Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator BARTOSZ-opinie


Recommended Posts

Witam

 

Mam pytanie do uzytkowników rekuperatorów BARTOSZ. Czy Wam też zamarzają ? Jakie osiągają temperatury nawiewu ? Bo u mnie bartosz zamarza. Panowie z serwisu przyjechali zmienili sterowanie, tak, że teraz przy spadku temperatury do ustawionej wyłacza się wentylator nawiewny, a działa tylko wyciagowy ogrzewając reku. Panowie przyznali, że w związku z powtarzającymi się przypadkami zamarzania specjalnie pojawiła się nowa aplikacja odszraniania wymiennika. Czyli między bajki można włożyć, że ''rekuperatory bartosz jako jedyne na rynku nie zamarzają''. Co do teperatur to przy -17 C i wyciagu z pomieszczeń 18 C (T mierzona tuż przed reku), nawiew był na poziomie +8 C, czyli cieniutko zważywszy foldery reklamowe bartosza.

 

pozdrawiam

 

Bartek W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 294
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nad tym jakie masz temperatury "pracuje" nie sam bartosz ale cała instalacja, przy słabej izolacji kanałów żaden bartosz cudów nie sprawi, bajka o niezamarzaniu dotyczy warunków idealnych, każdy błąd lub niedopatrzenie przy wykonywaniu instalacji od tych warunków go oddala, ale należyte przyłożenie się do roboty i wykonanie z głową skutkuje właśnie jego sprawną pracą

 

jeśli do wymiennika dochodzi od strony domu zbyt mało ciepła bo reszta uciekła przez kanały to najnormalniej sobie zamarznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem temperatura tuż przed bartoszem na wyciagu z pomieszczeń wynosi 18 C. Celowo nie uwzględniłem temperatur w pomieszczeniach, własnie ze wzgledu na straty. A kanały wentylacyjne mam zaizolowane ok 10 cm wełny mineralnej, bo są zlokalizowane na poddaszu nieogrzewanym. Sam wymiennik jest w kotłowni. Sprawnośc temperaturowa samego wymiennika wynosi więc marne 69 % jak wymiennik działa. W tej chwili ;''jedyny rekuperator na polskim rynku, który nie zamarza'' wyłaczyłem z obawy, że zmarzlina, która jest w srodku zaszkodzi lamelom, bo pokryły się w całosci lodem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezbyt to prawidłowo, sterownik nie ma danych o temp.zew. a są mu potrzebne do sterowania bajpasem... temperaturę wewnętrzną mierzy czujnik w sterowniku, masz pomieszane,

 

skąd wiesz że zamarzł a nie co innego?

 

Nie, to nie tak. Aby sprawdzić jaką ma sprawność rekuperator przełozyłem czasowo (na ok. 1 h) czujnik temp. zewnetrznej do komory filtra kanału wyciagowego z pomieszczeń. W ten sposób otrzymałem rzeczywistą temperaturę powietrza nawiewanego do wymiennika ze wszystkich pomieszczeń, gdzie są zamontowane wyciagi. Temperatura odczytywana przez sterownik jest przecież jedynie temperaturą pomieszczenia, gdzie jest zainstalowany sterownik. Nie jest zatem temperaturą całego wyciagu ze wszystkich pomieszczeń. W moim przypadku mam rózne tempeartury (np. w pralni ok.17 C).

 

A by pass mam bez sterowania, tj. jest to ręczna przepustnica na czas zimy zamknięta.

Zaś co do zamarzania -przekonałem się o tym organoleptycznie widząc szron na wymienniku od strony czerpni innego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strefa szronienia jest ruchoma, przesuwa się wzdłuż umownej osi wymiennika (nazwałem umowną bo jest spiralny), im zimniejsze powietrze tym bliżej końca ciepłej strony wymiennika z tym że najwcześniej zamarzać zaczną szczeliny najbliżej środka, zastanawia mnie co tobie zamarza po stronie zimnej bo przecież nie kondensat bo strefa kondensacji jest zawsze po stronie ciepłej, przychodzi mi do głowy jedna myśl i nie bardzo mi się w nią chce wierzyć,

 

sprawdź czy ten twój instalator czasem nie podpiął źle kanały do reku i strumienie lecą współprądowo, zimne powietrze styka się wtedy bezpośrednio z ciepłym i wilgotnym powietrzem z domu więc i sprawność słabą tłumaczy i zamarzanie po zimnej stronie, ale jak mówiłem nie bardzo mi się chce w taki numer wierzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

As instalatorstwa wentylacyjnego (firma KS Instal z Warszawy) na poczatku pomylił się i podłączył czerpnie i wyrzutnie od dołu. Ta usterka została jednak wyeliminowana. Odnośnie Twoich przypuszczeń, to wymiennik nie jest podłaczony współprądowo-z jednej strony na górze jest wlot z czerpni, a dołem wyciag z pomieszczeń, a z drugiej strony na górze wurzut do wyrzutni, a dołem nawiew do pomieszczeń. Czyli tak, jak być powinno: strumienie ciepłe na dole, a na górze zimne. Odnośnie skraplania sie wilgoci na dole po stronie ciepłej, tak rzeczywiście jest, jednak na wyrzutni powietrze nie ma przecież zerowej wilgotności. Ponadto przy niezrównoważonych strumieniach, może nie zachodzić całkowita wymiana. Póki co serwis Bartosza odezwał się i maja przyjechać z anemostatem pomierzyć przepływy i sprawność wymiennika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on ma swoje zalety i wady, zły montaż lub instalacja zniweczą zalety, pozostaną wady...

nie mam nawet jednego grosza w chwaleniu tego kloca, jednak jego zalety zaliczają się do tej kategorii która dla mnie znaczy więcej niż inna, rzeczy idealnych nie ma, są mniej lub bardziej dobre, "dobroć" jest względna, zepsuć można najlepsze urządzenie lub zamontować tak by wadliwie działało, mnie się w wypadku bartosza tfu tfu nie zdarzyło, dlatego chwalę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Ja mam rekuperator Bartosza od 5lat i co roku ten sam problem zamarzanie na wyciągu .Przy temperaturze na zewnątrz do -10 działa ok, przy temperaturze poniżej -10 zamarza zatyka się i wydajność spada.Dodam temperatura wyciągu z domu od +19do +21C.Czyli też nie zamarzanie to tylko reklama BARTOSZA . Dodam że mogę regulować wyciąg i nawiew,zwiększając wyciąg też zamarza na wyciągu .W Bartoszu byłem kilka razy mieli do mnie przyjechać ido tej pory nikt nikogo nie było .REKUPERATOR STOI NA STRYCHU DODATKOWO DOCIEPLONY 10CM WATY ,KANAŁY DOCIEPLONE 15CM.MOŻE KTOŚ NA FORUM KTOŚ POMOŻE , LUB MA TEN SAM PROBLEM.WIEM ŻE Z GWC TO DZIAŁA IDEALNIE MA KOLEGA . NA POCZĄTKU TEŻ MIAŁ PROBLEM MUSIAŁ DODAĆ DODATKOWY SILNIK NA NAWIEWIE.DRUGI RAZ BYM NIE KUPIŁ BARTOSZA .NIE JEST TO ANTYREKLAMA , TYLKO FAKT NA SWOIM PRZYKŁADZIE. Edytowane przez andrumar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam, do tej pory milczałem.

 

kangaxx

A może jednak nie jest to takie cacuszko jak przekonują foldery i Ty ??

Może jednak jest coś na rzeczy, że cały świat nie korzysta z podobnych wymienników ? (tylko nie mów mi o ochronie prawnej patentu)

 

Z tego co pisze bartekw. pocieszające jest to, że serwis Bartosza pomaga w diagnozowaniu problemu i próbuje pomóc. I jest to warte, moim zdaniem, odnotowania.

 

pzdr

 

Przede wszystkim zastanawia bardzo mala ilosc uzytkownikow Bartosza, sadzac po forum. Kurcze moj niepokoj rosnie, w przyszlym tyg. mam instalacje Veny 3 bez GWC.

Zreszta, jak Bartosz zamarza, to jaki nie zamarznie?

 

A moze kupic cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...