaoszczędzić bo w ich przekonaniu spalą mniej drewna a właśnie przy wysokich temperaturach w płaszczu wodnym żędu nawet 80 stopni najwięcej zyskujemy bo sprawność kominka jest wysoka i właśnie wtedy many największy zysk energetyczny jesteśmy w stanie odebrać najwięcej ciepła z ognia do wody w przeciwieństwie do duszenia na 40 stopniach gdzie grzejemy atmosferę a nie dom Edytowane przez mariobros35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...