Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator BARTOSZ-opinie


Recommended Posts

Ja wy to ogarniacie - a to czy bypass się otworzył,a to czy wentylatorki chodzą,a to czy czerpnia się nie zapchala,a to czy wyrzutnia drożna,a to czy filtry czyste, a to czy reku nie zamarzl,a to czy się nie leje ,a to czy grzałka działa,a to jakie temp nawiewa i czy aby dobre.Ocipieć można.A ja tylko mniej lub bardziej roszczelnię okienko i już
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 294
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko że z jednym zaczynam się zgadzać coraz bardziej. Kupić reku który największy zysk ma osiągać właśnie zimą, martwić się nastawami, ciśnieniami, zamrażaniami, nagrzewnicami, żeby na końcu wyliczyć, że tęgą zimą reku nie daje rady. I to wszystko za grubą kasę. Coraz bardziej zaczynam się skłaniać ku pozostawieniu swoich dwóch wentyli i GWC w takim stanie jak są teraz, bez dostawiania centrali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że z jednym zaczynam się zgadzać coraz bardziej. Kupić reku który największy zysk ma osiągać właśnie zimą, martwić się nastawami, ciśnieniami, zamrażaniami, nagrzewnicami, żeby na końcu wyliczyć, że tęgą zimą reku nie daje rady. I to wszystko za grubą kasę. Coraz bardziej zaczynam się skłaniać ku pozostawieniu swoich dwóch wentyli i GWC w takim stanie jak są teraz, bez dostawiania centrali.

 

Jeśli miałbym już dwa wentyle I GWC to raczej nie robiłbym reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Filtry tak czy siak trzeba stosować i wymieniać. Ale przy wydajnym GWC jakie udało mi się wykonać, gdzie zimą temperatura nawiewu nie spadła poniżej 5 stopni, zakup reku zaczyna stać pod znakiem zapytania. Ok, sory, to wątek o Bartoszu.

 

Nie wszędzie GWC da się wykonać dlatego reku jest nadal w większości przypadków zasadne. Warto jednak docenić Twoje doświadczenie bo kto może je wykonać może też dokonać wyboru. Wydaje mi się jednak że przy GWC i Bartoszu efektywność jest dużo wyższa niż tylko przy samym GWC. Ja bez GWC po Batroszu mam 12 stopni przy ostatnich mrozach a Bartek stoi na nieocieplonym strychu a gdybym miał też GWC zapewne nawiew byłby o kilka stopni wyższy Wydałem swoje na Bartka ale GWC też nie mało kosztuje. Te dwa systemy razem są drogie, stosowane oddzielnie oczywiście tańsze i tu się zgadzam. Zastosowanie ich razem zapewne się opłaca.

Edytowane przez Darek49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja te +5 miałem gdy na zewnątrz temperatury w lutym już kilkanaście dni były poniżej 20 stopni. Przy styczniowej lekkiej zimie GWC rurowe trzymało dychę. Potem pewnie się wychłodziło. Kilka dni temu przy temp. zewn. +4,5 stopnia miałem znowu dychę, ale rura już pewnie wychłodziła złoże. Koszt mojego GWC przy 48mb rury to dwa lata temu około 2000zł. I teraz się zastanawiam po co pod dom wrzucałem pomarańczową dwusetkę. Śmiało mogłem zejść z kosztów na szarej odmianie. Gdy czytam o trybach rozmrożeniowych w reku i tego kosztach, stratach, nagrzewnicach to GWC rurowe jest chyba najlepszym antidotum na te bolączki. Oczywiście przy sprzyjających warunkach gruntowych, mających też pewnie wpływ na jego skuteczność. Ja na razie jestem zadowolony, ale wody gruntowe były akuratne w ostatnim czasie. Ten rok będzie suchy, to już widać i nie wiem jakie efekty będą w roku następnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwc u compi +5oC.Darek49 po reku ma 12oC.Licząc na skróty Darek 49 miesięcznie zaoszczędzi 20-30PLN -koszt energii do napędu reku. Kto jest zwycięzcom w tym wyścigu ? Brawo compi wygrałeś.

 

Wszystko zależy od tego co chcemy uzyskać, można wybudować dom i poprzestać na grawitacji za DARMO! Można zainstalować nawiewniki hydrosterowane w oknach co jest w obydwu przypadkach tańsze niż licząc GWC czy reku razem czy też osobno. Ktoś ma GWC ktoś ma reku ktoś grawitacje a inny grawitacje i nawiewniki i każdy zapewne jest zadowolony. Nic nie jest tak dobre jak sądzą o tym jego użytkownicy ale o takie Polskie walczyli dziady i pradziady by każdy mógł zdecydować co dla niego dobre.

Jednemu nie pasuje bo przeczytał że środowisko w GWC jest potencjalnie chorobo twórcze, inny to samo powie o reku a inny o nawiewniku. Coś jest tańsze a coś droższe, w reku moge zmienić przewody, w GWC? Kolega Compi wybrał GWC i dobrze. Ja go nie oceniam a nawet ciesze sie że wybrał to co dla niego dobre. Ja wybrałem Bartka i nic tego nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby woda była na ok 0,5-0,8m to jak ma sie wtedy GWC? Nie wszędzie można zastosować takie rozwiązanie. Rozmawiałem ostatnio z fachowcem od pomp ciepła i ujego klienta w układzie poziomym płyn miał temperaturę -2 po mrozach w połowie Marca, grunt piaszczysty a rury zakopane podobno głęboko. Warunki gruntowe nie wszędzie są takie same a z zastosowaniem rekuperatora niema takich problemów.

Żałowałem że nie zrobiłem gruntowego ale teraz miałbym go w wodzie, co by mi z niego był teraz za pożytek?

Edytowane przez Darek49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wybudować tani w eksploatacji dom należy pomyśleć już na etapie zakupu działki.Jak budujesz na bagienku to i z Gwc będą problemy i jak nie masz kanalizacji to z oczyszczalnią ścieków dramat.Co do chorobotwórczości GWC.Znasz jakieś materiały,które opisują takie przypadki,z wyłączeniem tych gdy GWC przechodzi przez szambo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bagienku? Okolice Puszczy Kampinowskiej od ponad 20 lat nie widziały tak wysokiego poziomu wód gruntowych jak w ostatnich 2 latach a w 2007 roku było sucho jak nigdy przedtem. Woda w moim stawie była wtedy spokojnie ok 1m niżej niż dzisiaj a gdy woda była najwyżej czyli w tamtym roku ok 1,5m. Ja przynajmniej działki nie kupowałem ale masa nowych domów to działki zakupione tylko czy o czymś to świadczy? Edytowane przez Darek49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...