Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator BARTOSZ-opinie


Recommended Posts

Mam centralkę Bartosza od 2007 roku. Nie mam problemów z zamarzaniem

bo korzystam też z GWC. Jednak mam inny problem. Wygląda na to, że zatkał się

wymiennik od strony wyciąganego powietrza pomimo regularnej wymiany filtrów.

Sprawdzałem przy odpiętych kanałach - czuć minimalny przepływ powietrza.

Centralka stoi na poddaszu ogrzewanego garażu, temperatura nie spada poniżej 6 st.C.

Czy spotkaliście się z takim problemem ? Może ktoś mył to ustrojstwo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 294
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

klątwa Brzęczkowskiego sprawdziła się.... To on zawsze straszył myciem Bartosza.....

 

Który kanał odpinałeś? Sprawdż najpierw czy nie masz zatkanej kratki na czerpni powietrza. Wymiennik przy regularnej wymianie filtrów raczej się nie zatka.

Tak wygladała siatka wyjeta z mojej czerpni po 2 latatch.

100_0857.jpg

Edytowane przez coulignon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może jednak zamarzł... to się zdarzyć może, zdiagnozowanie jest dość proste ale trzeba się przyłożyć bo samo gapienie nie wystarczy bo trzeba odpiąć wszystkie 4 kanały

1 sprawdź czy oba wentyle kręcą tak samo, prostacki anemometr wystarczy

2 jeśli kręcą tak samo podepnij je do wymiennika i sprawdź dmuchanko przez wymiennik, jeśli oba pomiary są zbliżone to przyczyny szukaj gdzie indziej w instalacji patrz co wypocił coulignon bo ma rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie. Póki co pod Stolycą mrozów dużych niet, więc bartosz dzielnie pracuje. Natomiast parę razy błąd komunikacji zatrzymał mi centralę. Po tym zdarzeniu musiałem zrobić restart i wtedy było już O.K.. Owych błędów komunikacji jest cała masa od czasu zmiany układów scalonych w sterowniku przy Bartoszu i pulpicie do nastaw (nowsza wersja z opcją odmrażania). Na początku błędy komunikacji nie powodowały wyłączenia wentylatorów, więc tego nawet nie zauważłyłem. A pózniej było już po gwarancji. Myślałem, że jest to kwestia połaczenia, że coś z kablami, ale sprawdziłem i wszystko jest dobrze.Co to może być ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

od niedawna użytkuję Bartosza w domu o powierzchni ok 150m2, mam pytanie do Was jakie nastawy macie aby uzyskać największy komfort, jednocześnie bez nadmiernego wentylowania pomieszczeń ? obecnie korzystam z programów czasowych - średnio 30% mocy, dwa razy dziennie mam ustawione przewietrzanie 60% mocy (w sumie 2 godziny).

 

ps. na razie nie miałem problemów z zamarzaniem, sprawność: np przy temp. od -5C do 0C, temp. wewnątrz 20C, nawiew ok 14-15. Minimalny zarejestrowany nawiew 12C (-2C), max. 17C (+4C).

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 5 months później...

Witam po długiej przerwie

 

Od mojego ostatniego postu Bartosz nie zamarzł. Od pewnego czasu chodzi mi jednak po głowie pomysł częściowej recyrkulacji powietrza z kanału wyrzutni do pudła Bartosza, gdzie wchodzi kanał z czerpni. Recurkulacja byłaby częściowa, regulowana ręcznie przepustnicą, uruchamiana w przypadku dużych mrozów. Minusy: zapachy, ale u mnie kapuchy się nie gotuje, więc nie widzę problemu. A ilekroć robię coś przy wurzutni przykrych zapachów nie czuję. Plusy: znacznie wyższa temperatura, niż zewnętrzna, większa wilgotność, czyli to co Bartosz lubi najbardziej, bo zwiększa mu się sprawność. Czekam na krytyczne, lub nie uwagi.

Pozdrawiam

Bartek W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Witam

Ja mam dwie centrale rekuperacji Bartosza od 7 lat i nie widziałem problemu z zamarzaniem,czerpnia bezpośrednia ,mieszkam na wschodzie Polski ,gdzie temperatury zimą sięgaja dużo poniżej minus 20 stopni i nigdy nie miałem nawiewu poniżej zera. Sądzę ,że jak są problemy z wentylacją ,to jest kwestia montażu .Niestety musiałem przerabiać pierwotną instalację,rekuperatory znajdują się w pomieszczeniach ogrzewanych ,ale teraz jest super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...
Dzień dobry, odświeżam wątek, ponieważ szukam opinii o rekuperatorach Bartosza. Instalator zaproponował dwa rozwiązania Bartosza: rekuperator z wymiennikiem spiralnym i wersję z wymiennikiem przeciwprądowym (VENA Optima PRO). Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tym drugim modelem? Cena jest znacznie atrakcyjniejsza niż spiralnego, ale ciężko jest znaleźć o nim opinie. Ktoś? Coś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...