Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator BARTOSZ-opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 294
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powoływałeś się na mój przypadek ? Czy wcześniej zgłaszałeś pisemnie zamarzanie jak wymiennik był jeszcze na gwarancji ? Trzymam kciuki.

 

Dzisiaj zadzwonił do mnie pan z Bartosza, proponuje mi abym dostarczył rekuperator do firmy w celu zdiagnozowania, czy nie jest uszkodzony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto co znalazłem na innym forum a'propos dlaczego rekuperatory BARTOSZ nie zamarzają:

 

''To dziala tak: Z jednej strony wpada cieple, wilgotne powietrze,

a z drugiej - zimne. Cieple powietrze gwaltownie sie ochladza, w zwiazku

z czym naczyna sie z niego wykraplac wilgoc: mgielka, kropelki, krople -

w zaleznosci od ilosci wilgoci i zmiany temperatur.

Ta mgielka/kropelki osiadaja na sciankach rekuperatora, i jezeli zimne

powietrze

jest dostatecznie zimne ( -30 or so ) to zamarza.

I tak sie lod nawarstwia, nawartswia ... az zatka caly kanal przelotowy

powietrza.

 

Wyjatkiem jest Bartosz (taki napis jest wymalowany wewn. na sciankach

kanalow).

Jak wilgoc zobaczy taki napis, to nie chce albo boi sie wykraplac.

A jak juz nie ma wyjscia i sie wykropli, to boi sie zamarzac.

A jak juz nie ma wyjscia i zamarznie, to zaraz odpada od scianek i spada

do takiego specjalnego pojemnika. Musisz go oprozniac raz dziennie.

 

Czasem wilgoć dostaje swira: wykrapla sie i zamarza pomimio napisu

'bartosz'.

Wtedy trzeba odlaczyc jakakolwiek rure, wsadzic glowe go wymiennika

i krzyknac 'bartosz'. Wtedy lod poodpada ze scianek i rekuperator wraca

do normy. Okrzyk-zaklecie dziala co najmniej 3 tygodnie''.

 

pozdrawiam plutona, który jest autorem tego postu.

Edytowane przez bartekw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam VENĘ 4 bez sterownika fabrycznego, sam robię sterowanie na przekażniku logicznym, co to jest ten tryb zimowy ?

 

Zgodnie z Instrukcją obsługi sterownika:

 

''Tryb zimowy

Jest to stała funkcja działajaca w tle sterownika. Zima przy mrozach aktywuje sie samoczynnie.

Zadziałanie jej powoduje podgrzanie wymiennika powietrzem wyciagowym (40% wydajnosci- AO2) przy zatrzymanym nawiewie (0% wydajnosci AO1). Podgrzanie takie zwieksza sprawnosc wymiennika i usuwa ewentualne oszronienie''.

Edytowane przez bartekw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartekw dzięki za info; czyli tryb ten działa w funkcji temperatury nawiewu ?

na jaki okres czasu się włącza ten tryb?

 

Cytując Instrukcję obsługi:

 

Tryb zimowy

Parametry te służa do indywidualnego doregulowania działania trybu zimowego, którego działanie opisane jest w rozdziale „Sposób sterowania urzadzeniami”.

T_min_zew [0 do -20 °C]– jest to temperatura zewnetrzna poniżej której uaktywnia sie tryb zimowy.

T_min_naw [0 do 20 °C]– jest to temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczen, poniżej której uaktywnia sie tryb zimowy. Musi byc dodatkowo spełniony warunek parametru „T_min_zew”.

T_tryb_zim [5 do 99 minut]– czas działania trybu zimowego po jego uaktywnieniu.

T_opóznienie [5 do 99 minut]– czas opóznienia zadziałania trybu zimowego w czasie pracy wentylacji po spełnieniu warunków dla parametrów „T_min_zew” i „T_min_naw”''

 

Wszystkie instrukcje obsługi i montażu rekuperatorów i automatyki bartosza dostępne są na stronie krakowskiego oddziału bartosza: www. bartoszkrakow.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie zastanawiam - czemu Bartosz ma takie wielkie wentylatory? 165 W sztuka w wersji DC Z kolei na prąd zmienny moc nie jest jasna bo wg strony producenta wentyle mają moc ..... mniejszą. Co jest bez sensu.Miałemgo kupować i montowac u mojego brata ale chyba odpuszczę: centrala ze sterownikiem kosztuje ponada 10 tys. a wentylatory energooszczędne mają w sumie 330W. Lekkie przegięcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edde, masz GWC? U mnie Bartosz również był nr jeden ze względu na możliwość wyrwania sporego rabatu i tego słynnego już niezamarzania. Nikol jest na pewno jest estetyczniejszy i chyba tańszy, a szronieniem się nie przejmuję bo mam owe GWC rurowe. Ja wstawiając sporej wielkości pompę ciepła powietrze-woda zaczynam zwracać uwagę również na gabaryty urządzeń w kotłowni. W tym tygodniu będę u nich na negocjacjach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edde, masz GWC? U mnie Bartosz również był nr jeden ze względu na możliwość wyrwania sporego rabatu i tego słynnego już niezamarzania. Nikol jest na pewno jest estetyczniejszy i chyba tańszy, a szronieniem się nie przejmuję bo mam owe GWC rurowe. Ja wstawiając sporej wielkości pompę ciepła powietrze-woda zaczynam zwracać uwagę również na gabaryty urządzeń w kotłowni. W tym tygodniu będę u nich na negocjacjach.

nie, nie mam GWC :( może kiedyś kilka metrów rury gdzieś zakopię ale pewnie nieprędko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O użyciu gazu słyszałem, ale GWC akurat nie ma nic do tego. Zwykła czerpnia ścienna np w parterówce też jest w zasięgu ręki(no może na wiaderku trza by stanąć). Moja jest faktycznie montowana w terenie, ale by się do niej dostać trzeba by najpierw psiaka uśpić. Pomimo tego analizowałem montaż czujki, jednak taka która nie będzie tylko wkur...ć mieszkańców, a faktycznie chronić kosztuje parę złotych.

 

Skandynawów należałoby zapytać przy okazji rozmów o GWC jaką moc grzałek elektrycznych preferują na odcinku czerpni powietrza do systemu.

Kurt, gratulacje. Zazdroszczę, masz już machinę. Koszt z niższym VAT-em czy 23%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...