Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

powietrze do kominka


Andrzejzs

Recommended Posts

Dzięki za posta, w prawdzie nie wiem jak interpretować ten dodatek":wink:";

widziałem także rury prostokątne o wymiarach: pierwsza- 5 x 15 cm, druga 20 x 9 cm. Czy ta mniejsza wystarczy?, czy trzeba to ocieplać jesli idzie w podłodze. Czym to ocieplać . Pytan jast coraz więcej. Proszę o opinię tych którzy mają to u siebie i jak to działa.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wink: ten znaczek to poprostu dobry humorek dzisiaj jest niedziela :lol: fi 120 jest optymalne rozumując ze szukasz prostokąta łatwiej go umieścić w pod podłogą ,masz rację.

rury wypadało by ocieplić jeżeli bedziesz je kładłnad warstwą ocieplenia podłogi, następną rzeczą jest siatka zabezpieczająca wejście do rury z zewnątrz z możliwościa zamontowania klapki żeby ci cosik do domu nieproszonego nie weszło

jeżeli masz piwnice to zero proplemu podciagnij rurę z piwnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ten temat był poruszany wielokrotnie na forum. Ja dałem rurę PCV 110 zakończoną pod kominkiem rurą spiro z aluminium. Co do zamiany rury "kołowej" na kanał prostokątny to przeliczamy z pola powierzchni. Pole koła to P=Pi r kwadrat a kanału prostokątnego P=ab. Jeżeli mamy rurę o d=10cm to r=5cm a P=3,14x25=79 cmkw. Kanał prostokątny 5x15 to P=5x15=75 cmkw. Tak więc rura fi 100 to mniej więcej kanał 5x15.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak jak chemik, najpierw PCV a od podłogi spiro. Średnicę łatwo było zgadnąć bo zrobiłam taką jak był otwór do podłączenia w kominku. Uważaj jak będziesz układał tą rurę pod podłogą to zachowaj spadek na zewnątrz. U mnie ta rura leży jak popadnie i zauważyłam w niej wodę. Nie wiem co z tym teraz zrobić. Musi chyba tak zostać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze- mam pytanie. Jaka powinna być średnica rury doprowadzajacej powietrze z zewnątrz do kominka. Średnica mojego komina przy kominku wynosi 20 cm.

pozdrowienia

 

Wystarczająca jest 100-120. Jeśli jednak planujesz zakup wkładu Spartherma lub Hajduka lepiej od razu położyć 150 bo taka jest średnica wlotu powietrza do kominka.

Rura pvc w zupełności wystarcza.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy konieczne jest to doprowadzenie powietrza kanałem ? Czy nie można pobierać go z pokoju ? Spotkałem się z opnią, że może to mniej korzystne, ale bardziej praktyczne, bo następuje wtedy lepsza wymiana powietrza np. dym papierosowy dobrze wyciąga kominek. Czy to prawda ?

Pozdrawiam

poczytaj tu

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=11343&highlight=doprowadzenie+powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o ocieplaniu rur. Rozumiem, że tylko w przypadku, gdy idą NAD ociepleniem podłogi. Gdyby puścić rurę POD ociepleniem podłogi (albo i pod fundamentem?) to ocieplenie byłoby chyba zbędne.

 

I jeszcze jedna rzecz. Jeśli puszczam rurę pod podłogą, to puszczać ją płytko i równolegle do podłogi, tak, żeby wyszła gdzieś w ścianie fundamentowej, czy lepiej głębiej, pod fundamentem, a potem pionowo do góry i wyjście z ziemi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mocny

Nie wdając się w szczegóły obliczeniowe to wytrzymałość rury /okrągłej/ do innych ma się tak jak porównanie malucha i np. passata. Przy kominku min. 0,5 m metalowa, najlepiej żeliwna, bo po nagrzaniu będzie ssała powietze z zewnątrz domu /koniecznie/. Zabezpiecz otwór zewnętrzny siatką metalową przeciw insektom. Nawet nie myśl o powietrzu z tego samego poziomu, chyba ,że lubisz TLENEK WĘGLA, gdyż z braku tlenu taki powstaja w procesie spalania. Wtedy kup sobie i rodzinie trumny i zarezerwuj miejsce spoczynku.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Do poziomu podłogiu przy kominku wystarczy pcv, potem zwykły aluflex.

Jak jest dobrze zrobione, to nic sie nie nagrzewa.

I sprawa najważniejsza. Zawsze należy rozgraniczyć dwie sprawy - powietrze do paleniska i do systemu DGP. Bo to całkiem odrębne historie.

Tlenku węgla nijakiego tutaj prawa nie ma być. Bo i niby skąd? Po to wymyślili kominki z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe).

O przepraszam - może być jeżeli oleje się lub spartoli sprawę podłączenia doi komina (lub sam komin).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za posty, przeczytałem wszystkie łącznie z odnośnikami. Niestety jest trochę sprzecznych opinii jak zwykle :( Jeśli dobrze zrozumiałem to najlepiej jest doprowadzać rurą okrągłą fi ok 100 mm, ze spadkiem w kierunku czerpni (żeby ewentualne skropliny wyciekały nan zewnatrz z zabezbieczeniem siatka przed insektami) może być pcv potem aluflex (nie wiem co to jest) :( Drodzy forumowicze jakie u was sa systemy i jak się sprawdzaja?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam pytanie chyba odpowiednie dla tego wątku (na razie teoretyczne):

 

Czy rura doprowadzająca powietrze do spalania musi wchodzić przez piwnice? kominek bedę miał na piętrze i to przyklejony do ściany zewnętrznej. I tak sobie myślę żeby tylko zrobić przepust przez ta ścianę...

Dobrze kombinuję czy może jednak źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...